Strach Rakušanů z nezaměstnanosti zvýšil covid-19 na čtyřnásobek


			Strach Rakušanů z nezaměstnanosti zvýšil covid-19 na čtyřnásobek

Aktuální doznívající krize okolo pandemie dramaticky změnila základní starosti lidí. Aktuální studie agentury Ipsos ukazuje, že pro více než polovinu Rakušanů (56 %) představuje největší obavu aktuálně strach o práci.

V porovnání s loňským „necovidovým“ rokem 2019 vystoupal počet lidí u sousedů, kteří se bojí ztráty svého zaměstnání, na čtyřnásobek. Na druhém místě se v četnost starostí objevuje nouze a sociální nerovnost, pomyslný bronz patří strachu o zdraví.

V Rakousku se 56 % respondentů ve věku od 16 do 74 let bojí nejvíce o svoji práci. Karoline Sederl-Bartosch, šéfka rakouské divize agentury Ipsos tento posun komentovala: „Nárůst právě v této oblasti bylo sice možné s ohledem na situaci očekávat, nicméně překvapuje jeho dimenze. I jinde byla nezaměstnanost vnímána jako největší strašák, ale v mezinárodním porovnání naše číslo vybočuje: prakticky odpovídá hodnotě z nejhůře zasažené Itálie a daleko překračuje celosvětový průměr 35 %.“


Mohlo by vás zajímat: Věštírna Martina Podávky: Vize férového ŽP se naplnila!


Naopak v myslích Rakušanů „oslabily“ některé významnější obavy z loňského roku: strach z kriminality a násilí, ze sílícího extrémismu, terorismu a změny klimatu.  K největším starostem patřilo globálně těchto pět (v závorce je uvedena hodnota za Rakousko):

  1. Nezaměstnanost 35 % (56 %)
  2. Zdraví 28 % (34 %)
  3. Nedostatek, nouze a sociální nerovnost 27 % (37 %)
  4. Finanční a politická korupce 22 % (13 %)
  5. Kriminalita a násilí 20 % (16 %)

Také v oblasti zdravotnictví vykazuje rakouská populace vyšší obavy, než je průměr. Rovněž v meziročním porovnání došlo na strmý nárůst o 18 %. Z mezinárodního porovnání vyplývá, že největší strach z nedostatečné možnosti chránit zdraví mají ale Maďaři (59 %) a Poláci (51 %).


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2020: Generali rostl provozní zisk o 7,6 % AIG má čistý zisk 1,7 mld. USD


Naopak některé obavy ustoupily poněkud do pozadí. Jde o nedávno aktuální dění, jež však bylo posledními událostmi poněkud zakryto: kriminalita, změna klimatu a imigranti. Globální téma změny klimatu nyní zajímá například „jen“ 18 % obyvatelstva v Rakousku, zatímco loni to bylo o 10 % více. Přitom Rakousko je jedním z hlavních protagonistů boje proti globálnímu oteplování. Ale i celosvětově zájem o tuto oblast ochladl.

Pravidelná studie Ipsosu s názvem „What Worries the World“ se provádí ve 29 zemích každý měsíc. Poslední vlna (realizována od 20. března do 15. dubna) ukazuje na nových datech jasný obraz toho, jak krizové časy zamíchaly názory a postoji. Další vlna studie bude k dispozici na přelomu května a června. V ní se ukáže, jak nové trendy nastavené covidem-19 přetrvávají. Samozřejmě bude záležet na konkrétním vývoji situace ve sledovaných zemích.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články