USA: Jaký vliv bude mít výsledek prezidentských voleb na pojišťovnictví?


			USA: Jaký vliv bude mít výsledek prezidentských voleb na pojišťovnictví?
2.12.2020 Zahraničí

Rekordně dlouho trvalo sčítání hlasů v amerických volbách, než se Joe Biden stal 46. prezidentem USA. Na mezinárodní scéně zavládlo spíše ulehčení, nicméně pozice nového domácího v Bílém domě nebude nijak jednoduchá, připomíná řada předních expertů na hospodářskou politiku v Německu.

Problémy, jimž bude Joe Biden čelit, jsou obrovské. „Určitě může přinést podněty k zahojení otevřených ran, ale překonání polarizace americké veřejnosti je generační úkol. To Joe Biden nedokáže za čtyři roky,“ zdůraznil Wolfgang Ischinger, vedoucí Mnichovské bezpečnostní konference (Münchner Sicherheitskonferenz). Bývalý německý diplomat také varuje před tím, že ohrožení populistickou a rozdělující politikou zůstanou: „Vždyť prakticky polovina Američanů, tedy 70 milionů lidí, by v Bílém domě vidělo na další čtyři rok raději Trumpa.“


Mohlo by vás zajímat: Solventnost II: Málo vad. Bohužel s velkým dopadem!


Také pocity mezi ekonomickými experty po volbě Bidena za amerického prezidenta mají k euforii daleko. „Evropa stála od roku 2018 na pokraji obchodní války s USA. Trumpova administrativa dlouhodobě hrozila uvalením cla na ocel a hliník a chtěla vystavět bariéry pro export evropských aut. Trump systematicky oslaboval multilaterální instituce jako Světovou zdravotnickou organizaci. To vše transatlantické hospodářské vztahy enormně zatěžovalo,“ zhodnotil působení předchozího prezidenta Hubertus Bardt, vědecký šéf Institutu pro německou ekonomiku (IW).

„Ale ani s novým prezidentem USA nelze očekávat obrat o 180°. Plány demokratů na vybudování protekcionářské politiky pro nákupy amerického zboží nejsou pro Evropu dobrým znamením. Přesto je nynější pozice Bidena nadějí: bude méně vyhrožovat, bude spolehlivější a bude dodržovat mezinárodní pravidla,“ upozorňuje ekonom Bard.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů dosáhlo 137 mld. Kč


Německý spolkový svaz průmyslu (BDI) si přeje do vztahů s USA nový start a vzájemný respekt. Jeho prezident Dieter Kempf připomíná, že partnerství v uplynulých 4 letech utrpělo značné šrámy. Po éře Donalda Trumpa půjde hlavně o oživení vztahů a obnovu poškozené důvěry. „V době velkých výzev, jako jsou mezinárodní bezpečnost, ochrana klimatu, digitalizace a zostření podmínek všech oblastí života kvůli covidu-19, musí EU a USA táhnout za jeden provaz,“ je přesvědčen Dieter Kempf.

Optimističtější je Marija Kolak, prezidentka Spolkového svazu německých Volksbank a Raiffeisenbank (BVR): Volba Joe Bidena do funkce amerického prezidenta přináší šanci na politický obrat. Hlavním cílem by mělo být zahrnout politické příkopy ve společnosti a v ekonomické politice se znovu orientovat na dlouhodobý růst. Pozitivními indiciemi jsou přísliby Bidena, že se USA vrátí do WHO a znovu přistoupí k Pařížským dohodám o klimatu.“ To vše může pomoci v pokroku při ochraně klimatu a v boji s globální pandemií. Věřit je třeba i tomu, že protekcionismu bude v obchodní politice USA méně.

Pojistitelé jsou zdrženliví

Pojistitelé zatím po volbě Bidena udržují zdrženlivý postoj. „Pro hodnocení, jaké důsledky či impulsy bude mít výměna v Bílém domě pro odvětví pojišťovnictví na národní i mezinárodní úrovni, zda pozitivní či negativní, je podle mého mínění ještě příliš brzy. Do jaké míry bude mít Joe Biden všeobecný vliv a do jaké míry bude schopen prosadit změny, to bude záviset na rozložení sil v Kongresu a ve Sněmovně reprezentantů. Zda se i tam demokraté dokážou prosadit a zda budou dominovat,“ upozorňuje opatrně Thomas Langen, Senior Director pro Německo a region CEE v pojišťovně Atradius.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


„Plány a vize pro čtyřleté období vládnutí z Bílého domu byly během předvolebního boje u Bidena spíše v pozadí. Pozornost věnoval naplno vymezení se vůči Trumpovi a jeho administrativě. Nelze tedy nyní konkrétně formulovat očekávání s Bidenem spojená. Pravděpodobně nedojde k zásadnímu obratu. Například ve vztahu k Číně nebude přístup výrazně změněn. Ale jistě se změní tón znějící z USA, a znovupřiblížení EU je možné,“ doplnil svůj komentář Thomas Langen.

Podobně zní hlas Christiane von Berg, šéfky společnosti Coface Německo. Podle ní je volba Joe Bidena pro pojišťovnictví příznivou zprávou. „Jde o jeho politický styl, který je na rozdíl od Donalda Trumpa čitelnější a lépe odhadnutelný. Je založen na faktech. Projev a přístup Bidena je také civilnější a vlídnější, což by se mělo pozitivně odrazit v mezinárodních vztazích. Není však jasné, jak to bude se zastoupením demokratů obecně pro schvalování zásadních reforem.“ Podle této ekonomky také některá dosavadní vyjádření Joe Bidena mohou snížit rizika v některých zemích, což by se projevilo pozitivně i v úpisu rizik.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Lébl: Vánoční sezóna rozhodne o osudu řady podniků


Pro německé pojistitele je americký trh nezanedbatelný. USA mají především tu výhodu, že na svém obrovském území s 330 miliony lidí mluví stejnou řečí, mají jednotnou měnu a podléhají stejné právní úpravě. Přitom populace je na americkém kontinentě ochotna vydávat za pojištění hodně peněz. Vždyť 39 % veškerého předepsaného pojistného na světě má původ v USA. A z toho profitují i německé pojišťovny.

Allianz počítá jen s „omezenými efekty“

Podle Allianz se dají očekávat jen limitované účinky na její americké aktivity. V souvislosti s napadáním výsledku voleb může dojít krátkodobě k vysoké volatilitě finančních trhů. Svůj vliv má i nadále globální pandemie covidu-19, jež drží světovou ekonomiku v šachu, USA nevyjímaje. Podle mluvčí německé Allianz jde hlavně o peněžní politiku okolo státního dluhu a fiskální politiku (jak dluhy financovat).

Přitom USA je pro Allianz mimořádně významný trh, protože je tam silně a úspěšně etablována přes různé společnosti jako Pimco, AZ Life, Allianz Partners, Euler Hermes nebo AGCS. Aktivity v USA přinesly za první tři čtvrtletí 2020 skupině Allianz celou čtvrtinu hrubého zisku.


Mohlo by vás zajímat: V roce 2021 musí firmy počítat s propadem poptávky a opožděnými platbami faktur


„Pro pojištění je velkou výhodou homogenní systém, tedy takový, jenž zahrnuje hodně lidí. Vedle Evropy je tedy USA dalším relevantním trhem s populací 330 milionů lidí. USA zůstanou pro mě na základě jejich enormní hospodářské dynamiky na dlouhou dobu jedním z nejnapínavějších trhů pro pojišťovny, ale i jiné druhy podnikání,“ prohlásil Jan-Oliver Thofern, CEO společnosti Aon Německo. Podle něj není výsledek amerických voleb naštěstí žádnou megasenzací. A nedokáže si představit scénář, kdy by po volbách pro odvětví pojištění vznikly velké škody z nepokojů nespokojených voličů. „Minimálně z krátkodobého hlediska hodnotím výsledek jako neutrální. A nikdo nemůže nyní předvídat, co bude za rok či dva.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články