Zajímavost: Němci špatně odhadují délku života v důchodu


			Zajímavost: Němci špatně odhadují délku života v důchodu
5.11.2021 Zahraničí

Je jasné, že očekávaná délka života v důchodu je velmi důležitá veličina pro plánování života ve stáří. Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) si na toto téma zadal průzkum a následně zveřejnil velmi zajímavou zprávu o tom, že mnozí němečtí občané dobu, kterou stráví v důchodu, odhadují zcela mylně.

Mnozí němečtí občané mají prostě nesprávná očekávání, pokud jde o délku života v důchodu. K tomuto závěru dospělo dotazování, které na objednávku GDV provedla společnost Forsa. Průzkum se týkal občanů narozených od roku 1964, kteří by všichni podle aktuální legislativy odcházeli do důchodu v 67 letech. V průměru tyto osoby odhadují délku jejich života na 83,4 let, z čehož vyplývá, že by v důchodu strávily 16,4 let. Statisticky mohou ovšem počítat s 87,5 let.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Fascinace koláči...


Částečně jsou odchylky až extrémní. Každý pátý respondent (19 %) si „nastavuje“ očekávanou dobu dožití a tím dobu života v důchodu oproti statistikám o více než 10 let níže. Obecně je tato diskrepance větší u žen, které podhodnocují dobu dožití v průměru o 5,8 let. Muži prognózují v průměru jen o 2,8 let méně.  

GDV hodlá vzhledem k těmto zčásti značným odchylkám zajistit, že bude možné si délku života ověřovat s pomocí plánovaného online portálu k penzím. Tento portál GDV by měl v budoucnu poskytovat všem občanům přehled o informacích týkajících se penzí. Peter Schwark, zástupce výkonného ředitele GDV, v této souvislosti zdůraznil, že penzijní portál by byl vhodným místem k tomu, aby si lidé vyjasnili statistickou délku života, neboť pro plánování života v důchodu jsou tyto informace důležité. Ten, kdo podcení délku života, tak se možná podle Schwarka postará o to, že mu nebudou v důchodu stačit finanční prostředky. 


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Dohledové zátěžové testy opět prokázaly odolnost pojišťoven


Důvodem podhodnocení délky života jsou špatné zdroje informací. Více než polovina německých občanů (55 %) se orientuje podle stáří prarodičů a čtyři osoby z deseti se opírají o věk rodičů. Tato porovnání však vedou k omylu, protože doba dožití stále stoupá, například kvůli pokroku v medicíně. Schwark upozorňuje, že každá generace žije přibližně o 5 let déle než ta předchozí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články