Jan Matoušek: Věřím, že poslanci chápou urgentnost posunutí termínu zkoušek


			Jan Matoušek: Věřím, že poslanci chápou urgentnost posunutí termínu zkoušek

Skupina poslanců předložila Sněmovně návrh novely o distribuci pojištění a zajištění. Změna se týká prodloužení lhůty pro složení nových zkoušek. Návrh zákona by měl být projednán tak, aby s ním Sněmovna mohla vyslovit souhlas již v prvém čtení, a to co nejdříve. Jak celou situaci vnímá výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek?

Odhadem více než 15 000 zprostředkovatelů a zaměstnanců pojišťoven a bank zatím nemá zkoušku složenou a ani ji teď vykonat nemohou. Přitom zrušení termínů zkoušek kvůli pandemii se nestalo jejich vinou a je to tento rok již podruhé. Od prosince by museli přestat nabízet pojištění a reálně by tak část z nich přišla o výdělek. Svých zaměstnanců a kolegů se musíme zastat. Jsme proto rádi, že se nám podařilo společně s asociací zprostředkovatelů oslovit poslance, kterým problém lidí bez práce není lhostejný, aby nám pomohli. Velmi si cením podpory Ministerstva financí ČR a České národní banky.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


Přes všechnu naši snahu však existuje nebezpečí, že se nestihne návrh novely projednat do konce listopadu. Pevně ale věřím, že členové Sněmovny chápou urgentnost tohoto návrhu a stihnou ho projednat a schválit změnu v termínu. Pokud ne, je důležité, aby tak jako tak byl dokončen legislativní proces co nejrychleji, a zmírnil tak dopady na sociální situaci především externích zprostředkovatelů.

Vždyť komplikace v této oblasti nastaly již při jarní vlně epidemie, kdy dle vládních nařízení musely být zkoušky zcela pozastaveny, jednalo se přibližně o 2 měsíce. Za tuto dobu mohly být akreditovanými osobami prozkoušeny tisíce uchazečů. Pro ty, kteří již byli na zkoušku naučeni a termín jim byl zrušen, to jistě představovalo další stresující faktor. Situace se nyní opakuje, jen s tím rozdílem, že lhůta pro přechodné období 1. 12. se již velmi přibližuje. Vyvolává to velkou nervozitu jak u uchazečů, kteří odbornou zkoušku zatím nemají vykonanou, tak u pojišťoven a zprostředkovatelských sítí.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů dosáhlo 137 mld. Kč


Panuje velká nejistota ohledně délky mimořádných opatření kvůli COVID19. A je jisté, že řada omezení v našem životě potrvají až do doby, kdy bude dostupná vakcína. Takové období vnímáme jako impulz k digitalizaci řady agend v pojišťovnách. A podstatnou je právě zavedení on-line zkoušky odborné způsobilosti. Věříme, že nadějná jednání s Českou národní bankou o podmínkách pro takovou zkoušku, kterou by každý mohl dělat pod vzdálenou kontrolou komisaře ze svého domova a nemusel by se tak bát nákazy, nám umožní ji spustit v řádu několika týdnů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

On-line odborná zkouška

MT,  3. 11. 2020

Jak by prosím vás měla takováto zkouška vypadat? A jak si myslíte, že jsou schopni ohlídat podvádění u zkoušek? Absolvoval jsem zkoušku VZPOJ A i E a nestačil jsem se divit kolik lidí podvádí a musela je komise okřikovat jako malé školáky na prvním stupni ZŠ.

Související články