Portál Právo pro všechny: Šikana na pracovišti


			Portál Právo pro všechny: Šikana na pracovišti

Šikana na pracovišti je stále častějším problémem zaměstnanců. Zaměstnavatel má povinnost zajistit vhodné pracovní prostředí, a pokud zaměstnanci vznikne z důvodu šikany újma, může být za to zaměstnavatel zodpovědný. Víte, jakých případů se to týká?

K šikaně může docházet jak ze strany spolupracovníků (mobbing), tak ze strany vedoucího zaměstnance (bossing).

Šikana má mnoho podob, přičemž se jedná zejména o dlouhodobé posměšky, urážky, šíření pomluv, odmítání spolupracovat, znepříjemňování plnění pracovních úkolů, fyzické nebo slovní napadání, chybné rady, svalování viny či naschvály. Dále se také může jednat i o neumožnění vybrat si směnu či dovolenou, zatímco další zaměstnanci směnu i dovolenou bez problému dostanou.


Mohlo by vás zajímat: Martin Žáček ve výběru nejinspirativnějších šéfů v Česku podle Forbesu


Dlouhodobá šikana na pracovišti může zaměstnance ovlivnit jak v profesním životě (od rozhodnutí podat výpověď až k trvalému rozhodnutí opustit celý obor), ale rovněž může negativně ovlivnit jeho zdravotní stav a způsobit psychické potíže.

Kdy nese zaměstnavatel odpovědnost za šikanu na pracovišti

Stresující prostředí na pracovišti, cílené ponižování, dlouhodobé nevhodné poznámky a chování na pracovišti by zaměstnavatel neměl přehlížet, neboť může odpovídat zaměstnanci za újmu v důsledku šikany. Tato odpovědnost zaměstnavatele se vyvozuje nikoli jako odpovědnost za pracovní úraz či nemoc z povolání (viz náš nedávný článek), ale jako obecná odpovědnost zaměstnavatele dle § 265 odst. 1 a 2 Zákoníku práce:

  • 265

(1)

Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu, která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům.

(2)

Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci též škodu, kterou mu způsobili porušením právních povinností v rámci plnění pracovních úkolů zaměstnavatele zaměstnanci jednající jeho jménem.

Výše zmíněné vyplývá také například z rozhodnutí Nejvyšší soudu sp. zn. 21 Cdo 2738/2017 ze dne 15. 5. 2018, který uvedl, že pokud příčinou psychického onemocnění zaměstnance byl dlouhodobý stres v důsledku chování nadřízeného, který se vůči zaměstnanci choval přezíravě, hrubě a vulgárně, odpovídá zaměstnavatel dle § 265 zákoník práce za vzniklou škodu.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2021 na Slovensku dle oPoisteni.sk


Obdobně bylo rozhodnuto i rozhodnutím Nejvyšší soudu sp. zn. 21 Cdo 4394/2014 ze dne 24. 3. 2016, ve kterém bylo posuzováno šikanózní jednání ze strany kolegů i nadřízených (zejména docházelo ke změně pracovní doby, přidělování práce neodpovídající pracovnímu zaměření apod.).

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Škodní inflace se zvyšuje. Příčinnou jsou škody na zdraví i ekonomická situace


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články