Současná pandemie je podle FSB skutečným životním testem, z něhož lze vyvodit důležitá poučení pro finanční politiku, včetně fungování reforem připravených G20. Je to první velká zkouška globálního finančního systému po finanční krizi 2008, kdy začaly být zaváděny reformy G20. I když je stávající pandemie svou povahou určitě odlišná od finanční krize 2008, tak přesto přináší významné poučení pro finanční politiku.
Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Novinky v evidenci skutečných majitelů
Výše zmíněná předběžná zpráva FSB identifikuje poučení pro finanční stabilitu vyplývající ze zkušeností s pandemií a poznatky z fungování finančních reforem G20, jež si zasluhují pozornost na mezinárodní úrovni. Uvádí se v ní, že globální finanční systém se s pandemií vyrovnává, a to díky značné odolnosti, která byla podporována reformami G20 a rychlou, cílovou a smělou mezinárodněpolitickou reakcí. Příslušné úřady široce aplikovaly flexibilitu v rámci mezinárodních standardů s cílem podpořit financování reálné ekonomiky. Monitoring a koordinace, usměrňovaná principy FSB ke COVID-19, odrazovala od akcí, jež by mohly narušit rovné (soutěžní) podmínky a vést k bolestné fragmentaci trhu.
Zkušenosti z pandemie COVID-19 posilují význam dokončení zbývajících prvků reformní agendy G20. Přínosy pro finanční stabilitu z úplné, včasné a konzistentní implementace těchto reforem zůstávají relevantní jako v té době, kdy byly reformy dohodnuty. Právě ty části globálního finančního systému, kde implementace reforem nejvíce pokročila, prokazují podle FSB odolnost. Pandemie podtrhla význam účinných mechanismů řízení operačního rizika, potřebu dalšího posílení připravenosti na krizové řízení a posilování odolnosti v době, kdy probíhá rychlá technologická změna.
Mohlo by vás zajímat: Budoucnost „zeleného vodíku”: Výroba bude podle PwC zlevňovat
Pandemie také zvýraznila rozdíly v odolnosti uvnitř a mezi finančními sektory. Otřesy na trhu v březnu 2020 podtrhly potřebu posilovat odolnost u nebankovního finančního zprostředkování. Fungování kapitálových a likviditních polštářů si zaslouží hlubší zvážení, neboť nadále existují obavy ohledně nadměrné procykličnosti finančního systému.
COVID-19 může ještě odolnost globálního finančního systému prověřit. Banky a nebankovní poskytovatelé půjček by mohli čelit dodatečným ztrátám, jakmile budou uvolněna podpůrná opatření. Proto nadále zůstává prioritou včasná identifikace slabých míst. Jedním z dědictví pandemie může být vytvoření převisu cizích zdrojů a dluhu v nefinančním sektoru. Řešení dluhového převisu včetně usnadnění odchodu z trhu těch firem, které nejsou životaschopné, a podpora efektivní realokace zdrojů těm firmám, jež jsou životaschopné, může být v dalším období klíčovým úkolem pro tvůrce politik. FSB bude ve zkoumání finanční odolnosti pokračovat a finální zprávu by měla předložit summitu G20 v říjnu 2021.
Komentáře
Přidat komentář