Pojistitelé radí OSN, jak urychlit procesy v oblasti ochrany klimatu


			Pojistitelé radí OSN, jak urychlit procesy v oblasti ochrany klimatu

Allianz SE podpořila generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN) v ustavení expertní skupiny na vysoké úrovni k závazkům nestátních entit týkajících se nulových čistých emisí (expertní skupina). Tato expertní skupina má 16 členů a jedním z nich je i člen představenstva Allianz SE Günther Thallinger.

Úkolem této expertní skupiny[1] bude informovat přímo generálního tajemníka OSN a poskytovat doporučení ke standardizaci kritérií pro vymezení a implementaci nulových čistých závazků za účelem dosáhnout stanoveného cíle, tj. udržet nárůst globální teploty pod hranicí 1,5 stupně Celsia.


Mohlo by vás zajímat: Michaella Koller: Spotřebitelé potřebují správný druh informací


Expertní skupina se zaměří na roli nestátních aktérů při omezování či zastavení klimatické změny. Od přijetí Pařížské dohody v roce 2015 bylo možno ve světě zaznamenat rostoucí počet nulových čistých závazků nestátních aktérů, tedy korporací ze soukromého sektoru, a to včetně soukromých finančních institucí. V souvislosti se zřízením expertní skupiny generální tajemník OSN zmínil, že tento růst závazků byl doprovázen rozšiřováním kritérií a parametrů pro stanovení nulových čistých závazků, ovšem s rozdílnými úrovněmi spolehlivosti či odolnosti.

Günther Thallinger ke svému jmenování do expertní skupiny uvedl, že je poctěn tím, že byl nominován na řešení tak důležitého úkolu. Považuje za velkou příležitost spolupracovat s členy tak významné skupiny expertů, kteří sdílejí urgentní snahu řešit dekarbonizaci.


Mohlo by vás zajímat: Novým guvernérem ČNB byl jmenován Aleš Michl


Mimochodem Thallinger předsedá i Alianci správců aktiv/majetku pro čistou nulu  (Net-Zero Asset Owner Alliance) fungující také v rámci OSN  Je do ní zapojeno 71 subjektů, včetně některých největších světových penzijních fondů a investičních fondů, které mají celkově ve správě majetek přesahující 10 bilionů USD. Členové této aliance se zavázali nejen k přechodu či k převedení jejich portfolií na nulové čisté emise skleníkových plynů do roku 2050. 29 z 71 členů si již dokonce stanovilo prozatímní cíle do roku 2025.

Na závěr je třeba podtrhnout, že Thallinger je v expertní skupině jediným zástupcem z celého globálního pojišťovnictví. Skupině předsedá Catherine McKenna, bývalá kanadská ministryně pro životní prostředí a klimatickou změnu a jsou v ní nejen specialisté na klimatickou změnu, ale též například bývalý ministerský předseda Mali, nebo bývalý guvernér čínské centrální banky.


[1] High-Level Expert Group on the Net-Zero Emissions Commitments of Non-State Entities (HLEG). Dostupné na: https://www.un.org/en/climatechange/high-level-expert-group

Zdroj: Allianz SE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články