Potřebnost důchodové reformy


			Potřebnost důchodové reformy
11.2.2008 Rozhovory

V pondělí 11.2. se Vladimír Bezděk, generální ředitel AEGON Česká republika, zúčastnil pořadu Ozvěny dne, který Český rohlas Radiožurnál vysílá pravidelně každé poledne. S moderátorem hovořili na téma nového vládního návrh na změny v důchodovém systému.

 

Vít DVOŘÁK, moderátor


--------------------


Ministři dnes dostali na stůl konkrétní návrh jak posunout hranici pro odchod do penze. Podle normy, kterou předložil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, by se měl penzijní věk od roku 2030 posunout až na šedesát pět let. Nečasův návrh stejně tak předpokládá zvýšení povinné doby pojištění z pětadvaceti na pětatřicet let. Ministr Nečas předpokládá, že se na podobě nového zákona dohodne s opozicí, i když jednání zatím zkrachovala. Reforma důchodového systému přitom měla být záležitostí, na níž se shodnou všechny parlamentní strany. Ekonom Vladimír Bezděk byl v letech 2004 až pět předsedou zvláštní komise pro přípravu důchodové reformy, dobré poledne.

Vladimír BEZDĚK, ekonom, předseda zvláštní komise pro přípravu důchodové reformy v letech 2004 - 2005


--------------------


Dobré odpoledne.

Vít DVOŘÁK, moderátor


--------------------


Jak už jsme říkali, ministři dnes projednávají první fázi důchodové reformy, která mimo jiné počítá s odsunem důchodového věku, přitom bez souhlasu opozice. Neměla přece jen vláda na souhlas opozice počkat?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Myslím si, že ne. Samozřejmě určitě platí, že čím větší podporu napříč politickým spektrem různé úpravy i parametrické v penzijním systému mají, tím jenom lépe pro budoucí stabilitu těchto změn, aby nebyly revertovány zpátky. Ale na druhou stranu tyto změny podle mého názoru jsou nutné, a nejenom podle mého názoru, a provést se prostě musí. A to riziko, že by je politické scéna chtěla někdy vrátit zpátky, je poměrně nízké. Čili pokud není vůle jim dát podporu širokou včetně opozice, tak doporučuju a schvaluju ten postup udělat to i většinou jednoho nebo dvou hlasů v Poslanecké sněmovně.

Vít DVOŘÁK, moderátor


--------------------


Co se ale s tou důchodovou reformou stane po případné změně vlády? Předseda Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch už oznámil, že odboráři budou chtít, aby následující vláda vrátila penzijní systém do původní podoby.

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Já si nejsem jistý, jestli se tyto komentáře vztahují k opravdu tomu, co ... o čem tento týden bude jednat vláda, to znamená primárně k tomu dalšímu postupnému pokračování v postupném zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu na ty cifry a v tom čase, o kterém jste zmiňoval na začátku, a na tom prodloužení a opět postupném roztaženém do spousty let té minimální doby pojištění. To jsou prostě změny nutné. Já si pamatuju v minulosti, myslím, že to bylo v letech devadesát pět - šest, kdy tehdy ještě koaliční vláda Václava Klause také začala, nebo odstartovala ten proces zvyšování postupného věku pro odchodu do důchodu, ve kterém jsme nakonec ještě dodnes. A tehdy také opozice říkala, že po nástupu k moci okamžitě vrátí důchodový věk zpátky. Víme samozřejmě, že v roce devadesát osm se opozice stala vládou a samozřejmě nikdo zpátky ten proces postupného zvyšování důchodového věku už netorpédoval. Takže jedna věc je rétorika, druhá věc může být realita.

Vít DVOŘÁK, moderátor


--------------------


Opozice také říká, že vláda s reformou příliš spěchá. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, exministr práce a sociálních věcí, tvrdí, že máme na rozhodnutí o zvyšování důchodového věku ještě tak deset let čas. Má pravdu?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Má i nemá. Jak jsem už říkal před chviličkou, ten důchodový věk se v drtivé většině zemí civilizovaných a naštěstí i u nás nezvyšuje tím způsobem, že bychom počkali opravdu až na ten rok, kdy se poprvé v důchodovém systému objeví deficit nebo kdy se ty problémy projeví jinak a pak skokově, nárazově a výrazně z roku na rok zvýšili důchodový věk o rok, o dva, o tři, z šedesáti na šedesát tři nebo z šedesáti tří na šedesát pět. Dělá se to přesně naopak. Cílem je ten zub v tom důchodovém věku, což může být rok nebo dva navíc, tak rozložit na delší období a každý kalendářní rok z toho schodiště ujít jeden schod a to můžou být třeba dva nebo tři měsíce. Takže konkrétně v Česku je to tak, že již od roku devadesát šest se zvyšuje důchodový věk například u mužů průměrným tempem o dva měsíce za rok. To znamená, jeden rok důchodového věku navíc je dosažen za šest kalendářních let. A to je něco velmi rozumného, tahle postupná gradualistická změna. Protože lidé s tím můžou dopředu počítat a mohou tomu přizpůsobit svoje chování. Nejsou pak překvapeni, když to vyletí o dva roky během dvou let. A to si myslím, že je potřeba i teď. A touhle optikou ten čas na to tím pádem nemáme, protože když necháme těch deset let utéct, tak se zbavíme té gradualistické metody.

Vít DVOŘÁK, moderátor


--------------------


Poprosím ještě něco, byť stručně. To, v kolika letech do penze, to je pro většinu lidí asi to úplně nejdůležitější. Nakolik je pro tu reformu důchodového systému důležitá právě ta věková hranice? Opozice tvrdí, že v některých profesích, třeba u horníků, není možné důchodový věk zvyšovat. Bylo by možné udělat třeba výjimku?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


To bude vždycky ryze politická otázka. Já jako ekonom ... a věřím tomu, že devadesát devět ekonomů ze sta by s tímhle souhlasilo, vám řekne, že důchodový věk v dnešním systému důchodovém, který je průběžně financovaný a tak dále a tak dále, je jedna z naprosto klíčových veličin pro udržení jeho finanční stability. Takže ta významnost je obrovská toho důchodového věku a jeho postupného zvyšování v situaci, kdy ta společnost takzvaně stárne. Co se týče výjimek, říkám, to je právě ta politická doména. Obecně drtivá většina ekonomů vám řekne, že čím méně výjimek tím lépe a v ideálním případě žádnou výjimku. Já bych jako určitý protipříklad, nebo varování uvedl třeba situaci ve Francii, věřím tomu, že si většina posluchačů vzpomene, že to je jenom několik měsíců, kdy ve Francii již poněkolikáté stávkovaly miliony lidí, byly v ulicích francouzských měst a jeden z důvodů toho byl ten fakt, že Francie je právě ta země, kdy těch výjimek v tom důchodovém systému je mnoho, různá odvětví, různí zaměstnanci z různých odvětví odcházejí do důchodu v různém věku. A když se vláda pokusila francouzská jen ty nejkřiklavější výjimky vyrovnat a ten systém trošku "zprůměrovat", tak to narazilo na takhle pasivní odpor. Čili výjimky jsou možné, ale když tou cestou půjdeme příliš často, tak je to cesta do pekel.

Vít DVOŘÁK, moderátor


--------------------


Ekonom Vladimír Bezděk. Děkuju, klidné odpoledne.

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Děkuju. Na shledanou.

Zdroj: aegon.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Bez Reformy -1977

Januš10,  23. 8. 2011

Ziskát dalši zdroj pro duchody ze česky
bank sankčni dań 33%.

Související články