ERGO prodává dceru v Rusku. AXA opouští Ukrajinu


			ERGO prodává dceru v Rusku. AXA opouští Ukrajinu

Velké pojišťovny nejen kupují jiné pojišťovny či podíly v nich, ale také někdy své dceřiné společnosti prodávají. Aktuálním příkladem jsou prodeje realizované významnou německou pojišťovnou ERGO Group v Rusku, která patří zajišťovně Munich Re, a globální pojišťovnou AXA Group na Ukrajině.  

ERGO Group prodává svoji dceřinou životní pojišťovnu v Rusku ERGO Russia Life ruské pojišťovně Rosgosstrakh, která má v ruském pojišťovnictví bohatou historii a je tamním lídrem trhu neživotního pojištění. Zástupci obou společností – ERGO a Rosgosstrakh – již podepsali kupní smlouvu. Tento prodej, jak je to u těchto transakcí obvyklé, podléhá úřednímu povolení. O kupní ceně nebyly smluvními stranami sděleny žádné informace.

Na základě smluvního ujednání získá Rosgosstrakh 100 % na pojišťovně ERGO Life, a převezme tak celý podnik včetně zaměstnanců, pojistného kmene a IT systémů. Změna vlastníka životní pojišťovny ERGO Life Russia nemá žádný vliv na závazky vůči jejím stávajícím klientům.

Pojišťovna Rosgosstrakh se počátkem tohoto roku rozhodla na základě své strategie vytýčené do roku 2021 vrátit se co nejdříve na trh životního pojištění. Nákupem ERGO Russia Life může tento záměr docílit podstatně rychleji a poskytovat služby svým klientům v Rusku nabídkou pojistných produktů přes banky skupiny  Otkritie Group a své vlastní prodejní kanály.


Mohlo by vás zajímat: Ekonomika zpomaluje, podnikatelé zakládají méně firem


Také pojišťovna ERGO je spokojena, protože podle jejího vyjádření nalezla v pojišťovně Rosgosstrakh vhodného investora, který má působivou historii a znalost ruského pojistného trhu. Podle ERGO její životní pojištění v Rusku perfektně vyhovuje pojišťovně Rosgosstrakh, neboť jí otevírá cestu pro opětovný vstup na ruský trh životního pojištění.

Pokud jde o samotnou pojišťovnu ERGO, tak smluvní ujednání jí prý umožňuje dále důsledně implementovat optimalizační strategii v oblasti mezinárodních podnikatelských aktivit. ERGO přezkoumává zahraniční angažovanost soustavně, přičemž hodnotí v příslušných regionech její důležitost, pozici (na trhu) a tržní aktivity. V případě těch dceřiných společností, které nevyhovují definovaným minimálním požadavkům, začne ERGO International uvažovat o prodeji.

V říjnu vydala AXA prohlášení, že uzavřela dohodu se společností Fairfax Financial Holdings Limited (“Fairfax”) týkající se prodeje pojišťovacích činností AXA na Ukrajině, což znamená, že opouští ukrajinský pojistný trh. Na základě této dohody získá Fairfax 100 % v neživotní pojišťovně AXA Insurance a v životní pojišťovně AXA Life. Dokončení celé této transakce podléhá obvyklým podmínkám, tedy je nezbytný též souhlas regulátora.    

Fairfax uskutečňuje tuto transakci přes svou dceřinou společnost FFHL Group Limited („FFHL“). Ta zase prostřednictvím svých dceřiných společností provozuje činnost v neživotním pojištění a vybraných oblastech zajištění. FFHL má sídlo v Torontu (Kanada).[1] Podle tiskového prohlášení AXA je pojišťovna AXA Insurance společným podnikem AXA (podíl 50 %) a Ukrsibbank. V tiskovém prohlášení není ovšem uvedeno, jak se tato transakce dotkla zmíněné banky.


[1] https://www.axa.com/en/newsroom/press-releases/axa-to-sell-its-operations-in-ukraine.

Zdroj: ERGO Group; AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články