UNIQA expanduje v regionu CEE


			UNIQA expanduje v regionu CEE

Na pět milionů klientů, 2 100 zaměstnanců a 800 milionů EUR na pojistném – to jsou hlavní parametry společností francouzské skupiny AXA v Polsku, České republice a na Slovensku. A právě tyto aktivity získala nyní UNIQA – s výhradou právního schválení transakce.

Předmětem akvizice jsou životní a neživotní pojišťovny, investiční společnosti, penzijní fondy a servisní společnosti AXA v uvedených třech zemích. Kupní cena činila přibližně jednu miliardu EUR.

CEO koncernu UNIQA Insurance Group Andreas Brandstetter přivítal zdařilou transakci takto: „Společnosti zastřešené v koncernu AXA známe už dlouho. Hodí se výborně k naší dlouhodobé strategii. Zaměřením na profitabilní retailový obchod a vyváženým produktovým portfoliem vhodně doplní naše stávající aktivity a posunou nás na pátou příčku v regionu střední a východní Evropy.“

UNIQA v současné době jako sedmička v oblasti CEE disponuje celoplošnou sítí na 15 trzích a obsluhuje aktuálně na 6,8 milionu retailových i firemních zákazníků. Těm je schopna nabídnout veškerá pojistná řešení jakýchkoli potřeb.

Přichází investice do tří klíčových trhů

Na trzích v Polsku, v České republice a na Slovensku má značka UNIQA více než dvacetiletou tradici. Se startem dlouhodobého strategického programu UNIQA 2.0, představeného v roce 2011 a rozplánovaného do poloviny roku 2020, definoval koncern UNIQA země střední a východní Evropy jako druhý klíčový trh vedle Rakouska. Skupina nyní vystupuje na všech trzích pod jednotným zastřešením značkou UNIQA, s výjimkou Ruska.

Ekonomiky Polska, České republiky a Slovenska se v posledních letech úspěšně rozvíjely. S průměrnými ročními přírůstky HDP ve výši okolo 3 % za posledních 10 let vykazoval region podstatně vyšší dynamiku než domácí trh UNIQA v Rakousku (1,6 % ročně). „Naše analýzy ukazují, že i do budoucna by růst těchto tří zemí měl dlouhodobě a výrazně překonávat ten rakouský. Touto akvizicí tak investujeme do našeho stabilního a trvalého růstu,“ vysvětlil pozadí úspěšné snahy získat nový potenciál akvizicí společností AXA Andreas Brandstetter.

Zatímco pojistný trh Rakouska by měl v tomto roce posílit o 1,5 %, prognózy předpovídají Polsku přírůstek 6,2 %, České republice 6,8 % a Slovensku 2,7 %. Očekávání spojená s těmito třemi zeměmi jsou tak signifikantně vyšší.

Posilujeme tržní pozici

V Polsku je UNIQA nyní se svými 1,5 miliony zákazníků desítkou na pojistném trhu. V České republice obsluhuje na 800.000 klientů a zaujímá pozici šestky. A konečně na Slovensku má UNIQA půl milionu zákazníků a v pořadí pojišťoven jí náleží číslo čtyři.

AXA nyní přinese v Polsku dodatečných 3,2 milionu klientů, v Česku 800.000 a na Slovensku 750.000 klientů. UNIQA tím poskočí v žebříčku pojišťoven podle předepsaného pojistného: v Polsku a v Česku na pozici pětky a na Slovensku si dále upevní své čtvrté místo. „Na každém z těchto tří trhů tak významně posílíme naší tržní pozici “ konstatoval Andreas Brandstetter, CEO UNIQA Insurance Group. „AXA se k nám výborně hodí: společnosti jsou prvotřídně řízeny a mají silnou pozici na trhu. Touto transakcí získáváme privátní i firemní klienty na třech růstových trzích, na nichž už nyní hospodaříme vysoce profitabilně.“ S 35 % životního pojištění a 65 % neživotního pojištění je i produktový mix téměř vyvážený.

Martin Žáček, generální ředitel české UNIQA pojišťovny, reagoval na událost slovy: Vítám akvizici společnosti AXA v České republice jako proměněnou šanci na významné posílení tržního podílu značky UNIQA u nás. Naše pojišťovna rostla v předchozích letech podstatně rychleji než celý pojistný trh a zvyšovala svoji profitabilitu. Prokázali jsme jasnou dlouhodobou vizi a máme jedny z nejspokojenějších klientů na trhu. I v rámci celé evropské skupiny UNIQA dlouhodobě vykazujeme výborné výsledky. Věřím, že i od zaměstnanců společnosti AXA získáme řadu skvělých nápadů a impulsů, které nám pomohou dále upevňovat pozici na trhu.“

Dokončení transakce musí ještě schválit příslušné úřady. UNIQA si pro přípravu akvizice přizvala poradenskou společnost HSBC.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články