EGAP loni prodělala 5,45 miliardy korun


			EGAP loni prodělala 5,45 miliardy korun
3.5.2016 Pojistný trh

Státní exportní pojišťovna EGAP se stále dostává do větší ztráty. Jen za rok 2015 zaznamenala ztrátu 5,45 miliardy korun a ve tříletém výsledku činí její ztráta dokonce 12,4 miliardy. Jaké jsou hlavní příčiny takového propadu?

Tisková mluvčí pojišťovny EGAP pro Hospodářské noviny uvedla,že hlavními příčinami více jak pětimiliardové ztráty jsou problémy se smlouvami na Ukrajině a v Rusku. Velký vliv má rovněž vytváření větších rezerv.

Aby mohla EGAP pojistit projekt velké ukrajinské sklárny Volnogorsk a výstavbu sibiřské elektrárny Poljarnaja, je potřeba vytvořit rezervy ve výši 2,2 miliardy korun. EGAP má rovněž problémy s projektem mrakodrapu Megapolis v ruské Kazani.

Navíc situaci značně prohloubil propad ekonomiky v Rusku a na Ukrajině. EGAP rovněž přiznává, že některé projekty, nesplňovaly dostatečně podmínky pro pojištění a i to je důvodem tak velké ztráty. Generální ředitel EGAP Jan Procházka v minulých dvou letech zavedl opatření, aby se podobná selhání neopakovala.

Loni na podzim vznikla pravidla pro spoluúčast, podle kterých si banky a firmy s nejvíce problémovými případy buď nesáhnou na pojištění vůbec, nebo pro ně bude spoluúčast výrazně vyšší. V pojišťovně také proběhla kontrola z ČNB, která trvala na zpřísnění některých parametrů pojišťování. Na několik týdnů také EGAP zakázal pojišťovat nejrizikovější teritoria, například Írán.

I přes zmiňované problémy se EGAP podařilo loni pojistit vývoz a investice do 35 zemí za 40,5 miliardy korun. Největší loňská zakázka je výstavba železnice v Ázerbájdžánu firmou M Steel Projects ze skupiny miliardáře Tomáše Chrenka.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články