Evropská novinka: Barva „zelené karty“ se od července změní na bílou


			Evropská novinka: Barva „zelené karty“ se od července změní na bílou
20.5.2020 Pojistný trh

Řidiče čeká od 1. července 2020 po dlouhé éře tzv. zelených karet, které prokazují, že má řidič pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení), významná změna. Od začátku letních prázdnin už budou moci pojišťovny podle evropské mezinárodní shody států zelenokaretního systému tento dokument vydávat vytištěný na bílém papíře.

„Rozhodnutá mezinárodní změna je vítaným zjednodušením zavedeného systému, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů a ke změně dále dodává: „Do budoucna tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet, naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a kdy si policista při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi.“


Mohlo by vás zajímat: Swiss Re: Dopady katastrof v roce 2019


Jaké jsou nejčastější otázky? 

 • Mohu používat starou zelenou kartu, která má ještě platný datum?  
  Původní zelené karty klasicky dojedou svou vyznačenou platnost a pak pojišťovna už řidiči vystaví černobílou. Zelené karty se vystavují standardně na jeden rok. Pojišťovny budou postupně ještě rok, tedy do 30. června 2021, moci tisknout dokument na předtištěné zelené karty, jejichž zásoby odhadují na několik málo měsíců, poté budou již vydávat dokument na bílém papíře podle evropské dohody. Určitou dobu budou mezi řidiči tedy kolovat obě varianty.
 • Nebudou řidiče policisté v zahraničí pokutovat za bílý dokument?
  Změna barvy vzešla z evropské mezinárodní dohody.  Jedná se o další možnost, nikoli povinnost. Některé země si ponechávají zelenou barvu karty, některé přechází na bílou, ale všechny státy respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.
 • Bude se dokumentu o povinném ručení dále říkat „zelená karta“?
  V České republice zatím název „zelená karta“ zůstává nezměněný, je tak uváděn i ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Jakmile to bude možné, název se v zákoně změní. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.  
 • Má tato změna souvislost s možností zasílání karty elektronicky?
  Možnost zaslat motoristům zelenou kartu elektronicky mají pojišťovny již nyní, a to ve formátu PDF připravenou přímo k tisku na domácí tiskárně. Tento postup jsme umožnili pojišťovnám již dříve v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem. Přechod na bílou verzi umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu. Podstatné je, zda mají pojišťovny na klienta elektronický kontakt (např. emailovou adresu) a jsou s ním předem dohodnuté, že si přeje dokument zaslat tímto způsobem. Možnost vyzvednout si zelenou kartu na pobočce pojišťovny či doručit ji klasicky poštou samozřejmě zůstává i nadále.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

No konečně!

Jiří Hrabovský,  26. 5. 2020

Nikdy jsem nechápal, proč by měla být "zelená karta" vytištěná na zeleném papíru. To jako na bílém papíru to bude méně čitelné? Nebo se údaje na bílém papíru nějak jinak vytisknou? Prostě pakárna.

RSS

Související články