Jana Konvalinová: Na dovolenou jen s cestovním pojištěním


			Jana Konvalinová: Na dovolenou jen s cestovním pojištěním
14.2.2019 Pojistný trh, Produkty

„Než vyrazíte do zahraničí, sjednejte si cestovního pojištění. Za pár korun získáte jistotu, že za Vás pojišťovna zaplatí veškeré náklady na případné léčení nebo škody, které někomu na dovolené způsobíte,“ upozorňuje Jana Konvalinová, vedoucí Odboru cestovního pojištění v Kooperativě.    

Zdravotní komplikace, úraz, ztráta zavazadel nebo škoda, kterou způsobíte někomu jinému – to jsou situace, které při cestách do zahraničí mohou připravit spoustu nepříjemných chvilek a způsobit velké finanční problémy. Většina evropských států má sice mezi sebou uzavřeny mezistátní dohody o poskytování zdravotní péče, nicméně z nich nejsou hrazeny např. náklady na převoz pojištěného do vlasti nebo vysoká spoluúčast za léky a lékařské ošetření. Vyplatí se tedy sjednat si cestovní pojištění, i pokud jedete do těchto zemí.

Jaké minimální pojištění by si měli turisté pořídit?

Jako základ při cestě do zahraničí doporučujeme sjednání pojištění léčebných výloh. Pro případ ztráty nebo zpoždění zavazadel, úrazu či způsobení škody jiné osobě radíme přikoupit i balíček pojištění úrazu, zavazadel, zpoždění zavazadel, zpoždění letu, odpovědnosti, přerušení cesty a nevyužité cestovní služby. Vždy je potřeba prověřit účel cesty do zahraničí a plánované aktivity. Některé sporty, jako vysokohorská turistika do 5000 m nad mořem je nutné uvést do smlouvy a připojistit.


Mohlo by vás zajímat: Patříte mezi řidiče, kteří si za povinné ručení připlatí?


Co když se na cestě něco stane, koho bychom měli kontaktovat?

Pokud dojde k nějaké pojistné události, je nejlepší okamžitě volat operátory asistenční služby. Asistenční služba Kooperativy je dostupná 24 hodin denně po celý rok. Klient nahlásí, jaký má problém a telefonní číslo, na kterém je k zastižení. O vše ostatní se postarají operátoři asistenční služby, kteří klienta zpátky kontaktují. Částka, kterou klient provolal, je mu uhrazena v rámci likvidace pojistné události. Asistenční služba dokáže vyhledat klientovi nejbližší zdravotnické zařízení, případně je schopna zajistit úhradu ošetření. Buď zašle garanci platby, anebo zabezpečí přímo převod peněz.

Dojde-li ke krádeži či loupeži zavazadel je vždy nutné zajistit policejní protokol. U odpovědnostních škod je potřeba vždy zajistit svědky události, fotografie místa škody, policejní protokol u škody na zdraví. Velmi důležité je nepodepisovat nic, čemu v cizím jazyce nerozumíte. Případně na protokol česky napište své vyjádření a to pak podepište.  


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Besperát: Za kvalitu pojišťovny odpovídá její šéf


Jaké případy pojišťovny v zahraničí nejčastěji řeší? A kolik stojí?

Nejčastější pojistné události, které řešíme v zimní sezóně, jsou úrazy při sportu, tedy zejména při lyžování. Následují různé střevní obtíže, infekce dýchacích cest nebo zubní ošetření. Lehčí úraz bez operace v zahraničí je obecně v rozmezí 500 – 1 200 eur za vyšetření, medikaci a zafixování. U těžších úrazů s operací je cenové rozpětí větší, obecně mezi 5 000 – 15 000 eur v závislosti na akutnosti a rozsahu zranění. Transport vrtulníkem z místa pojistné události, například při lyžování, do nemocnice se pohybuje obvykle v rozmezí 1 000 – 3 500 eur. A z pojištění odpovědnosti nejčastěji hradíme škod na sjezdovce, kdy náš klient způsobí pád jiného lyžaře. Při jeho zranění může odškodné lehce atakovat milionové částky. A kvalitní pojištění pro lyžaře stojí jen 40 Kč na den.   

Připravili jste nějaké novinky, které by mohly dovolenkáře zajímat?

V loňském roce jsme pro klienty připravili dvě nové asistenční služby. V cestovním pojištění je nezávisle na variantě, územní platnosti, rozsahu nebo dalších parametrech automaticky zahrnuta „Předcestovní asistence“. To znamená, že pokud nám klient zavolá před cestou, asistenční služba mu sdělí cestovní, bezpečnostní či turistické informace o cílové destinaci. Další asistenční pomocí je naše nová asistenční služba „TRAVEL ASISTENT“. Každá smlouva cestovního pojištění nabízí nepřetržitou asistenční pomoc v případě problémů s letem, a to kdykoliv a kdekoliv po celém světě. Týká se to především zpoždění letu, zrušení letu, zmeškání návazného letu a odepření nástupu na palubu. Tato nová služba zahrnuje i právní službu v případě soudního vymáhání případné finanční kompenzace až do výše 15 600 Kč.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Online srovnání cestovního pojištění

Lojzík,  13. 6. 2019

Zdravím, dá se pořídit cestovní pojištění již od 6 korun na den, ale je to dost závislé, jaké aktivity chcete na cestách podnikat. Doporučuji si udělat online srovnání, třeba tady http://nasetreno.cz/pojisteni/cestovni-pojisteni/ Rozhodně se podívejte předem na recenze a zkušenosti s jednotlivýma pojišťovnama, aby jste pak při řešení pojistné údalosti nebyli nemile překvapeni.

Cestovní pojištění ano, ale jen to důležité

JK,  20. 4. 2019

Souhlasím, že cestovní pojištění je nutnost, i když sjednat dobré dokáže být občas složité. Přesto je dobré znát základy, zejména pojistné podmínky, a pojistit si věci, které jsou opravdu nutné. Některé věci jsou pěkně sepsané na ara.cz: http://ara.cz/rady-na-cestu/jak-vybrat-cestovni-pojisteni  

RSS

Související články