ČKP: Počet pojištěných vozidel vzrostl o 4 %. Nepojištěných je téměř 150 tisíc!


			ČKP: Počet pojištěných vozidel vzrostl o 4 %. Nepojištěných je téměř 150 tisíc!
8.1.2019 Produkty

Podle údajů České kanceláře pojistitelů přibylo v České republice v loňském roce 308 301 vozů se sjednaným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem je u nás tak pojištěno 8 141 406 vozidel. Počet nepojištěných aut se podle předpokladů ČKP pohybuje kolem 143 000.

Co se týče procentuálního vývoje, tak nejvíce rostly společnosti Pojišťovna VZP a experimentální PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna. U nich je však samozřejmě nutné brát v potaz jejich charakter, respektive počátek nabídky produktů povinného ručení. PRVNÍ KLUBOVÁ pojistila v roce 2018 4159 vozidel, což je ve srovnání s rokem 2017, kdy sjednala 1165, nárůst o 257 %. Pojišťovna VZP pak teprve v listopadu předloňského roku získala povolení od ČNB k provozování pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Podle údajů ČKP prozatím pojistila 1418 klientů.


Mohlo by vás zajímat: Dohledové testy ČNB: Jak dopadlo české pojišťovnictví?


Z tradičních hráčů na trhu se v tomto vysoce konkurenčním prostřední nejvíce dařilo pojišťovně Direct. U této společnosti má povinné ručení sjednáno 293 448 vozidel, což je o 53092 (22,1 %) více, než tomu bylo před rokem. O solidních 14,6 % rostla v této sféře pojistného trhu také pojišťovna AXA. U ní má povinné ručení sjednáno 358 628 vozidel, pro srovnání před rokem to bylo 312 875 aut. Na pomyslné třetí příče se umístila pojišťovna UNIQA, u té ČKP eviduje počet 467 749 vozidel. V porovnání s loňským počtem 430 704 vozů je rozdíl 37045 vozidel, což je téměř 9% růst.

V meziročním srovnání ztrácí Kooperativa pojišťovna, u které je registrováno 1 530 074 vozidel. Pro srovnání v zimě loňského roku mělo u Kooperativy sjednáno povinné ručení 1 550 620 vozidel, což je pokles o 1,3 %. K procentuálnímu mírnému poklesu počtu pojištěných vozidel dochází také u Hasičské vzájemné pojišťovny, u které je pojištěno 55 336 vozidel. Konkrétně jde o pokles 0,9 %.

ČKP 2018 Počet pojištěných vozidel v databázi ČKP

 „Počet pojištěných vozidel meziročně narostl v roce 2018 o 3,9 %, ve srovnání s  růstem v průměru o 3,1 % každý rok v letech 2015 až 2017 a ještě výrazněji ve srovnání s průměrným meziročním růstem o 1,9 % za roky 2010 až 2014 tedy představuje loňský výsledek nejvyšší meziroční nárůst za posledních 9 let. Nejvýraznějším tempem (meziročně o 4,2 %) narostl v roce 2018 počet pojištěných osobních vozidel, ale solidním tempem o 3 % a vyšším narůstal i počet pojištěných nákladních automobilů, motocyklů, traktorů i přípojných vozidel. Uvedený posun lze přičíst solidní kondici české ekonomiky, kdy si více občanů i firem pořizuje další vozidla,“ komentoval výsledky pojistný matematik ČKP Petr Jedlička.

„Nicméně nesmíme zapomínat, že dle odhadu ČKP existuje cca 143 tisíc nepojištěných vozidel s rizikem jejich reálného provozování, z nichž rozhodující část (cca 102 tisíc vozidel) spadá do kategorie osobních automobilů. Nepojištěná vozidla způsobí ročně přes 3000 škod, ze kterých z garančního fondu vyplacené plnění poškozeným vymáhá následně po nepojištěných ČKP. Jasné doporučení pro majitele nepojištěných vozidel je, aby je pojistili a v případě jeho neprovozování, aby provedli jeho odhlášení z registru silničních vozidel,“ doplnil Petr Jedlička.


Mohlo by vás zajímat: Václav Hönig: Střecha nad hlavou si zaslouží nejvyšší ochranu


Růst pojistného

V návaznosti na narůstající počet i finanční náročnost škod začíná v povinném ručení docházet k růstu pojistného, který převyšuje růst počtu pojištěných vozidel. Nejvyšší nárůsty pojistného nastávají u nejvíce rizikových klientů, kteří již v minulosti působili opakovaně škody. Přes tyto posuny platí, že některé skupiny vozidel (např. velké flotily zejména nákladních automobilů a tahačů, leasingové společnosti) generují výrazné ztráty v celkovém úhrnu přes 1,1 mld. Kč.

Oproti trendu z minulých let, kdy průměrné pojistné v povinném ručení prakticky nerostlo, se v letošním roce očekává, že za celý trh dosáhne částky 2869 korun, což odpovídá cca 3,4% růstu oproti loňskému roku. To proti předchozím ročníkům se stagnací a mírnými poklesy průměrného pojistného představuje posun.ČKP, TZ, říjen 2018

„V klíčovém segmentu osobních aut občanů dochází u nově uzavíraných smluv k navýšení pojistného o 5,3 %, přičemž nejvyšší nárůst je u nejvíce rizikových klientů, kteří již v minulosti způsobili škody. Růst zaznamenáváme v průměru o více než 200 korun, zatímco navýšení u klientů bez opakovaných minulých škod je většinou v nižším rozsahu. Také v rámci celého kmene osobních automobilů se projevuje nejvyšší navyšování u nejrizikovějších klientů, zejména s minulými opakovanými škodami, kterým se pojistné navyšuje v průměru o 5,9 %, tedy cca o 200 korun,“ uzavřel pojistný matematik ČKP  Petr Jedlička.

Více informací ZDE

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články