Pojišťovna VZP slaví rekordní rok. Rostla o 6,25 %


			Pojišťovna VZP slaví rekordní rok. Rostla o 6,25 %

Pojišťovna VZP (PVZP) již pátým rokem za sebou trvale roste a produktově expanduje. V roce 2017 rostla o 6,25 % a přiblížila se půl miliardě na předepsaném pojistném. Zároveň o více jak 10 % zvýšila zisk a se svým SCR 275 % patřila do třetiny nejsolventnějších pojišťoven na trhu. Získáním licence na pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla také dokončila desetiletý proces transformace z úzce specializované pojišťovny na plnohodnotnou neživotní pojišťovnu.

Zásadní proměna během 10 let 

„Když jsem se v roce 2008 po 13 letech práce pro PVZP dostal do jejího vedení, přebíral jsem ji jako velmi specializovanou pojišťovnu se dvěma produkty. Po 10 letech se nám podařilo ujít ohromný kus cesty a přetvořit PVZP na plnohodnotnou neživotní pojišťovnu. Podařilo se nám zvýšit základní kapitál o 500 % z vlastních zdrojů, navýšit tržní hodnotu o více jak 600 %, získat všechny potřebné licence, zvládli jsme povinnou regulaci a naše pojišťovna patří do třetiny nejsolventnějších pojišťoven,“ říká předseda představenstva Robert Kareš, který je jedním z otců zakladatelů a nejdéle působícím manažerem PVZP. 

„Kompletně jsme změnili strukturu z pasivní retailové pozice na profesionální, komplexní a aktivní přístup. Náš tým pojištění podnikatelských rizik pod vedením Tomášem Urbana je něco, na co jsem opravdu pyšný a jeho výsledky jsou impozantní. Vždyť náš tříletý ambiciózní plán v podnikatelských rizicích jsme překročili o více jak 30 %. Stejně velkou radost mi dělá likvidace v čele s Terezou Tybanovou, která ji plně přizpůsobila našemu novému nastavení,“ dodal předseda představenstva.

„Naše zásadní transformace je výsledkem opravdu tvrdé práce celého týmu v čele s mými kolegy v představenstvu – Pavlem Ptáčníkem a Halinou Trskovou a podpory našeho akcionáře – největší české zdravotní pojišťovny VZP ČR, od které jsme dostali plnou důvěru a klid na práci. Každý rok v uplynulém desetiletém období jsme vždy splnili to, co jsme si předsevzali nebo to dokonce překonali, a to už lze nazývat úspěchem,“ doplnil Robert Kareš.


Mohlo by vás zajímat: Swiss Re 2017: Čistý zisk 331 milionů USD


Jedinečné postavení

Na českém trhu působí mnoho pojišťoven, několik ryze českých pojišťoven, ale jedinečné postavení PVZP spočívá v tom, že dividendy z její činnosti putují do veřejnoprávní organizace, která je součástí veřejného rozpočtu. Navíc zřízení PVZPnestálo mateřskou společnost ani korunu, na svůj prvotní základní kapitál si Pojišťovna vydělala předchozí činností v rámci VZP ČR na základě zvláštní licence.

 „Naší mateřské společnosti jsme přinesli stovky milionů na dividendách a provizích a zásadním způsobem zvýšili tržní hodnotu PVZP bez nutnosti vstupního kapitálu. Nemám nic proti globálnímu kapitálu, naopak jsem byl sám zahraničními společnostmi ve své práci silně ovlivněn, ale je dobře, že v České republice existují ryze české firmy, jejichž existenci v dnešním globálním, pulsujícím a neustále se přeskupujícím finančním světě budou Češi dle mého názoru stále více oceňovat “ uvedl Robert Kareš.


Mohlo by vás zajímat: Případ „arbitr“: Neplatných smluv IŽP může být milion


Konzervatismus, stabilita a pozvolný udržitelný rozvoj

„Při dnešní úrovni regulace, multipolárním pojetí pojišťovnictví s důrazem na řízení rizik v dlouhém časovém období a současné situaci na pojistném trhu bez výrazných impulsů ve formě vytváření nových příležitostí vidíme budoucnost naší pojišťovny v pozvolném, obezřetném rozvoji. PVZP je navíc poměrně konzervativní a potrpí si na stabilitu své zvolené strategie včetně strategie personální. PVZP rozhodně nechce jít cestou zvýšení objemu předpisu cenovým podbízením nebo akceptací toxických rizik a pak hledat kapitálovou injekci nebo vyrobit problém a být v zostřeném režimu dohledového orgánu. K odpovědnostním rizikům máme značný respekt a kvalitně a dlouhodobě je zvládat je pro nás velkou výzvou,“ řekl k budoucímu směřování společnosti předseda představenstva PVZP Robert Kareš.

Zdroj: Pojišťovna VZP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články