Pojišťovna VZP vystupuje z České asociace pojišťoven


			Pojišťovna VZP vystupuje z České asociace pojišťoven
13.10.2021 Pojistný trh

Pojišťovna VZP požádala prezidium České asociace pojišťoven o vystoupení, aby se mohla plně věnovat zákonem svěřenému úkolu v oblasti zdravotního pojištění cizinců.

PVZP novelou zákona o pobytu cizinců dostala podruhé za úkol od zákonodárců zlepšit situaci v oblasti smluvního zdravotního pojištění cizinců. Poprvé to bylo v letech 1995–2006. PVZP tak bude činit v souladu se zákonem ve veřejném zájmu ochrany zdraví cizinců a garance úhrady zdravotnickým zařízením a bude se snažit řešit i problémy obtížně pojistitelných cizinců formou zvláštní úhrady.


Mohlo by vás zajímat: Inflace přehledně. Neukrajuje jen z úspor, ovlivňuje i pojištění nebo dluhy


„PVZP, která historicky na státní popud vznikla na smluvním zdravotním pojištění cizinců, se dlouhodobě v rámci ČAP neshodla na tom, co toto pojištění má být, jak má být provozováno a jaké tržní praktiky jsou zde únosné. Pohlížíme na toto pojištění jako na součást migrační politiky, dle příslušné evropské směrnice jako na důstojnou substituci veřejného pojištění. Bazírujeme na tom, že má sloužit primárně k úhradě zdravotní péče bez zbytečně vysokých získatelských provizi. Současně ale také vnímáme občasné problémy s obtížně pojistitelnými osobami a razíme cestu řešení – například formou zvláštní úhrady, nikoliv rozšíření veřejného zdravotního pojištění,“ řekl předseda představenstva Pojišťovny VZP Robert Kareš.

PVZP chápe, že Česká asociace pojišťoven je asociací všech členských pojišťoven a není jednoduché v rámci asociace sladit tento veřejný zájem daný zákonem s ryze tržním pojetím soukromého zdravotního pojištění. PVZP považovala za korektní požádat prezidium ČAP o vystoupení z této asociace, aby se mohla plně věnovat tomuto zákonem svěřenému úkolu a současně nestavěla ČAP do složité situace ochrany zájmů všech členských pojišťoven. PVZP považuje své dosavadní členství v ČAP za přínosné a děkuje za dosavadní spolupráci.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2020 v Česku dle oPojištění.cz


„Po novele zákona o pobytu cizinců, kdy PVZP podruhé obdržela zákonný úkol v oblasti zdravotního pojištění cizinců, se vztahy v rámci ČAP vyhrotily natolik, že naše vystoupení všechny zúčastněné strany chápou jako logický, deeskalační krok. Tento krok jsem opakovaně nabízel a jsem rád, že jsme zde došli ke shodě. Mimo rozporu v oblasti pojištění cizinců vnímám naše dosavadní členství v ČAP v podstatě standardně a určitě bych rád vyjádřil poděkovaní za spolupráci. Rozhodne nabízím i do budoucna dialog s ostatními členy na téma smluvního a dobrovolného připojištění, neboť díky naší zkušenosti a zázemí mateřské společnosti je naše přidaná hodnota obrovská. Nyní se pokusíme maximálně věnovat tomu, co nám bylo zákonem určeno,“ dodal Robert Kareš.


Mohlo by vás zajímat: Filip Král: Odpovídá vaše pojištění hodnotě nemovitosti?


ČAP vítá kroky Pojišťovny VZP

Prezidium České asociace pojišťoven rozhodnutí Pojišťovny VZP opustit asociaci přivítalo. Prezidium ČAP už dokonce vyzvalo PVZP k odchodu z asociace nejen kvůli porušování etických pravidel, ale především pro ztrátu důvěry v její dobré úmysly. 

„Prezidium je přesvědčeno, že zavedený monopol nejen odporuje evropskému i národnímu právu, poškozuje samotné cizince i poctivé zprostředkovatele, ale především je toho názoru, že k nápravě stavu na trhu pojištění cizinců mohly být zvoleny účinné metody regulace nenarušující tržní prostředí. Některé z nich jsme zákonodárcům jako asociace pojišťoven i nabízeli. Toto řešení hodlá asociace pojišťoven dale prosazovat právě proto, aby byl vyvážen komerční a veřejný zájem při zachování toho, co je vždy v nejlepším zájmu subjektů na trhu i spotřebitelů, tedy zdravé konkurence. Jakkoli je monopolem postižena jen čtveřice z 26 členů asociace, považuje prezidium ČAP za nutné domáhat se práva v zájmu celého trhu pojišťoven. Je třeba také dodat, že prezidium asociace si váží předchozí spolupráce s PVZP v jiných oblastech," uvedlo ve svém prohlášení prezidium České asociace pojišťoven.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Vzp

Jaroslav11,  16. 10. 2021

Co to je zase za oblbování lidí.Cizinec neměl šanci nikdy zařídit jiné pojištění než u vzp. Časem mohl přestoupit možná. Povinosti každého cizince je mít zdravotní pojištění a automaticky každý šel k vzp.Jinam ani nemohl.Ten zákon je zase jenom pro nějaké známé v pojišťovně. A jak to stíhali do teď?

Cože?

Josef Malý,  13. 10. 2021

To myslí vážně, že je práce v asociaci tak vyčerpávala, že kvůli nějakým pár tisícům cizinců nemohou být nadále členem?

To se posrali v kině, ne?

Re

Jan Stuchlik,  13. 10. 2021

Pan Kares s členkou ANO Trskovou očividně dostává skok po volebním vysledku..fungování s monopolem již možná nebude trvat dlouho..a jejich působení jako v divizi Anofertu možná taky..proste se bráni předem..

RE:Re

Jiří Dufek,  13. 10. 2021

Viz. To úžasné hlasování monopolu: Trskova ve sněmovně..Feranec, Faltynek, Fiala z SPD, kamos z Vyšehradu Horváth atd atd.. žumpa ????????

pVZP jsou nejake cestovní pojištění s několika dodatky

Theodor,  13. 10. 2021

(ale cizinci si je musí koupit, aby mohli žít v Česku).

Členství zřejmě zabralo panu Karešovi příliš mnoho osobního času, který mohl využít k dalšímu naplnění své peněženky prodejem pojištění plných výluk a omezení našim milovaným dětem a manželkám.

S pozdravem, cizinec z PvzpNeniVzp.

Mgr

Natalia,  13. 10. 2021

????

Reaguju na komentář

Theodor,  14. 10. 2021

A to jste nevěděli, že komerční zdravotní pojištění v ČR je velmi, velmi odlišné od veřejného zdravotního pojištění (vzp/ozp/vozp/211/...), že? Protože pan Kareš v každé intreview opakuje svatou mantru: "komerční zdravotní pojištění je skoro jako zákonné a v něčem dokonce lepší". Jaká je to lež se můžete podívat na našich stránkách. Stačí zadat do googlu "pvzpnenivzp" - ale v tuto chvíli nemáme verzi v češtině: jsme jen dva lidé pracující na plný úvazek, kteří tyto stránky udržují jako koníček...

RSS

Související články