ČNB: Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 1Q 2021?


			ČNB: Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 1Q 2021?

Česká národní banka zveřejnila kvartální statistická data o úspěšnosti odborných zkoušek dle § 58 zákona o distribuci pojištění a zajištění za 1. čtvrtletí roku 2021. Co dělalo uchazečům největší problémy?

Na základě obdržených statistických údajů od jednotlivých akreditovaných osob k odborným zkouškám dle § 58 zákona o distribuci pojištění a zajištění bylo za 1. čtvrtletí roku 2021 vydáno celkem 7 623 zkouškových testů, jejichž celková úspěšnost činila 65,47 %. Oproti minulému čtvrtletí jsme ve sledovaném období zaznamenali pokles počtu vydaných zkouškových testů o téměř 22 %. V souvislosti s možností akreditovaných osob pořádat zkouškové testy rovněž distančním způsobem, je distanční forma zkoušek zachycena novém uspořádání tabulek níže. Lze obecně uvést, že úspěšnost distančních a prezenčních zkoušek byla v 1. čtvrtletí 2021 na podobné úrovni. Zájem byl ve sledovaném období o něco větší o zkoušky vykonávané prezenčním způsobem.


Mohlo by vás zajímat: Lucie Žulavská k revizi motorové směrnice: Pojistné procesy musí být on-line!


Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 1Q 2021 Zdroj ČNB

Uchazeči měli v 1. čtvrtletí největší zájem o složení nejrozsáhlejší Zkoušky IX (vydáno 1807 zk. testů), Zkoušky VIII (vydáno 1772 zk. testů) a Zkoušky VII (vydáno 1380 zk. testů). Nejvyšší úspěšnost uchazečů evidujeme u Zkoušky V (82,76 %), Zkoušky III (78,75 %) a Zkoušky IV (76,11 %).


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (2. díl)


Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 1Q 2021 Zdroj ČNB 2

Distanční zkoušení z domova

Jak bylo zmíněno, ČNB současně s ohledem na aktuální nepříznivou pandemickou situaci informuje, že lze využít možnosti vykonat odbornou zkoušku distančním způsobem u některých akreditovaných osob, které tuto možnost nabízí. Minimální požadavky na konání zkoušek odborné způsobilosti distančním způsobem ČNB vymezila v dohledovém benchmarku ČNB č. 2/2020.


Zkouška I: Distribuce životního pojištění [podle § 8 odst. 2 vyhlášky č. 195/2018 Sb., o odborné způsobilosti pro distribuci pojištění (dále jen „vyhláška“)]
Zkouška II: Distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu [podle § 8 odst. 1 vyhlášky]
3 Zkouška III: Distribuce neživotního občanského pojištění [podle § 8 odst. 2 vyhlášky]
4 Zkouška IV: Distribuce pojištění týkajících se podnikatelské činnosti zákazníka [podle § 8 odst. 3 vyhlášky]
5 Zkouška V: Distribuce pojištění velkých pojistných rizik [podle § 8 odst. 4 vyhlášky]
6 Zkouška VI: Kombinace Zkoušky I a II [podle § 8 odst. 5 vyhlášky]
7 Zkouška VII: Kombinace Zkoušky I a III [podle § 8 odst. 6 vyhlášky]

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články