ČNB: Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 4Q 2020?


			ČNB: Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 4Q 2020?

Česká národní banka zveřejnila kvartální statistická data o úspěšnosti odborných zkoušek dle § 58 zákona o distribuci pojištění a zajištění za 4. čtvrtletí roku 2020. Co dělalo uchazečům největší problémy?

Na základě obdržených statistických údajů od jednotlivých akreditovaných osob k odborným zkouškám dle § 58 zákona č. 170/2018Sb., o distribuci pojištění a zajištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPZ“), bylo za 4. čtvrtletí roku 2020 vydáno celkem 9745 zkušebních testů, jejichž celková úspěšnost činila 65,95 %. Oproti minulému čtvrtletí jsme ve sledovaném období zaznamenali pokles počtu vydaných zkušebních testů o téměř 54 %. Tento pokles přisuzujeme opětovnému zpřísnění protipandemických opatření vlády ČR.

Vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrt. roku 2020 1 Zdroj ČNB


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Uchazeči měli v 4. čtvrtletí roku 2020 největší zájem o složení nejrozsáhlejší Zkoušky IX (vydáno 2634 zkušebních testů), Zkoušky VIII (vydáno 1924 zkušebních testů) a Zkoušky VII (vydáno 1690 zkušebních testů). Nejvyšší úspěšnost uchazečů evidujeme u Zkoušky V (81,57 %), Zkoušky IV (78,33 %) a Zkoušky III (75,55 %).

Vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrt. roku 2020 2 Zdroj ČNB


Mohlo by vás zajímat: Jaké kybernetické hrozby můžeme očekávat v roce 2021?


Distanční zkoušení z domova

ČNB současně s ohledem na aktuální nepříznivou pandemickou situaci informuje, že lze využít možnosti vykonat odbornou zkoušku distančním způsobem u některých akreditovaných osob, které tuto možnost nabízí. Minimální požadavky na konání zkoušek odborné způsobilosti distančním způsobem ČNB vymezila v dohledovém benchmarku ČNB č. 2/2020.


Mohlo by vás zajímat: Světové pojišťovnictví pod vlivem pandemie


Po úspěšně absolvovaném pilotním provozu vyhlašuje od Akademie České asociace pojišťoven možnost přihlásit se a vykonat zkoušky odborné způsobilosti distančním online způsobem. Kolem 15tisích zprostředkovatelů a zaměstnanců pojišťoven a bank zatím nemá složenou zkoušku odborné způsobilosti kvůli situaci, která nastala v souvislosti s pandemií COVID19 a v souvislosti s trvajícími vládními opatřeními. Díky možnosti složit zkoušku distančně online tak mohou svou povinnost splnit všichni, kteří potřebují zkoušku odborné způsobilosti ke své další činnosti, a to i přesto, že jsou například v karanténě. 

Zkouška probíhá na počítači přes internet. Uživatel má k dispozici aplikaci e-Akademie ČAP a je spojený přes videohovor se zkušební komisí. Na pokyn supervizora účastník na svém počítači spustí aplikaci e-Akademie ČAP, kde mu je zpřístupněný test odpovídající druhu odborné zkoušky, na kterou je přihlášený. Test je individuálně generován v okamžiku spuštení pro každého jednoho účastníka zvlášť a odlišně. Spuštěním testu se aktivuje i časomíra. Každý účastník je zavázán jednorázovým vykonáním zkoušky, bez opuštění aplikace či místnosti, ve které zkoušku vykonává. 


Zkouška I: Distribuce životního pojištění [podle § 8 odst. 2 vyhlášky č. 195/2018 Sb., o odborné způsobilosti pro distribuci pojištění (dále jen „vyhláška“)]
Zkouška II: Distribuce pojištění škod na pozemních dopravních prostředcích jiných než drážních vozidlech a pojištění odpovědnosti vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla, včetně připojištění úrazu [podle § 8 odst. 1 vyhlášky]
3 Zkouška III: Distribuce neživotního občanského pojištění [podle § 8 odst. 2 vyhlášky]
4 Zkouška IV: Distribuce pojištění týkajících se podnikatelské činnosti zákazníka [podle § 8 odst. 3 vyhlášky]
5 Zkouška V: Distribuce pojištění velkých pojistných rizik [podle § 8 odst. 4 vyhlášky]
6 Zkouška VI: Kombinace Zkoušky I a II [podle § 8 odst. 5 vyhlášky]
7 Zkouška VII: Kombinace Zkoušky I a III [podle § 8 odst. 6 vyhlášky]
8 Zkouška VIII: Kombinace Zkoušky I a IV [podle § 8 odst. 6 vyhlášky]
Zkouška IX: Kombinace Zkoušky I a V [podle § 8 odst. 6 vyhlášky]

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články