Přizpůsobit výuku na vysokých školách požadavkům praxe


			Přizpůsobit výuku na vysokých školách požadavkům praxe
14.6.2010 Rozhovory

JUDr. Jan Ježdík je odborníkem v pojišťovnictví. Pracoval 30 let v České pojišťovně, z toho 18 let ve statutárních orgánech. Podílel se na řadě rozvojových aktivit společností PPF a České pojišťovny. Je zakladatelem Nadačního fondu pro podporu vzdělávání v pojišťovnictví. Právě na téma tohoto fondu je dnešní rozhovor.

*Co vás vedlo k tomu, že jste založil Nadační fond?

Snahou je především přispět ke zvýšení vzdělanosti v oboru pojišťovnictví. Mé vlastní zkušenosti z práce v České pojišťovně jsou důkazem toho, že absolventům, kteří přicházeli do praxe, určité znalosti citelně chyběly. Smyslem Fondu proto je podporovat projekty na vysokých školách, jejichž prostřednictvím studenti propojují teroretické znalosti s praxí. Jinak řečeno chceme přizpůsobit výuku potřebám praxe. Snažíme se podpořit studenty v jejich studijních aktivitách, zejména při realizaci seminárních, diplomových a doktorských prací. Experti z oboru by měli spolupracovat s vysokými školami na zadávaných tématech a později při jejich využívání v praxi.

Studenti díky takové spolupráci mají šanci být mnohem lépe připraveni na práci v pojišťovnictví.

A pokud jde o pedagogy, podpoříme je při přípravě studijních materiálů a při jejich vědecké práci ve prospěch pojistného trhu.


*Kdy Nadační fond vznikl?

Nadační fond vznikl v prosinci roku 2008. Fungujeme tedy rok a půl.


*Fungování Nadačního fondu samozřejmě něco stojí. Prozraďte mi, kde sháníte peníze?

Práci fondu financují dárci. Jsou mezi nimi pojišťovny stejně jako makléři: AON, Česká pojišťovna, INSIA, Respect, RENOMIA, MAXIMA Pojišťovna, ale i Česká asociace pojišťoven.

Dárců zatím není mnoho, ale pracujeme na tom, aby jich bylo víc a víc. To proto, abychom mohli spolupráci s vysokými školami výrazněji rozvíjet.

Společnost KPMG nás sice finančně nepodporuje, ale zato nám uvolňuje kapacity lidí ke spolupráci na projektech.


*A jak oslovujete nadané studenty? Mají o takovou spolupráci zájem?

Zájem by určitě byl. Momentálně realizujeme tři projekty ve spolupráci s vysokými školami. Jejich počet je dán finančními důvody. Jeden projekt běží v Liberci, další v Olomouci a ten třetí probíhá na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Ústně jsme předjednali další projekty, ale potřebujeme sehnat další peníze na to, abychom mohli v projektech pokračovat.


*Pocítili jste na vlastní kůži, že finanční krize z těchto prostředků určitou část "ukusovala"?

Samozřejmě že ano. Všichni začali svorně škrtat v rozpočtech a první, co je v tomto případě na ráně, jsou "zbytné" náklady, jako například peníze na podporu různých projektů. V této oblasti máme mnoho konkurentů, takže máme co dělat, abychom finančně přežili. Ale věřím, že naše finanční situace bude lepší a lepší, protože náš projekt jedinečně spojuje teorii s praxí.

Děkuji Vám za rozhovor.


Dagmar Šístková

 

Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články