Povodňová katastrofa v Německu: Pojištěným osobám bylo již vyplaceno 1,5 mld. EUR


			Povodňová katastrofa v Německu: Pojištěným osobám bylo již vyplaceno 1,5 mld. EUR
1.11.2021 Škody, Zahraničí

Německo postihla zhruba v polovině července 2021 mimořádná povodňová katastrofa. Koncem druhé dekády září 2021 byly pojištěné škody na obytných budovách, v domácnostech, v podnicích a na motorových vozidlech, vyvolané špatným počasím, odhadovány na 11,5 mld. EUR. Na konci září zveřejnil Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) prohlášení, v němž upozornil, že pojistitelé na pojistných plněních již vyplatili zhruba 1,5 mld. EUR.

To znamená, že dotčení pojistitelé působící na německém pojistném trhu uhradili celkově pojištěným osobám již poměrně významnou částku. Povodňová katastrofa zasáhla hlavně regiony Ahr a Erft, ale poničeny byly i další oblasti Spolkové republiky Německo. Výkonný ředitel GDV Jörg Asmussen v této souvislosti uvedl, že pojistitelé už vyplatili více než jednu pětinu celkové výše pojištěných škod.

To ovšem překvapivě ukazuje, že odhad pojištěných škod se oproti konci druhé dekády září 2021 dosti výrazně snížil, a to na cca 7 mld. EUR. Asmussen upřesnil, že z celkových vyplacených pojistných plnění ve výši 1,5 mld. EUR připadá cca 1 mld. EUR na privátní majetkové pojištění, tj. pojištění obytných budov, pojištění domácnosti a pojištění motorových vozidel, a asi 0,5 mld. EUR se týká podnikatelských subjektů.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna VZP vystupuje z České asociace pojišťoven


Z teritoriálního pohledu obdržely zatím pojištěné osoby v Severním Porýní – Vestfálsku přes 900 mil. EUR a v Porýní – Falci okolo 500 mil. EUR. Zbývající výplaty pojistných plnění ve výši okolo 100 mil. EUR se týkají spolkových zemí Bavorsko a Sasko. GDV pokládá tuto povodňovou událost za nejničivější přírodní katastrofu v Německu v historii. Aktuálně GDV odhaduje celkový počet škodných událostí na 250 000.

Relativně rychlá likvidace pojistných událostí byla podpořena tím, že na pomoc lidem v oblastech zasažených povodněmi bylo nasazeno více než 16 000 zaměstnanců pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů.  Bylo ale zapojeno také cca 2500 externích spolupracovníků, jako jsou například odborní znalci. V této souvislosti Asmussen vyzvedl známou pravdu, že činnost pojistitelů u takových katastrofických pojistných událostí značně přesahuje posouzení výše škody a výplatu pojistného plnění, resp. likvidaci škody.


Mohlo by vás zajímat: Inflace přehledně. Neukrajuje jen z úspor, ovlivňuje i pojištění nebo dluhy


Pojistitelé jsou totiž pro těžce traumatizované lidi často první kontaktní osobou. Poskytují praktickou pomoc při úklidových pracích a pro klienty zajišťují řemeslníky, vysoušeče, vysokotlaké čistící zařízení a stavební materiál. Pojistitelé rovněž radí ohledně dalšího postupu, tedy pokud jde o opravy, sanace nebo novou výstavbu kompletních domů. Kromě toho jsou samozřejmě vypláceny zálohy na pojistné plnění, aby si lidé mohli zakoupit nejpotřebnější věci, jako je oblečení či potraviny. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články