Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví


			Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví
16.3.2016 Pojistný trh

Na dnešním ranním zasedání, schválila vláda ČR novelu zákona č. 38/2004 sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích. Toto „finální“ znění rozkládá vyplacení provizí IŽP do pěti let. Životní pojištění s rizikovou složkou neupravuje vůbec. Rovněž poslala do Poslanecké sněmovny zákon o pojišťovnictví implementující Solvency II.

 

[Upraveno 18.3.2016]

Zasedání vlády probíhalo dnes ráno od 9:00. Prvním bodem jednání byl zákon č. 277/2009 sb. o pojišťovnictví, který byl schválen a doporučen k prvnímu čtení v poslanecké sněmovně. Tento zákon vnáší do české legislativy implementaci Evropské směrnice Solvency II, která v EU platí již od začátku roku 2016.

Druhým bodem jednání byl zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích, který původě obsahoval „kontroverzní“ regulaci provizí. Ještě během minulého roku byla prostřednictvím přílepku snaha regulovat rozložení vyplácení provize do pěti let i v zákoně o pojišťovnictví. Z toho byla nakonec vyňata a umístěna do novely zákona č. 38/2004 sb., kam také patřila.

Dnes schválená novela 38 postrádá jakoukoli zmínku o rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům. Novela také zavádí mechanismus poměrného krácení sjednané odměny, jestliže k zániku pojištění dojde v prvních pěti letech jeho trvání. Poměrné krácení by se tak mělo provést s přesností na měsíce tak, že za každý započatý měsíc trvání pojištění náleží pojišťovacímu zprostředkovateli nejvýše jedna šedesátina sjednané odměny.

Tyto prvky mají za cíl na straně jedné zainteresovat pojišťovací zprostředkovatele na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění a na straně druhé zajistit, že při předčasném ukončení pojištění bude pojistníkovi větší část zaplaceného pojistného vrácena zpět v podobě odkupného,“ uvedlo ministerstvo financí v předkládaném materiálu.


Čtěte také: Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace


 

Ministerstvo financí, které obě novely připravilo, usiluje o to, aby je poslanci projednali na další schůzi, která má začít 12. dubna, a aby je poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení. 

[Upraveno 18.3.2016]

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články