Tržby skupiny Coface překročily 1,45 miliardy eur


			Tržby skupiny Coface překročily 1,45 miliardy eur

Společnost Coface, globální lídr v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik, potvrdila i přes pokračující koronavirovou krizi a složitou ekonomickou situaci ve světě, že je stabilním partnerem pro firmy při řízení jejich kreditního rizika v obchodních vztazích a podnikání. Společnost dosáhla za rok 2020 obrat 1,451 miliardy eur a čistý příjem 82,9 milionu eur, přičemž udržení klientů je na rekordní úrovni.

Potvrzením silné pozice je i únorové zvýšení ratingu Coface, který uděluje agentura Moody’s, na stabilní. Toto hodnocení podle ratingové agentury Moody’s odráží dobrou pozici Coface v globálním odvětví pojištění úvěrů, silnou ekonomickou kapitalizaci podpořenou dynamickým řízením pojištění a dobrou ziskovost.


Mohlo by vás zajímat: Parametrické pojištění a jeho přednosti


„Uplynulý rok byl v mnoha ohledech neobvyklý. Zatímco pandemie a opatření přijatá k jejímu řešení vedly k prudkému poklesu globální ekonomické aktivity, koordinovaný zásah vlád a centrálních bank pomohl omezit rozsah úvěrové krize. Coface spolupracuje s vládami po celém světě a snaží se podpořit své klienty. V tomto prostředí si společnost Coface udržela vysokou provozní výkonnost. Retence klientů a růst nových obchodů dosáhly rekordně vysokou úroveň a umožnily našemu portfoliu nadále růst," řekl výkonný ředitel skupiny Coface Xavier Durand. Dopomohla k tomu i flexibilita zaměstnanců Coface být nápomocní firmám v řešení pohledávek a úvěrových rizik během koronavirové krize.

„Loňský rok byl poznamenán tvrdými dopady pandemické krize na mnoho sektorů a firem, což si vyžádalo zvýšenou ostražitost. Výpadek příjmů zasáhl téměř všechny sektory – nejcitelněji samozřejmě postihl HORECA sektor, dopravní a letecké společnosti a další firmy působící v cestovním ruchu, ale i sektor logistických společnosti. Stát se snaží pomoci firmám překonat toto krizové období. Vládní opatření tak pomohla v loňském roce českým firmám zbrzdit nárůst insolvencí. Jakmile však pominou, řada firem zkrachuje. Očekáváme proto, že v roce 2021 v České republice poroste platební neschopnost. Například v Německu, které je pro vývoj české ekonomiky určující, očekáváme tento nárůst minimálně o 6 %. V ČR bude růst insolvencí nejméně ve stejné výši,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Nové zkoušky významně zvyšují kvalitu profesionálů v oboru


Skupina Coface dosáhla za celý rok 2020 obrat ve výši 1,451 miliardy eur, což odpovídá obratu v předchozím roce při stálých směnných kurzech. Čistý příjem činil 82,9 milionu eur a objem nových obchodů dosáhl 138 milionů eur. Potvrzuje se tak zlepšení cenových podmínek, ale pokračuje trend zpomalení v aktivitách klientů. Poměr čistých ztrát se loni zvýšil o 2,7 procentního bodu na 47,7 %. Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 činil tento poměr 18,3 %, (resp. 33,1 % bez vlivu vládních programů), a to díky důslednému řízení předchozích pohledávek a nízké úrovně nových pohledávek. Poměr čisté kombinované ztráty dosáhl loni 79,8 % (resp. 84,5 % bez vlivu vládních programů). Poměr čistých nákladů se zlepšil o 0,6 procentního bodu na 32,1 %, což v současných podmínkách odráží přísnou kontrolu nákladů.

„Rozvaha společnosti Coface zůstává extrémně silná a míra solventnosti Coface bez vládních programů dosáhla 191 %. To nám umožňuje navrhnout valné hromadě rozdělení dividend ve výši 100 % našeho čistého příjmu," uvedl Xavier Durand. Jak dodal, skupině Coface to také umožní podporovat její klienty během ekonomického oživění a využít obchodní příležitosti, které se objeví.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Klimatické dilema pojišťoven


Xavier Durand zároveň oznámil změny ve správní radě poté, co společnost Natixis prodala svůj 29,5% podíl ve skupině Coface společnosti Arch Capital Group. Předsedou se stane Bernardo Sanchez Incer, který má bohaté profesní zkušenosti zejména z bankovního sektoru. „Jsem rád, že v době, kdy prodáme většinu našeho podílu ve skupině Coface, vykazuje velmi dobré výsledky. Již více než 20 let podporuje Natixis rozvoj společnosti Coface. Zveřejněné výsledky ukazují sílu a dobré zdraví společnosti při otevření nové kapitoly jejího fungování," uvedl odcházející předseda správní rady Nicolas Namias.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články