Překvapivý kreditní rating: Coface snižuje hodnocení Německa


			Překvapivý kreditní rating: Coface snižuje hodnocení Německa
16.8.2019 Zahraničí

Německo opustilo skupinu hospodářsky nejsilnějších zemí světa, a to podle úvěrového pojistitele Coface, který po zpracování aktuálního ratingu je přesunul ze stupně A1 do stupně A2. Největší obavy u ekonomů vyvolává především vývoj v oblasti automobilového průmyslu. 

Coface spatřuje nově vysoké ekonomické riziko u výrobců automobilů a v kovodělném průmyslu. Do kategorie středního rizika poklesly informační a komunikační technologie a farmaceutický průmysl. Na druhé straně německé hospodářství stále ještě profituje z pozitivního vývoje některých makroekonomických pilířů, jako je například soukromá spotřeba domácností a vcelku dynamický pracovní trh. Podle Coface pociťuje německé hospodářství “protivítr” od počátku tohoto roku. Proto již v březnu 2019 snížil růstovou prognózu pro rok 2019 na 0,8 %, přičemž v roce 2018 činil růst hospodářství (hrubého domácího produktu) ještě solidních 1,5 %.

Přitom úvěrový pojistitel Coface neočekává v současné době žádné krátkodobé či střednědobé zlepšení oborové konjunktury. Roční míra růstu průmyslové produkce je již po několik měsíců negativní a poklesla z 6 % v listopadu 2017 na minus 2 % v dubnu 2019. Navíc je negativní rovněž vývoj zakázek v tuzemsku i v zahraničí. Podle Coface je hlavní příčinou oslabování ekonomického vývoje německý automobilový průmysl.  


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Dvouciferný růst PVZP nás těší. Zůstáváme však nohama na zemi


Dokládá to ta skutečnost, že růst automobilové produkce činil v únoru 2017 zhruba 5 % a již na počátku roku 2019 byl zaznamenán pokles okolo 12 %. Snížení automobilové produkce se začalo projevovat od srpna 2018 a v následujících měsících dosahovalo v průměru až dvouciferné výše. Také příliv zakázek a vývoj exportu byl na roční bázi negativní. Němečtí výrobci sice v období 2017 – 2018 zdvojnásobily své investice do E-mobility, ale celkově se investice do automobilové produkce snížily. Globálně investovalo 16 největších automobilek v roce 2017 do 156 projektů cca 26,7 mld. USD. V roce 2018 to bylo pouze 118 nových projektů v celkové hodnotě 22,4 mld. USD.

Určitý stín dopadá podle Coface i na německý farmaceutický průmysl. Obecně je jeho aktuální hospodářský stav pozitivní. Dobrá nálada v tomto oboru vychází z vývoje obratu v posledních letech. Kromě toho marže zůstaly až do konce roku 2018 na vysoké úrovni. Ovšem oslabující dynamika růstu německého průmyslu působí částečně i na farmaceutický průmysl, ačkoli celkový dopad je nižší než v jiných průmyslových odvětvích. Problém však spočívá v tom, že počet zakázek je již několik posledních měsíců pod úrovní roku 2018.

Vzhledem k silné vazbě českého národního hospodářství na německou ekonomiku není výše uvedená analýza a prognóza Coface příznivá ani pro Českou republiku.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články