Stížnosti v Hongkongu: Ztrátový produkt životního pojištění AXA


			Stížnosti v Hongkongu: Ztrátový produkt životního pojištění AXA
9.8.2019 Zahraničí

V Hongkongu byl zveřejněn otevřený dopis určený společnosti AXA Hongkong. V něm si několik stovek pojistníků stěžovalo na totální ztrátu u kapitálového životního pojištění AXA pod názvem „Evolution“. Problém spočívá v tom, že veškerý kapitál byl investován výhradně do hongkongského investičního fondu (Hong Kong Investment Fund SP - HKIF) a že od minulého roku klesla hodnota tohoto fondu až na 95 %. Po odpočtu různých poplatků se „účty“ pojištěných osob dostaly logicky do nečekaného minusu. 

Podle zprávy čínského časopisu Security Times byl daný pojistný produkt vlastně koncipován pro institucionální klienty. Ovšem pojišťovna AXA Hongkong a její pojišťovací makléři klienty na tuto skutečnost při uzavírání pojistné smlouvy neupozornili. AXA k danému případu vydala již dvě prohlášení. Nejprve bylo oznámeno, že pojistníci jako investoři sami musejí nést odpovědnost za tuto investici.

Později dala AXA Hongkong na vědomí, že daný pojistný produkt byl distribuován prostřednictvím nezávislého pojišťovacího makléře „Asia One“ a že fond HKIF je spravován firmou CES International Capital Ltd., která je registrována na Kajmanských ostrovech a která je stoprocentní dceřinou společností čínské státní letecké společnosti China Eastern se sídlem v Šanghaji.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Autoři návrhu měnícího PTR by nesložili zkoušky na VŠE!


Současně pojišťovna AXA Hongkong sdělila, že v tomto případě nelze vyloučit podvodné machinace. Proto aktivně spolupracuje s policií v Hongkongu. Postižení klienti, kteří kromě Hongkongu pocházejí z Číny, Malajsie a Singapuru, kladou ovšem vinu v první řadě AXA Hongkong. Proto by tento případ mohl mít na tuto pojišťovnu z Evropy negativní dopad. Doposud byli pojistitelé ze starého kontinentu pokládáni hongkongským obyvatelstvem za důvěryhodné a seriózní.

Je vhodné zmínit, že výnosy AXA brutto se v roce 2018 zvýšily ve srovnání s předchozím rokem o 4 % na 102,9 mld. EUR a zisk (interně upravený) vzrostl o 6 % ve srovnání s rokem 2017 na 6,2 mld. EUR. Na celkových brutto výnosech AXA v životním pojištění se v roce 2018 podílela Asie 11,5 % a na celkových brutto výnosech AXA v neživotním pojištění (bez soukromého zdravotního pojištění) činil podíl Asie 3,5 %. To ukazuje na význam Asie v globálním podnikání AXA. Každá negativní reklama může pochopitelně ekonomické výsledky v Asii oslabit.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články