CRIF: V únoru v Česku bankrotovalo 55 firem, o pětinu méně než loni


			CRIF: V únoru v Česku bankrotovalo 55 firem, o pětinu méně než loni
13.3.2024 Spektrum, Škody

V únoru bylo v České republice vyhlášeno 55 bankrotů obchodních společností a bylo podáno 77 insolvenčních návrhů. V posledních 12 měsících byly bankrotem nejvíce ohroženy společnosti bankrotují společnosti v Moravskoslezském kraji a v odvětví dopravy a skladování. Vyplývá to z analýzy dat, kterou provedla společnost CRIF.

„V porovnání s únorem loňského roku pozorujeme úbytek firemních bankrotů zhruba o pětinu. Z dlouhodobějšího hlediska pak ubylo bankrotů obchodních společností zhruba o desetinu. Pokles počtu firemních bankrotů je v souladu se snižováním podílu nevýkonných úvěrů na celkovém objemu jejich úvěrů, což svědčí o lepšící se platební morálce při splácení dluhu. O dobré finanční situaci firemního sektoru vypovídá i dlouhotrvající růst jejich úspor,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 644 firemních bankrotů, o 80 (11 %) méně než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 1 015 insolvenčních návrhů, o 15 (1 %) méně než v předchozích 12 měsících.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: S transpozicí motorové směrnice jsem poměrně spokojen. Ale…


Největší firma dle kategorie obratu, u které byl v únoru vyhlášen bankrot, je společnost OK process, zabývající se zpracováním dat a hostingem. Největší firmou s návrhem na konkurz je mediální společnost MÉDEA patřící do skupiny Jaromíra Soukupa. „Insolvenční návrh byl podán 27. února, následující den byl odmítnut. Návrh na bankrot podalo také Barrandov Televizní Studio, této společnosti bylo povoleno moratorium,“ doplňuje Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v únoru vyhlášeno v Praze (21), v Moravskoslezském kraji (7) a Středočeském kraji (6). Na Vysočině a v Karlovarském kraji nebyl v únoru vyhlášen žádný bankrot obchodní společnosti. Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních společností v Moravskoslezském kraji (20), Karlovarském kraji a v Praze (shodně 18). Nejnižší míru bankrotů společností vykázal Středočeský kraj, kde na 10 tisíc společností připadlo pouze 8 bankrotů.


Mohlo by vás zajímat: Hrubá mzda vzrostla. Reálně však klesla o 1,2 %. Jak je na tom pojišťovnictví?


Z hlediska odvětví bylo v únoru vyhlášeno nejvíce bankrotů v odvětví obchodu (10), ve zpracovatelském průmyslu a odvětví nakládání s nemovitostmi (shodně 7). Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc registrovaných společností v dopravě a skladování (23), v ostatních činnostech (22) a ve zpracovatelském průmyslu (19). Nejnižší míru bankrotů zaznamenalo odvětví poskytování služeb ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální oblasti (4) a rovněž odvětví informačních a komunikačních činností (7).

Druhým měsícem roste počet bankrotů podnikatelů

V průběhu února bylo v České republice vyhlášeno 467 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 513 návrhů na bankrot. V obou případech jde o meziroční i meziměsíční růst. „Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl v únoru nejvyšší od loňského června a již druhým měsícem pozorujeme jeho růst. Větší množství podnikatelských bankrotů v blízké budoucnosti naznačuje také zvyšující se počet insolvenčních návrhů. Na druhou stranu podíl nevýkonných úvěrů podnikatelů na objemu jejich úvěrů i nadále vykazuje klesající tendenci a jejich vklady rostou rychleji než jejich dluh,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Umělá inteligence a já…


Z dlouhodobého hlediska počet podnikatelských bankrotů víceméně stagnuje. Za posledních 12 měsíců jich bylo vyhlášeno 5 114, o 102 (2 %) více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 5 445 návrhů na bankrot, o 162 více (+3 %) než v předchozích 12 měsících.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v únoru vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (77), Praze (63) a Středočeském kraji (47), nejméně naopak na Vysočině (13), v Karlovarském kraji (16) a v Královéhradeckém kraji (18). Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů v Ústeckém kraji (79), Karlovarském kraji (78), Libereckém a Moravskoslezském kraji (shodně 68), nejméně pak ve Zlínském kraji (31), v Praze (33), ve Středočeském kraji a na Vysočině (shodně 34). Z dlouhodobého hlediska se pořadí krajů dle míry bankrotu výrazně nemění.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Dezinformátoři“ brání v záchraně klimatu


Nejvíce bankrotů podnikatelů v únoru zaznamenalo odvětví stavebnictví (107), ostatní činnosti (71) a odvětví obchodu (65). Na 10 tisíc subjektů za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce vyhlášených bankrotů v odvětví dopravy a skladování (63), stavebnictví (42) a ostatních činnostech (31). Nejnižší počet bankrotů na 10 tisíc podnikatelů vykázalo již tradičně odvětví vzdělávání, zdravotnických a sociálních služeb (6) a dále informační a komunikační technologie (8).

Zdroj: CRIF

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články