ČSÚ: V průběhu čtvrtletí došlo k propadu obsazenosti ubytovacích zařízení


			ČSÚ: V průběhu čtvrtletí došlo k propadu obsazenosti ubytovacích zařízení
21.5.2020 Spektrum

V prvním čtvrtletí 2020 se celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 22,2 % a počet přenocování poklesl o 16,7 %. V lednu a únoru vykazovalo ubytování ještě kladné přírůstky. V měsíci březnu, v jehož průběhu došlo k omezení poskytování ubytovacích služeb, propadl počet ubytovaných o dvě třetiny.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku 8,9 milionu nocí, což bylo o 16,7 % méně než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela snížila počet přenocování o 13,1 % a počet přenocování zahraničního hostů se snížil o jednu pětinu. Hotelový segment vykázal meziroční pokles přenocování o 18,9 % a penziony o 11 %. Návštěvnost kempů vyjádřená počtem přenocování se snížila na polovinu.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 3,1 milionu hostů, což meziročně představovalo snížení o 22,2 %. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků snížil o 26,1 % a domácích hostů ubylo o 18,1 %. Hotely zaznamenaly návštěvnost na úrovni 76,9 % loňského roku. Příjezdy do penzionů klesly o 18,4 % a v ostatních zařízeních o jednu pětinu. Regionálně se počty příjezdů snížily ve všech krajích. Nejvíce hostů v relativním vyjádření ubylo v Jihočeském kraji (29,3 %), na jižní Moravě (27,9 %) a v Praze (27,4 %).


Mohlo by vás zajímat: Věštírna Martina Podávky: Lego jako nástupce POV-HAV-Doplňků


„V prvním čtvrtletí letošního roku přijely do hromadných ubytovacích zařízení 3 miliony hostů, což bylo téměř o 900 tisíc méně než loni. Zatímco v lednu a únoru návštěvnost stále rostla, v březnu vlivem pandemie koronaviru došlo k meziročnímu propadu o 67 % u počtu hostů a o 57 % u počtu přenocování,“ říká Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ.

Vezmeme-li v potaz pouze březnové výsledky, tak v tomto měsíci se celkový počet ubytovaných ve všech sledovaných zařízeních meziročně snížil o 66,8 % a počet přenocování poklesl o 56,6 %. Ubytovací zařízení nahlásila, že počet nerezidentů dosáhl 26,0 % loňské hodnoty a počet rezidentů 41,1 %.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Senioři stejně finančně gramotní jako omladina?


U všech zdrojových zahraničních trhů byl zaznamenán pokles počtů příjezdů. Nejpočetnějších Němců se v 1. čtvrtletí letošního roku ubytovalo 335 tisíc, o 17,4 % méně než loni. Rusů bylo o 11 % a Poláků o 15 % méně. Návštěvnost ze Slovenska poklesla o čtvrtinu. Příjezdy Italů se snížily o 40 % a návštěvy z Číny či Jižní Koreje se propadly o více než polovinu.

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články