Drogy se drží v Česku při zemi


			Drogy se drží v Česku při zemi
16.5.2022 Spektrum

Podíl osob užívajících drogy není v české populaci vysoký, ale pomalu narůstá. Více se dozvíte v článku, který byl publikován v časopise Českého statistického úřadu STATISTIKA&MY.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


 V rámci výzkumu byly kromě konopných látek podrobně sledovány zkušenosti s užitím extáze, pervitinu a amfetaminů, kokainu, heroinu, LSD a halucinogenních hub (lysohlávek). Do studie byly zařazeny rovněž nové psychoaktivní látky (tzv. nové rostlinné nebo syntetické drogy). Výskyt zkušeností s hlavními typy drog byl sledován ve třech časových horizontech: jako zkušenost celoživotní, zkušenost v posledním roce a v posledním měsíci.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Dušan Quis


Po konopných látkách byla druhou nejčastěji užitou nelegální drogou extáze, kterou někdy v životě okusilo 7,0 % respondentů. Halucinogenní houby vyzkoušelo 5,9 % dotázaných, pervitin 2,7 %, LSD a kokain shodně 2,1 %. Zkušenost s užitím poppers uvedlo 1,8 % respondentů, s halucinogeny vyjma LSD a halucinogenních hub 1,2 %, s novými syntetickými drogami 1,2 % a s rostlinnými drogami 2,9 %. Celkem 3,2 % dotázaných vyzkoušelo těkavé látky, 2,9 % anabolické steroidy. Injekčně užilo drogy někdy v životě 1,0 % respondentů.

Drogy se drží v Česku při zemi 1

Hlavně mladí muži

V horizontu posledních 12 měsíců byl výskyt užívání nelegálních drog v obecné populaci relativně nízký, s výjimkou konopných látek, které užilo 8,6 % dotázaných. Vyšší prevalenci zkušeností v posledních 12 měsících uváděli muži a respondenti ve věkových skupinách 15–24 a 25–34 let. Užití konopných látek, extáze, pervitinu, kokainu a LSD deklarovali častěji respondenti ve věku 15–24 let, užití halucinogenních hub, jiných halucinogenů (psychedelik) a nových psychoaktivních drog, především rostlinných, se týkalo častěji respondentů ve věku 25–34 let.

Užívání nelegálních drog v posledních 30 dnech je v populaci ve věku 15 a více let na minimální úrovni a s výjimkou konopných látek nepřesahuje hranici 0,5 %. Ve věkové skupině 15–34 let se nad hranicí 0,5 % pohybovala prevalence užití extáze (1,3 %), poppers (0,9 %) a pervitinu nebo amfetaminů (0,6 %). Mezi roky 2016 a 2020 prevalence užívání nelegálních drog v obecné populaci ve věku 15–64 let mírně vzrostla. Nárůst celoživotní prevalence z 26,6 % na 29,9 % byl zaznamenán v případě zkušeností s konopnými látkami, s extází (ze 7,1 % na 9,1 %), s kokainem (z 1,4 % na 2,7 %) a halucinogenními houbami (z 5,4 % na 7,5 %). V případě užívání v posledních 12 měsících je patrný nárůst zejména v případě konopných látek a kokainu.


Mohlo by vás zajímat: Platby Ruska v rublech: Jaké jsou dopady na zahraniční pojistitele


Drogy se drží v Česku při zemi 3

I šestnáctiletí preferují konopí

Při výzkumu mezi šestnáctiletými studenty v Česku uvedlo alespoň jednu zkušenost s užitím nelegálních drog v životě 29,3 % dotázaných. Nejčastěji se jednalo o konopné látky, tedy marihuanu nebo hašiš, alespoň jednou v životě je zkusilo celkem 28,4 % studentů. Jako jednorázový experiment svou zkušenost s konopnými látkami označilo 10,6 % studentů, třikrát nebo častěji už tyto látky užilo 17,8 %. Od roku 2007 dochází v populaci šestnáctiletých k postupnému poklesu užívání konopných látek. Nejméně zkušeností s konopím uváděli žáci 9. tříd základních škol (21,7 %), naopak nejvíce studenti 1. ročníků odborných učilišť (42,3 %).

Většina zkušeností pochází z období posledních 12 měsíců, v posledních 30 dnech užilo konopné látky 11,6 % šestnáctiletých. Užití jiné nelegální drogy než konopných látek uvedlo celkem 7,6 % z populace šestnáctiletých. Nejčastěji uváděnou nelegální drogou byla extáze (3,6 %), následovalo LSD spolu s jinými halucinogeny (3,5 %) a halucinogenní houby (2,5 %). Užití pervitinu někdy v životě uvedlo 1,5 % šestnáctiletých, kokainu 1,6 %. Heroin nebo jiné opiáty vyzkoušelo méně než 1 % respondentů, těkavé látky vdechovalo 4,9 % studentů a 0,7 % uvedlo zkušenost s anabolickými steroidy.


Mohlo by vás zajímat: Konflikt na Ukrajině a doba temna pro ruskou lodní dopravu


Také léky se zneužívají

Psychoaktivní léky získané na lékařský předpis i bez předpisu užilo v posledních 12 měsících celkem 15,8 % dotázaných. Výrazně aktivnějšími uživatelkami byly ženy, z nichž tyto léky bralo 20,9 %, zatímco mužů jen 10,4 %. Z psychoaktivních léků se častěji užívají léky na uklidnění nebo nespavost (tj. sedativa nebo hypnotika), které uvedlo 12,6 % dotázaných (17,6 % žen a 7,3 % mužů), než léky na bázi opioidů užívané proti bolesti, jejichž konzumaci deklarovalo 7,8 % žen a 5,7 % mužů.

Nejmladších uživatelů ubylo

Užívání psychoaktivních léků se mění s věkem respondentů – zatímco v mladších věkových kategoriích převažuje užívání opioidních analgetik, ve věkových kategoriích nad 35 let získávají navrch léky na uklidnění a na nespavost. Nejčastější frekvence užívání psychoaktivních léků je několikrát za měsíc, uvedlo ji téměř 30 % uživatelů. Jednou nebo dvakrát týdně užívá tyto léky zhruba 20 % uživatelů a denní nebo téměř denní užívání deklaruje 17 % uživatelů. Respondenti nejčastěji získali psychoaktivní léky na lékařský předpis, nicméně podíl těch, kteří se k lékům dostali jiným způsobem, není zanedbatelný. Bez lékařského předpisu získalo svůj lék 12,3 % uživatelů sedativ a 12,4 % uživatelů opioidních analgetik.


Mohlo by vás zajímat: ČBA: Zájem o hypotéky neklesá. Plánuje ji 13 % Čechů


Mimo lékařský předpis si lidé opatřují léky nejčastěji od známých (cca 5,5 %) nebo v lékárně bez předpisu (cca 3,5 %). Přes internet si léky pořídilo zhruba 1 % uživatelů. Podíl uživatelů psychoaktivních léků, kteří je získali jinak než na lékařský předpis, výrazně klesá s věkem respondentů. Ve srovnání s rokem 2016 došlo v roce 2020 k mírnému snížení podílu osob, které užívaly psychoaktivní léky v posledních 12 měsících, z 19,8 % na 15,8 %. K významnému poklesu míry užívání psychoaktivních léků z 10,2 % na 3,4 % došlo ve věkové skupině 15–24 let. Značně se snížil i podíl uživatelů psychoaktivních léků, kteří léky získali jinak než na lékařský předpis.

Problémy má 15 % dospělé populace

Na základě několika otázek položených respondentům, kteří užili sedativa, hypnotika nebo opioidní analgetika v posledních 12 měsících, lze odhadnout problematickou spotřebu, resp. míru zneužívání či nadužívání psychoaktivních léků spadajících do těchto kategorií v obecné populaci. Do kategorie problematických byli zařazeni respondenti, kteří pravidelně užívali léky po dobu delší než 6 týdnů, uvedli, že měli pocit, že v posledních 12 měsících užívali léky ve větším množství, než by měli, nebo léky získali jinak než na lékařský předpis.

V případě léků na uklidnění nebo nespavost spadalo do kategorie problematických uživatelů 12,1 % dospělé populace (17,0 % žen a 7,1 % mužů) a u opioidních analgetik 6,1 % dospělé populace (7,1 % žen a 5,1 % mužů). Celkem za oba typy léků je problematických 14,9 % dospělých osob starších 15 let (19,7 % žen a 9,9 % mužů). Po extrapolaci výsledků na celou populaci žije v České republice 1,3 milionu osob vykazujících známky problémového užívání psychoaktivních léků, z nich je 900 tisíc žen a 430 tisíc mužů. Sedativa a hypnotika užívá problémově 780 tisíc žen a 310 tisíc mužů a opioidní analgetika 330 tisíc žen a 220 tisíc mužů.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Pavel Černý
Oddělení marketingu a PR
Český statistický úřad

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články