Globální ekonomický výhled: Evropa se zbaví závislosti na ruském plynu a ropě


			Globální ekonomický výhled: Evropa se zbaví závislosti na ruském plynu a ropě
30.11.2022 Spektrum

Ukrajinská armáda postupně vytlačuje ruské agresory ze svého území! Evropa si pomalu zvyká, že pojem NordStream neoznačuje soustavu plynovodů z Ruska, ale již jen netradiční spojení dvou různorodých slov, německého „severu“ a anglického „proudu“. Pozitivní zprávou je, že většina Evropských států se v průběhu několika let zbaví závislosti na ruském plynu a ropě. Nyní nezvykle vysoké ceny energií však budou pro téměř všechny z nás finančně bolestné. Díky přijatým opatřením napříč evropskými zeměmi však tato bolest bude dočasně citelně tlumena.

Obrácenou stranou této pomyslné mince však je, že tlumení přenosu vysokých nákladů na energie do ekonomik ponesou v konečném důsledku jednotlivé státní rozpočty. Ozývají se tak varovné hlasy, že energetická krize by mohla přerůst v krizi dluhovou, pokud by nedošlo k dočasným navýšením daňových příjmů. To má v řadě zemí zajistit zdanění nadmíru profitujících sektorů v ekonomice (tzv. windfall tax).

Globální ekonomický výhled Evropa se zbaví závislosti na ruském plynu a ropě 1Klíčové centrální banky pokračují v utahování měnové politiky. Jestřábí politika Fedu začíná mít hmatatelné výsledky, inflace v USA začala viditelně mířit dolů. Přesto lze očekávat, že další měnová jednání doručí zvýšení úrokových sazeb, a to jak pro USA, tak i eurozónu. V této souvislosti se začínají objevovat názory, zda zvyšování sazeb, jehož efekty jsou v reálné ekonomice viditelné až za několik čtvrtletí, nemůže být ex post hodnoceno jako zbrklé s „přestřelením“ na druhou stranu a s vyvoláním celosvětové recese. Strmý růst úrokových sazeb klíčových centrálních bank bude totiž velmi bolestný pro ty země, jejichž narůstající dluh je majoritně vytvořen v zahraniční měně, zejména pak v americkém dolaru. Lze totiž předpokládat, že Fed je jako v minulosti schopen a ochoten zpřísnit měnové podmínky více, než ECB. A jak bylo řečeno, fiskální prostor pro další zadlužování v řadě zemí, včetně některých velmi vyspělých, již de facto neexistuje


Mohlo by vás zajímat: Prevenční povinnost a pojištění


Graf aktuálního čísla ukazuje vývoj ceny plynu v Evropě prostřednictvím TTF uzlu v Nizozemí. Cena plynu se od začátku září dramaticky propadla, bohužel však šlo o krátkodobý převis nabídky nad poptávkou – do Evropy dorazily lodě se zkapalněným zemním plynem a díky teplému podzimu a úspornému chování bylo na trhu plynu dostatek. Pro následující měsíce se očekává cena zemního plynu okolo 100 EUR/MWh, což značí, že jeho zásoby pro letošní zimu by v Evropě měly být dostatečné. I tak ale bude cena energií nad dlouhodobým průměrem a pokles plynu k cenám pod 50 EUR/MWh se v horizontu tří let nečeká.

Globální ekonomický výhled Evropa se zbaví závislosti na ruském plynu a ropě 2

Eurozona

Podle rychlého odhadu vzrostla ve třetím čtvrtletí 2022 ekonomika eurozóny mezičtvrtletně o 0,2 %, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Z největších ekonomik překvapila tempa růstu HDP Itálie (+0,5 % mzč.) a Německa (+0,3 % mzč.). Ekonomiky Španělska a Francie vzrostly pouze o 0,2 %, protože odezněl boom v cestovním ruchu a odvětví volného času po zrušení pandemických restrikcí. Na druhé straně menší ekonomiky včetně Lotyšska (-1,7 % mzč.), Belgie (-0,1 % mzč.) a Rakouska (-0,1 % mzč.) již poklesly. Aktuální indikátory naznačují posun eurozóny od expanze ke kontrakci již během podzimu. Míra inflace láme rekordy, ceny energií zůstávají vysoké a ECB pokračuje v prudkém zvyšování úrokových sazeb. Důvěra spotřebitelů je blízko historického minima, růst reálných mezd je v současnosti na nejnižší úrovni za několik desetiletí a maloobchodní tržby meziročně klesají. Mizí i pozitivní efekt znovuotevření ekonomik po pandemii. S rostoucími úrokovými sazbami a nejistým ekonomickým výhledem se tak zhoršuje i výhled pro spotřebu domácností a slábnou investiční očekávání. Firmy hlásí oslabení poptávky, klesají objednávky i z oblastí mimo eurozónu.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Jak Češi čelí rapidní inflaci a jak by jí čelit měli?


V říjnu inflace v eurozóně lámala rekordy, když vyskočila na 10,7 % z 9,9 % v září. Největší vliv mají nadále ceny energií (+41,9 % mzr.) či potravin, alkoholu a tabáku (+13,1 % mzr.), ale citelně zdražovalo i průmyslové zboží bez energií a služby. Velmi vysokou inflací jsou zasaženy země Pobaltí (více než +20 % mzr.), zatímco inflace ve Francii či Španělsku je jen lehce přes 7 %. Zdá se, že sekundární dopady nabídkových šoků stále tlačí inflaci nahoru navzdory zmírňující se poptávce. Proto analytici očekávají, že inflace v eurozóně ještě není na vrcholu.

Překvapivě silný růst eurozóny během první poloviny roku 2022 posouvá výhled HDP pro tento rok výše, ale předpověď pro rok 2023 se posouvá směrem k poklesu. Očekávaná inflace se pak opět posouvá výše. Nástup recese na konci roku sice zmírňuje tlak na ECB, aby pokračovala v razantním zvyšování sazeb, ale zpřísňování měnové politiky bude podle finančních trhů pokračovat minimálně do března 2023.

Globální ekonomický výhled Evropa se zbaví závislosti na ruském plynu a ropě 3

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články