Jiřina Nepalová: AČPM nabírá na síle


			Jiřina Nepalová: AČPM nabírá na síle

Jako každým rokem tak i letos přichází odborný portál oPojištění.cz s anketou, ve které se osobnosti pojistného trhu vyjadřují k vývoji pojišťovnictví. Dnes své názory představí předsedkyně AČPM Jiřina Nepalová.

Můžete prosím zhodnotit rok 2017 z pohledu AČPM, které předsedáte? 

Především děkuji vašemu portálu za příležitost se pochlubit, že prezídium AČPM zůstalo po podzimních volbách v nezměněné podobě. Z toho vyvozuji, že členové jsou spokojeni s tím, co pro ně AČPM dělá. Řídím se však zásadou, že vždycky to může být lepší. V tomto roce jsou před námi velké „výzvy“ v podobě implementace IDD a dalšího evropského nařízení, které se pojišťovacího trhu přímo dotýká, tedy GDPR.

Oblasti zákonů, respektive regulaci našeho oboru, jsme věnovali hodně pozornosti, a to zejména ve směru k ministerstvu financí, i v loňském roce. Také proběhla řada seminářů zaměřených na vzdělávání a zvyšování odborné způsobilosti členů, na které máme pozitivní ohlasy.  


Mohlo by Vás zajímat: Amazon a Warren Buffett zakládají zdravotní pojišťovnu


Radost máme také z toho, že jsme se rozrostli o významné členy, kteří z mezinárodní asociace přestoupili k nám do AČPM. O to silnější tak můžeme být v prosazování zájmů našich členů a v investování do rozvoje naší činnosti.

Z čísel z ankety portálu oPojištění ­- TOP 30 pojišťovacích makléřů, ve které je vidět růst v tržbách u téměř všech členů, lze usuzovat, že klienti oceňují práci makléřů a jejich poradenství a že si pojišťovací makléři „ukrajují“ čím dál větší podíl na pojišťovacím trhu.

Jak vidíte situaci v pojišťovnictví pro rok 2018? A to nejen z pohledu AČPM, ale celkově?

Ekonomice se daří a přichází nové příležitosti pro makléře, firmy rostou, vyváží, investují a kvalitní pojištění je nutností. Firmy řeší nová pojištění jako pojištění kybernetických rizik, pojištěni fúzí a akvizic a další. Před pojišťovacím trhem jsou ale velké výzvy.

V pojišťovnictví dnes působí dvě hlavní síly – jedna z nich je snaha po větší efektivitě, která nutně musí do pojišťovnictví silně vstoupit.  Například by se měly odstranit duplicity, které v procesu pojišťování probíhají, mělo by dojít k modernizaci produktů, jejich zjednodušení a digitalizaci procesů. Přemýšlení nad vyšším komfortem pro klienty by mělo být snahou každého, kdo chce v budoucnu uspět.


Mohlo by Vás zajímat: Poradenství v číslech: MLM a Pool (počty PPZ)


Druhou silou je, že pojišťovnictví prochází aktuálně vývojem v oblasti regulace, ať již v podobě GDPR, IDD nebo novely zákona č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. U posledního z jmenovaných se změny týkají zejména pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří působí v oblasti životního pojištění, a čeká je tak celá řada nových povinností.

Ráda bych zdůraznila, že asociace a její členové nejsou proti regulaci, zavedení pravidel a zlepšení kvality služeb, a to i do určité míry vlivem zákonných opatření, když se může stát, že nezafunguje samoregulace trhu. Nesmí se ale dít věci jako například na Slovensku, kde loňské legislativní změny jen pokřivují trh a ve finále na radikální změny zákona oproti navrhované směrnici IDD doplatí klient.

Jaké další trendy nás čekají?

Máme radost, že makléři investují do nových způsobů pojišťování a technologií. Mnoho makléřských firem dnes využívá tak zvanou Kalkulačku pro pojištění vozidel, kde prostřednictvím napojení na webové služby pojistitelů za jednu minutu získají nabídku i deseti pojistitelů a také mohou sjednat pojistku „bezpapírově“. Je to velký posun, oproti minulosti.


Mohlo by Vás zajímat: Firmy se stále vyhýbají plnění informační povinnosti


Předpokládám, že ten, kdo bude investovat do digitalizace, která právě významně ovlivní efektivitu a pohodlí klienta a zlepšení své služby, může raketovým způsobem posunout své výsledky. Uvidíme, jak se mé předpoklady vyplní.

Závěrem dovolte, abych využila této příležitosti a všem popřála, ať se daří a ať se náš obor, který má pro mě velké kouzlo, rozvíjí ke spokojenosti všech jeho aktérů.

Zdroj: AČPM

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články