Sloupek Kateřiny Lhotské: Koronamrška nahnala lidi do ložnic...


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Koronamrška nahnala lidi do ložnic...

V souvislosti s řáděním koronamršky jsme už slyšeli mnohé a názorů na to, jak se s tím vším co nejlépe popasovat je tolik, kolik je na světě lidí. Ve veřejném prostoru se tak vyrojila celá řada laiků a poučených laiků zaníceně propagujících ten či onen způsob řešení, případně neřešení.

Na podporu své argumentace se ohánějí všelijakými statistikami. Obvykle vytrženými z kontextu a bez znalosti významu jednotlivých veličin a ukazatelů. Takže se pro vytváření jakýchkoliv závěrů hodí asi jako sluneční hodiny k měření času při běhu na 100 metrů. Někteří z mudrlantů považují současnou situaci dílem za další ránu morovou, jiní za zbytečné strašení. A pak je tu další skupina lidí, kteří šíří svoje „hraběcí rady“ o tom, jaké neopakovatelné možnosti současná situace přináší. Jako třeba že když někomu zavřou kadeřnictví, tak si má otevřít hospodu.


Mohlo by vás zajímat: Klienti chtějí jednoduchost a dávají přednost individuálnímu oslovení


Řádění koronamršky však přeci jen někomu nový byznys přihrál. A často mu spadnul takříkajíc do klína. Do této kategorie patří třeba on-line sex shopy. Je to logické. Co ostatně mají lidé dělat, když je vláda zavřela po večerech doma? Koukat se pořád na bednu (v dnešní době spíše na placku) je hrozbou pro zachování duševního zdraví, a tak došlo i na činnosti, kterými si krátili dlouhé zimní večery už naši předkové. Čímž nemyslím draní peří. Prodeje rostou i on-line obchodům prodávajícím erotické prádlo. I to se dalo čekat. Dámy trávící nekonečné dny na „houmofisu“ ve vytahaném a sepraném triku si totiž rády obléknou něco, v čem se opět cítí žensky. Což nepochybně ocení i jejich partneři. Zkrátka „win-win“ v praxi.

Ovšem to, že někomu vyskočí tržby a partnerské páry spolu zažívají hezké chvilky, nejsou zdaleka jediná pozitiva, která nám může koronamrška ve svém důsledku přinést. S větší sexuální aktivitou by nám totiž také mohla vzrůst porodnost. Mé kadeřnici a jejímu manželovi se například zadařilo už v březnu. Čímž mi přidělala starost, protože si musím najít jinou, a také radost, protože přibude jeden budoucí ekonomicky aktivní člověk, který bude v našem průběžném důchodovém systému jednou živit i mne. A navíc jí to prostě přeju. Kolik mladých párů pochopilo „lokdaun“ podobně, se ze statistik dozvíme až za pár měsíců. I když gynekologové a zdravotní pojišťovny mající přehled o probíhajících těhotenstvích už to vědí.


Mohlo by vás zajímat: Anketa Pojišťovna roku 2019–2020: Jubilejní ročník ovládla Allianz


Pokud k nárůstu porodnosti skutečně dojde, zasloužil by si mít nějaké své pojmenování. Dětem zrozeným v posledním populačním boomu (i když dnešní situace má asi do „boomu“ daleko) se říkalo „Husákovy“. Označovat ty, které přijdou na svět v nejbližších měsících, analogicky jako „Babišovy“ by se však nejspíš nesetkalo se všeobecným nadšením. Nenapadá mne tak nic výstižnějšího než „koronavirové“.

Pravda, není to úplně původní. Zatím však zaznívalo ve spojení poněkud nelichotivém. Někdo tak totiž nazývá děti, které v důsledku zavření škol postupně získávají větší a větší mezery ve vzdělání. Při tzv. „distanční“ výuce se totiž naučí především to, jak co nejlépe zamaskovat svoje flinkání se. Pokud se kvůli tomu nedozví, kdy byla bitva u Kresčaku, jak vypadá ťuhýk nebo jaké je hlavní město Malawi, tak se toho zase až tak moc neděje. Ale v předmětech, jako je třeba matematika, fyzika nebo jazyky, tedy tam, kde je nutné učivo vstřebat, aby na něj bylo možno navázat, jsou jakékoliv mezery docela průšvih.


Mohlo by vás zajímat: Ladislav Burián: Kvalitní odborná likvidace bude vždy potřeba


Koronamrška zkrátka nahnala lidi do ložnic. Jednak ty, kteří v nich marodí, a pak ty, kteří se v nich milují a množí. I když vlastně nemusí jít vždy jen o ložnice. A pokud zvýšená sexuální aktivita přinese opravdu růst porodnosti, tak nám vlastně koronamrška nepřímo napomůže řešit financování našeho penzijního systému v budoucnosti. Alespoň někdo, když už toho nejsou schopni politici…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články