Sloupek Kateřiny Lhotské: Říjnové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Říjnové ozvěny

Říjen je měsícem, kdy od období dovolených uplynulo už tolik času, že si člověk pomalu ani nepamatuje, co to znamená odpočívat. A sváteční konec roku je ještě tak daleko, že na něj nejde ani dohlédnout. Takže nezbývá než se bavit prací a sledovat přitom zprávy z trhu.

V říjnu všechny pojišťovny, a nejen je, nepochybně zajímal vývoj kolem zdanění technických rezerv. Jednu chvíli to vypadalo, že se do soukolí schvalovací mašinérie dostal písek a trochu to zaskřípalo. To když rozpočtový výbor odhlasoval pozměňovací návrh, aby se zdanění netýkalo rezerv na životní pojištění. Pro tuto změnu zvedli ruku dokonce i poslanci koaliční ČSSD. Ale je otázkou, zda tímto krokem opravdu chtějí zabránit „nesystémovému zdanění prostředků klientů“, jak se dušují, nebo jde jen o šprajc, jak si na svém koaličním partnerovi vymoci nějaké ústupky v jiné oblasti. Jak znám politiky, druhá možnost mi připadá mnohem pravděpodobnější.

Na ČNB funguje od října nový odbor dohledu nad pojišťovnami a penzijními společnostmi. Bude vyčleněn ze současného odboru „dohledu obezřetnosti“, který bděl i nad sektory bank. A aby to bankám nepřišlo líto, tak i ony získaly nový samostatný nad nimi dohlížející útvar. Jak pojišťovny, tak i banky nepochybně potěšilo, že se už nadále nebudou muset o pozornost ČNB dělit. A já jim rozumím. Bylo to opravdu k nesnesení…


Mohlo by vás zajímat: ČNB: První výsledky odborných zkoušek podle ZDPZ


Tato instituce také zveřejnila první výsledky odborných zkoušek podle Zákona o distribuci pojištění. Prý jimi prolezlo 61 % uchazečů, což je údajně srovnatelné s ostatními finančními sektory. Podle ČNB nedělají uchazečům problémy ani tak vědomostní části zkoušky, jako test dovedností. Jó, kde jsou ty časy, když stačilo odpovídat na testové otázky podle pravidla „nejdelší odpověď je správná“ a u těch stejně dlouhých vybírat možnosti náhodně a člověk měl téměř jistotu, že tím dosáhne úspěšnosti požadované pro přiznání nejvyšší úroveň „odborné způsobilosti“. A splní tak podmínku pro registraci jako pojišťovací makléř.

A ČNB potřetí. Obrátil se na ní spolek „podvedených klientů“ s požadavkem na to, aby zarazila fúzi České pojišťovny a Generali. To je ta partička sdružující klienty pojišťoven, kterým se snaží „ochranospotřebitelskými podnikatelé“ nakukat, že byli (nejen) těmito pojišťovnami podvedeni. Přitom jim z pochopitelných důvodů zamlčují, že nejspíš teprve podvedeni budou. Ovšem nikoliv pojišťovnami.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Kvůli změně zdanění technických rezerv přijde klient o 3400 Kč


V říjnu jsme měli opět možnost seznámit se s výsledky pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. A opět to nebylo veselé čtení. Co je platné, že průměrné pojistné vzrostlo o 4,1 %, když průměrná škoda na majetku vyskočila o 6,9 % a na zdraví dokonce o 8 %. O tom, že průměrné pojistné roste, svědčí ostatně i to, že na něm pojišťovny vyinkasovaly meziročně o 7,8 % víc, zatímco pojištěných vozidel sice taky přibylo, ale „jen“ o 3,2 %. Je to ale pořád málo. A tak není divu, že pojišťovny v povinném ručení zase zahučely. Tentokrát 700 miliónů.

A jeden pohled do zahraničí. Německé pojišťovny pomalu lámou hůl nad spoluprací s rychlokvašnými InsurTech společnostmi a chtějí spoléhat na osvědčené partnery. Neznám sice konkrétní situaci v Německu, ale něco mi říká, že přišly na to, že tyto startupy možná nabízejí docela dobré „Tech“, kterému ovšem absolutně chybí jakékoliv smysluplné „Insur“. Tedy, že jde v podstatě jen o dobře vypadající hračky, ovšem bez skutečné užitné hodnoty pro klienta. 

A co náš stoletý seriál? Před 200 lety byla ve Vídni založena Erste Bank. Tenkrát se (volně přeloženo) jmenovala „První sjednocení rakouských spořitelen“. Z našich finančních institucí je dnes členem její skupiny Česká spořitelna a velmi blízko k ní mají i pojišťovny působící ve skupině VIG.

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články