Politická kariéra Petra Arenbergera nebude mít příliš dlouhého trvání, ve funkci ministra zdravotnictví vydržel jen pouhých šest týdnů. „S ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem jsem mluvil a potvrdil mi svou rezignaci. Nebude to pátý ministr zdravotnictví, ale vrátí se Adam Vojtěch,“ řekl na tiskové konferenci v Bruselu Andrej Babiš.
Petr Arenberger hned od počátku čelil osobním problémům, když server Seznam zprávy přinesl informace o tom, že nepřiznal velkou část svého majetku. Ministr přitom vlastní více než šedesát nemovitostí. K tomu se přidalo i podezření ze střetu zájmů ve chvíli, když vyšlo najevo, že jednu z nemovitostí pronajímal Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde ještě nedávno působil jako ředitel. A nepomohla mu ani skutečnost, že jako jediný šéf velké české nemocnice neměl potřebnou bezpečnostní prověrku.
Mohlo by vás zajímat: Motivace pro Česko? Dohledový orgán radí, jak používat srovnávače
„Podcenil, že na úrovni ministra jsou majetková přiznání přísnější. Svou rezignaci odůvodnil celkově tlakem a hlavně rodinou. Já to samozřejmě akceptuji a děkuji za to, že funkci přijal krátce před volbami funkci,“ citovala CNN Prima News Andreje Babiše. S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl ráno 25. května. Výměnu zatím nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. Předpokládá se však, že prezidewnt nebude mít žádné výhrady, v polovině května totiž Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.
Vojtěch zpátky na značky!
Adam Vojtěch ve funkci ministra zdravotnictví rezignoval loni v září. Byl u začátku pandemie koronaviru a měl za sebou velmi úspěšnou první vlnu. V srpnu se mu ale nepodařilo prosadit nošení roušek ve vnitřních prostorách, Babiš to odmítal. Vojtěch prohlásil, že už nechce kandidovat do Sněmovny a měl se stát velvyslancem va Finsku.
Mohlo by vás zajímat: Propad investic v ČR je hlubší než ve zbytku EU
„Adam Vojtěch se v září po covidové zátěži rozhodl, že odejde. Jeho odchod mě mrzel, byl velice dobrý ministr. Dohodli jsme se, že bude ministrem až do demise této vlády. Musím to ještě probrat s panem prezidentem, ještě jsem to nestihl. Předpokládám, že k tomu nebude mít žádnou výhradu,“ uvedl premiér Babiš. Vojtěcha v křesle vystřídal epidemiolog Roman Prymula. Ten na místě působil přes měsíc do 29. října. Poté, co byl viděn v restauraci, která měla být zavřená, navíc bez roušky, ve funkci skončil. Nahradil ho Jan Blatný, který na místě vydržel pět měsíců.
Smutný úsměv lékařů
„Je to tragikomická situace, když se ministři zdravotnictví střídají jako apoštolové na orloji. Něco takového si zdravotnictví nezaslouží,“ Není velmi dobrý ministr, ale je velmi loajální k Andreji Babišovi. Svědčí to o tom, že tu funkci zřejmě nikdo není ochotný vzít. Od začátku jsem si říkal, jestli má pan profesor Arenberger, známý, věhlasný dermatolog, zapotřebí stát se ministrem zdravotnictví. Podcenil to, že už nebude úctyhodným profesorem medicíny, ale že se z něj stane terč, jak to už v politice je,“ komentoval věc pro server iDNES prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Mohlo by vás zajímat: EU musí vyjasnit vztah mezi pravidly pro kybernetickou bezpečnost
„Jsem překvapen. Takové rozuzlení jsem nečekal Obecně je ale dobře, že se Vojtěch vrací na post ministra. Myslím si o něm, že byl dobrý ministr zdravotnictví, je to dobrá volba. A pro to krátké období, které zbývá do voleb, je dobře, že se vrací na ministerstvo někdo, kdo zná jeho chod. Představa, že se tam objeví nový ministr, který neví, jak resort funguje a bude se muset nějaké věci učit a seznamovat se s nimi... to při tom krátkém časovém období, které zbývá, je něco, co si nemůžeme dovolit. Za mě volba dobrá. On byl ten, kdo téma primární péče po letech, kdy si jí nikdo nevšímal, zvedl. Udělal celou řadu důležitých kroků k tomu, aby vůbec mohla být zahájena reforma primární péče. Komunikace s ním byla za nás vynikající,“ reagoval pro iDNES zase šéf praktiků Petr Šonka.
Komentáře
Přidat komentář