Jaroslav Daňhel: Teplota horkého bramboru jménem „Green Deal“ rychle stoupá


			Jaroslav Daňhel: Teplota horkého bramboru jménem „Green Deal“ rychle stoupá

Přehazování horkého bramboru ohledně realizace idejí Green Dealu, kterým EU bez relevantního komentáře zcela přehodnotila své původní ekonomické cíle, nedůstojně pokračuje i nadále. Profesor vysoké školy ekonomické Jaroslav Daňhel burcuje k rychlé nejen ekonomické debatě, která by současné dění přehodnotila.

Je to zajímavá situace. Česká vláda projednávání kontraverzního zeleného balíčku odsunula – prozatím. Za to staronová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve své druhé inaugurační řeči mluvila mimo jiné o zvyšování konkurenceschopnosti, a to právě díky zelené ideologii. Pronesla to bez jakékoliv reflexe a sebereflexe ohledně posunu nálad unijního elektorátu, zcela jasně patrného z výsledku voleb do Evropského parlamentu. Zodpovědní politici, kteří za Česko schvalovali tento problémový program, jej nyní v roli opozičních zastupitelů považují za zcela mylný, ba dokonce až hloupý… samozřejmě však s navýsost alibistickým dovětkem, že tenkrát se přeci jednalo o politickou nutnost. 


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Dlouhodobá péče je problém. Komerční produkty situaci nevyřeší


Velmi závažné argumenty upozorňující na slabá místa zelené strategie, o kterých by se měla vést seriózní diskuse, uvádí v rozhovoru pro magazín ECHOPRIME známý „skeptický ekolog“ Bjørn Lomborg. Hlavní myšlenku si dovolím ocitovat: „Předmětem je vědecká debata a já nejsem přírodní, ale sociální vědec. Vím, že o fenoménu oteplování planety zdaleka nevíme všechno a nebudeme to vědět určitě i příštích sto let. Víme však dost na to, abychom mohli konstatovat, že problém s oteplováním existuje, ale taky víme dost, abychom už teď odhadli, že řada z toho, co dnes zkoušíme, nebude ani zdaleka účinné! Jen ohromně drahé. A proto vidím potřebu skutečné, otevřené debaty. Ale ne v oblasti klimatologie, ale v politice, a hlavně v ekonomické politice.“


Mohlo by vás zajímat: Ústavní soud k náhradě majetkové újmy u sekundárních obětí dopravní nehody


K těmto slovům není co dodat. Těžko lze ovšem pochybovat o tom, že do takové diskuse se zeleným aktivistům a pochopitelně hlavně investorům závratných částek například do elektromobility a dalších projektů ESG nebude chtít. Problém ale v čase bobtná, a bude tak třeba se mu v historicky krátké době postavit čelem!

Jaroslav Daňhel
Vysoká škola ekonomická

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články