Pořízení auta na úvěr, či leasing? Jaký způsob financování vozu je lepší


			Pořízení auta na úvěr či leasing? Jaký způsob financování vozu je lepší

Koupit auto značky Škoda, nebo Volkswagen? Fabii, nebo Octavii? Červené, nebo černé? Na leasing, nebo na úvěr? Rozhodování je těžké, avšak co se způsobu financování týká, stačí si porovnat pro a proti a vybrat si tu možnost, která pro vás bude tou výhodnější. Víte, v čem je lepší úvěr oproti leasingu a naopak?

Financovat koupi vozu, ať už nového, či ojetého, lze třemi způsoby. Tím prvním je hotovost, druhým úvěr a třetím leasing. V případě, že nemáte dostatek úspor nebo se nechcete vydávat ze všech peněz, je první varianta ihned pasé. Pojďme se tedy podívat podrobněji na ty další dvě.

Chcete být vlastníkem, nebo nájemníkem svého vozu?

Hlavní rozdíl mezi úvěrem a leasingem je v tom, že zatímco v případě první varianty jste majitelem vozu ihned od prvopočátku, v případě té druhé si musíte počkat až na skončení leasingu, kdy máte možnost automobil odkoupit a stát se jeho vlastníkem.

S vlastnictvím ale přichází na řadu i správa vozu. Sjednáte-li si úvěr na auto, pak je auto vaše a musíte se o něj starat. U leasingu řadu provozních povinností za vás převezme leasingová společnost. Je však mylné myslet si, že servis a pojištění budete mít zadarmo, vše je naúčtováno v částce, kterou zaplatíte každý měsíc za pronájem. U auta na leasing se tak stáváte v postatě nájemníkem svého vozu.

Předtím než se rozhodnete, jaký typ financování zvolíte, ujasněte si pár důležitých bodů.

  1. Nespoléhejte jen na ústní sliby, čtěte sazebník poplatků.
  2. Pozor na slevy, které se ve finále mohou prodražit.
  3. Bonusy za jízdu bez nehod při sjednání povinného ručení u vozu na leasing neuplatníte.
  4. Automobil na leasing nelze prodat a neměli byste ho ani nikomu půjčit.
  5. U leasingu se nemusíte trápit se servisem vozu, čím víc komplexních služeb se vám ale dostane, tím více budete platit.
  6. Leasing vyřídíte snadno a rychle, což o úvěru ne vždy platí.
  7. U půjčky se bez vysoké bonity neobejdete, leasing je dostupný i lidem s nižšími příjmy.
  8. V případě leasingu je obvykle nutné zaplatit akontaci, u úvěru na začátku nic neplatíte.
  9. S leasingem můžete mít stále nové modely vozů a neřešit žádné obstrukce s jejich koupí a následným prodejem.

Co se stane, když nebudete moci úvěr či leasing splácet?

Nejdůležitějším bodem na konec je mít jasno v tom, co nastane, když se dostanete do finančních problémů. Máte-li vůz na úvěr, můžete ho odprodat a dluh dorovnat, pokud vám chybí peníze na zaplacení leasingu, začnou vám naskakovat sankce. Řešením by mohlo být ukončení leasingové smlouvy, pokud tak ale učiníte před koncem její platnosti, zaplatíte nemalé penále. Dobře si proto spočítejte, zda na platbu, ať už úvěru či leasingu, budete mít v případě nenadálých změn v rodinném rozpočtu.

Zdroj: DotFox

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články