Dopady pandemie se promítnou do pojistných odvětví rozdílně


			Dopady pandemie se promítnou do pojistných odvětví rozdílně

Rozšiřování koronavirové krize zaměstnává pojišťovací koncerny ve stále vyšší míře. Nejde jen o životní pojistitele, jež mohou být přímo zasaženi dopady pandemie. Škodní bilance pojistitelů by mohly být zatíženy například i v důsledku odvolání nebo odložení velkých sportovních akcí.

Životní pojistitelé doufají, že úmrtnost na základě COVIS-19 by se mohla omezit hlavně na starší osoby, které již nejsou pojištěny. Pojistitelé provozující penzijní pojištění a penzijní pokladny by dokonce mohly podle článku zveřejněného na německém portálu Versicherungswirtschaftheute z vyšší míry úmrtnosti profitovat.

Pokud jde o vzniklé škody v rámci pojištění pro případ přerušení provozu, tak epidemie jsou z pojištění obvykle vyloučeny. V oblasti autopojištění vypadá situace tak, že vzhledem k relativně malému provozu by mohly být vykázány minimální škody.


Mohlo by vás zajímat: Němci vidí překážky v dopravní elektrorevoluci


V jedné oblasti, v níž se provozuje pojišťovací činnost v podstatě na hranicích pojistitelnosti, se musejí pojistitelé a zajistitelé obávat možného kumulu škod. Podle hrubého odhadu by mohl posun nebo stornování fotbalových turnajů UEFA a olympijských letních her v Tokiu stát cca 5 mld. USD. O tuto částku by mohly přijít nejvíc exponované televizní společnosti a pořadatelé.

Podobné dopady by mohla mít aktuální koronavirová krize na filmové projekty a z jiných sportovních odvětví přichází v úvahu především basketbal. Nejnovějším příkladem je odvolání mistrovství světa v hokeji, jež se mělo konat v květnu 2020 ve Švýcarsku. Škody by se mohly koncentrovaně omezit na poměrně malý počet účastníků trhu. Není vyloučen právní spor s pojistníky, pokud jde o dosah či působnost doložek o výlukách nebo v rámci retrocesí ohledně toho, kdy daná událost nastala.


Mohlo by vás zajímat: Výzva jedenácti: Lékaři Univerzity Karlovy volají po odblokování společnosti!


Termín konání letních olympijských her v Tokiu i řady dalších sportovních akcí byl již přesunut. Kdyby ovšem byly tyto olympijské hry zrušeny, tak by bylo nutno počítat s pojistným a zajistným plněním. Zajišťovna Munich Re se však pouze vyjádřila v tom smyslu, že je členem konsorcia, které hry pojistilo ve výši stovek milionů.

Zajišťovna Swiss Re potvrdila, že v případě úplného zrušení olympijských her by musela uhradit 250 mil. EUR. Zajišťovna Hannover na základě příslušné analýzy Re odhadla, že z titulu výpadku akcí by mohly jít k její tíži škody v desítkách milionů EUR. Informace o vlastním vrubu zúčastněných pojistitelů nebyly zatím většinou zveřejněny.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články