Pohlazení „PSA“: Co přesně se ve čtvrtek uvolní?


			Pohlazení „PSA“: Co přesně se ve čtvrtek uvolní?
30.11.2020 Koronavirus, Spektrum

Do třetího stupně protiepidemického systému PES přejde Česká republika ve čtvrtek 3. prosince. Na dalším postupu v rozvolňování epidemiologických opatření se shodla vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání v neděli 29. listopadu 2020.

Od čtvrtka 3. prosince budou moci v omezené podobě a za přísných hygienických opatření otevřít restaurace, všechny obchody a služby. Uskutečnit bude možné třeba i vánoční trhy, avšak lidé na nich nebudou moci přímo konzumovat zakoupené potraviny. Skončí také zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje. Další rozvolnění vládou nařízených protiepidemických opatření umožní přechod do třetího stupně protiepidemického systému, na němž se vláda jednomyslně shodla.

Hromadné akce, setkávání se, noční vycházení

Venku se bude moct začít scházet až 50 lidí místo současných šesti, končí i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech. Ve vnitřních prostorech se může sejít až 10 lidí. Povinností je však ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejných místech nosit ochranu dýchacích cest. Přechod do třetího stupně umožní i mikulášské tradice. Konání venkovních trhů vláda nedoporučuje, ale také je nezakazuje. Rozhodnutí nechává na magistrátech a obecních úřadech. Pro vánoční trhy budou platit stejná pravidla jako pro farmářské trhy, tedy mezery mezi stánky čtyři metry. Na místě nebude povolena konzumace jídla a nápojů. Ruší se také zákaz nočního vycházení, který v předchozím stupni PES platil od 23:00 do 5:00, pohybovat se lze bez omezení.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Jistě, pane premiére aneb krabice sira Humphreyho


Svatby, pohřby, bohoslužby, ubytování, hotely

Svateb a pohřbů se může účastnit maximálně 30 lidí, tedy dvojnásobný počet oproti čtvrtému stupni. Počty lidí na bohoslužbách se nebudou řídit absolutním číslem, ale kapacitou kostela. Obecně bude platit pravidlo 15 metrů čtverečních na jednoho člověka. Pro ubytovací zařízení neplatí od čtvrtka žádná omezení. Dodržet se musí obecná opatření, jakou roušky, dezinfekce a dvoumetrové odstupy. Přerušit provoz pro rekreační účely musely od 22. října.

Školy

Pokračuje prezenční výuka mateřských a speciálních škol i maturitních ročníků středních škol. Od pondělí 30. listopadu se do lavic prezenčně vrátí také žáci prvního stupně a devátých tříd základních škol. Druhý stupeň základních škol, tedy 6., 7. a 8. třídy a nižší ročníky víceletých gymnázií, se budou po týdnech střídat v rotační výuce. Od 7. prosince přejde české školství na třetí úroveň protiepidemického systému PES. V praxi to znamená, že se do lavic v rotačním systému vrátí i středoškoláci. Prezenčně budou na středních školách chodit jen maturanti. Prezenčně se do škol ale od 7. prosince vrátí také studenti prvních ročníků vysokých škol ve skupinách do 20 lidí. Praktická výuka či laboratoře budou možné pro stejný počet studentů ostatních ročníků, které budou mít distanční výuku.


Mohlo by vás zajímat: Martin Podávka: Velký přehled srovnávačů pojištění


Sporty, fitness centra, bazény

K dosud povoleným profesionálním soutěžím se přidají také amatérské, ovšem stále bez diváků. Otevřou se vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvýše do deseti lidí. Venku se dosavadní limit šesti osob zvýší, sportovat budou moci dva týmy nebo skupiny. Ve sportovištích bude platit pravidlo jednoho klienta na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Skupinové lekce se bude moci uskutečnit do deseti lidí, respektive trenér a devět účastníků. Oproti avizovaným pravidlům, která tento týden představilo ministerstvo průmyslu a obchodu, platí povinnost roušek při cvičení. Bazény se mohou otevřít. Uvnitř platí maximální kapacita jeden člověk na 15 metrů čtverečních, saunové ceremoniály a parní sauny jsou zakázané. 

Muzea, galerie, zoo, knihovny, památky

Zčásti se mohou otevřít muzea a galerie, konkrétně z jedné čtvrtiny své kapacity, u hradů či zámků mohou na prohlídky nejvýše desetičlenné skupiny. Pro divadla a kina se s přechodem na třetí stupeň protiepidemického systému nic nemění, tam by diváci mohli přijít do hlediště nebo do kinosálu až s přestupem země do druhého stupně. Divadla mohou zkoušet a svá představení přenášet. Ve třetím stupni se také mohou otevřít knihovny, které zatím mohly fungovat pouze na principu výdejního okénka. Od čtvrtka budou moci být otevřené tak, aby podobně jako v jiných provozech platilo, že jeden člověk má k dispozici 15 metrů čtverečních plochy a zákazníci budou mezi sebou dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve stejném režimu by se měla otevřít i knihkupectví. Zoologické zahrady se mohou stejně jako výstavy a veletrhy otevřít. Platí povinné roušky návštěvníků po celou dobu návštěvy, je nutné dodržovat rozestupy minimálně dva metry. Může být využita nejvýše čtvrtina kapacity areálu, povoleny jsou skupinky maximálně deseti lidí.


Mohlo by vás zajímat: Euler Hermes: Čeští podnikatelé počítají s výrazným poklesem obratu


Restaurace, maloobchod, služby

Restaurace mohou být otevřené od 6 do 22 hodin. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu spolu smí být nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit jen polovinu kapacity. Otevřené mohou být už všechny obchody bez výjimky, ruší se zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nadále platí omezení počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních), nebo udržování dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. V obchodních centrech s rozlohou nad 5 000 metrů čtverečních zůstávají zavřené dětské koutky, v jídelních prostorech je možné fungování pouze prostřednictvím výdejních okének. Služby mohou opět začít fungovat, ale za zvýšených hygienických opatření. V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikúry a manikúry platí omezení počtu osob (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a povinnost dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy.  Vláda také rozhodla, že kadeřníkům bude stačit rouška a nebudou muset mít ochranný štít. Vyzkoušené zboží nebude muset jít na 24 hodin do karantény, jak ministři původně zvažovali.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články