Lockdown 2.0! Průmysl a květinářství fungují. Občani pod dohledem armády


			Lockdown 2.0! Průmysl a květinářství fungují. Občani pod dohledem armády
27.2.2021 Spektrum, Koronavirus

Vláda Andreje Babiše se rok od prvního uzavření republiky kvůli své neschopnosti zvládat pandemickou situací v Česku rozhodla razantně omezit pohyb občanů, dokonce nebude možné navštívit ani své rodinné příslušníky. Rovněž se zavádí povinné nošení respirátoru v obchodech, veřejné dopravě a zaměstnání. Na veřejnosti bude vyžadována minimálně chirurgická rouška. Zavřou se i doposud otevřené školy a školky. Občany bude v ulicích namátkově kontrolovat až 5000 armádních specialistů.

Nařízení vstoupí v platnost z neděle 28.2. na pondělí 1.3. K nejrazantnějšímu zpřísnění vláda přikročila v otázce volného pohybu osob. Od 1. března bude platit zákaz opouštět území okresu nebo hlavního města Prahy, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu, jakým je například cesta do zaměstnání či k lékaři. Zákaz bude platit i obráceně pro vstup do jiného okresu, kde dotyčný nebydlí. Pokud lidé vlastní rekreační objekt, pak na něj mohou do začátku platnosti nařízení odjet, ale bude se po dobu platnosti opatření považovat za jejich bydliště. Cesty mimo vlastní okres bude muset každý umět při případné kontrole doložit buď příslušným potvrzením, nebo čestným prohlášením.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Pandemie jako hollywoodský film. Nové zkoušky zkvalitní trh


Zpřísnění se týká i pohybu přes den ve volném čase. Povoleny budou jen nezbytné cesty, například na nákupy, a cesty do přírody a sportování, ale jen za podmínky společné přítomnosti pouze členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště. Provozovatelům dětských hřišť vláda důrazně doporučuje tato hřiště pro veřejnost uzavřít. Podrobné informace na stránkách Ministerstva vnitra.

Vláda zároveň rozhodla o novém vyhlášení stávajících krizových opatření vlády a prodloužení platnosti mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví. Od 1. března dojde ale vzhledem k současné situaci k několika zpřísněním. V zastavěném území obce bude povinné všude venku nosit minimálně zdravotnickou roušku, respirátor nebo jiný podobně účinný ochranný prostředek splňující příslušnou normu. Na nejvíce rizikových místech, jako jsou obchody či MHD, už nebude možné nahradit respirátor dvěma rouškami.


Mohlo by vás zajímat: Jan Matoušek: Nemám obavy, že by krize měla na pojišťovnictví ničivé dopady


Končí i výjimka pro zaměstnance. Ti si budou moci ochranný prostředek sundat pouze tehdy, pokud budou na svém pracovišti sami. Zaměstnavatelé však budou mít od 1. března povinnost své zaměstnance, kteří přicházejí do styku s jinými osobami, ochrannými prostředky vybavit v dostatečném počtu na každou pracovní směnu. Od soboty 27. února bude na území České republiky také platit nový nouzový stav. Na 30 dnů, tedy do 28. března, ho na mimořádném jednání v pátek 26. února 2021 vyhlásila vláda. Zároveň přistoupila ke zpřísnění některých krizových opatření a znovu vyhlásila všechny, které platí dnes.

Důvodem pro vyhlášení nového nouzového stavu je velmi špatná epidemická situace způsobená především rychlým šířením tzv. britské mutace koronaviru SARS CoV-2 a potvrzeným výskytem velmi nebezpečné jihoafrické mutace viru a také kritická situace ve zdravotnických zařízeních, které jsou přetíženy náporem těžkých případů pacientů s covid-19.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Počet pojistných podvodů stoupá. Jaká oblast trhu je zasažena nejvíce?


„Jsme přesvědčeni, že nouzový stav potřebujeme hlavně pro to, abychom ochránili životy našich spoluobčanů. Já bych se vrátil do minulého roku – 12. března 2020 jsme vyhlásili nouzový stav, kdy počet nakažených byl 22 a v nemocnici byli tři lidé a nikdo nezemřel. Dnes máme v nemocnicích 7 100 lidí, téměř 1 400 na jednotkách intenzivní péče a bohužel každý den umírají lidé a my musíme za každou cenu nouzový stav vyhlásit. My bychom si velice přáli, abychom se ty tři týdny nouzového stavu vrátili rok nazpátek a zkusili se znovu chovat stejně. Já chápu, že je to obrovská zátěž pro nás všechny, a nám to nedělá radost. Ale pokud to neuděláme, tak celý svět uvidí Bergamo v Čechách, protože náš zdravotnický systém zkrátka nebude schopen to ustát. Proto vás prosím a žádám – a chápu, že naše vláda v minulosti nadělala plno chyb a jsme si toho vědomi – ale zkrátka bychom chtěli, abyste nám ještě jednou dali šanci, abychom se společně snažili v rámci nouzového stavu ty tři týdny vydržet a zastavit ten vir a vrátit se postupně do normálu,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

K dalšímu omezení dochází i v oblasti maloobchodu a služeb. Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, autoservisy a prodejny náhradních dílů, prodejny textilního materiálu a textilní galanterie, zámečnictví, papírnictví či prodejny se zbraněmi a střelivem. Zavřít budou opět muset i prodejny dětského oblečení a obuvi a například provoz automyček bude možný jen bez obsluhy. Přerušit činnost budou muset také provozovny péče o dítě do tří let věku v denním režimu s výjimkou dětské skupiny při zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb. Omezen bude opět také provoz poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče tak, že lze poskytovat výlučně lázeňskou léčebně rehabilitační péči, která je alespoň částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Pandemie jako hollywoodský film. Nové zkoušky zkvalitní trh


Od 1. března budou muset přerušit prezenční školní docházku i žáci 1. a 2. ročníků základních škol včetně přípravných stupňů, speciálních škol a praktických škol jednoletých a dvouletých. Vláda se rozhodla uzavřít i mateřské školy. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnickém zařízení, školy zřízené při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pokračovat bude i nařízení vlády, které ukládá hejtmanům a pražskému primátorovi zabezpečit péči o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, pracovníků kritické infrastruktury, bezpečnostních sborů a dalších vybraných profesí. Možné budou pouze individuální konzultace.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Přehled opatření detailně:

 • Omezení volného pohybu
  Pohyb v Česku se omezuje jen na rámec okresu trvalého pobytu. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu, schválila vláda. Na formuláři bude rovněž nutné napsat čas a datum, kdy byl podepsán. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení od zaměstnavatele. Živnostníci by měli mít u sebe například doklad o zakázce. Ještě přísnější je opatření u pohybu na čerstvém vzduchu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Formulář pro opuštění okresu bude možné si stáhnout na webových stránkách Ministerstva vnitra. Mělo by stačit i rukou psané čestné prohlášení. Návštěvy příbuzných ani v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.
 • Školy a školky
  Vláda Andreje Babiše nařizuje, aby byly uzavřeny všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimkou jsou tato zařízení, která fungují při zdravotnických zařízeních, kam mohou dávat své děti lékařky, lékaři či zdravotní sestry a další nemocniční personál. Provozovatelům dětských hřišť vláda důrazně doporučuje tato hřiště pro veřejnost znepřístupnit.
 • Maloobchod, služby, hotely
  Zavřeny jsou všechny obchody a služby s výjimkou: prodejen potravin, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékáren, prodejen krmiva a potřeb pro zvířata, prodejen brýlí a kontaktních čoček, provozoven poskytujících odtah a opravy vozidel, obchodů s tiskem a tabákem, provozoven určených k vyzvednutí zboží a zásilek, prodejen osiva a zahrádkářských potřeb, pokladen jízdenek, květinářství, servisů elektroniky a výpočetní techniky, pohřebních služeb, myček bez obsluhy, domácích potřeb, sběren surovin a kompostáren, taxislužeb a firem poskytujících psychodiagnostická vyšetření. Obchody s dětskou obuví i oděvy budou znovu uzavřené, stejně tak například galanterie, papírnictví či salony na stříhání psů. U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okna. Ty mohou být otevřené do 21. hodiny. Pro ubytovací zařízení platí nadále zákaz ubytování za účelem rekreace.
 • Roušky a respirátory
  Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu. V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor či jeho alternativa se stejnou filtrační schopností, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách, ku příkladu v kancelářích, bude stačit chirurgická rouška. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.
 • Testování ve firmách
  Od pondělí začne dobrovolné testování zaměstnanců ve firmách. V řádu dnů až několika týdnů bude testování pro zaměstnavatele povinné. Stát bude na samotestovací sady přispívat.
 • Sport
  Povoleny jsou pouze profesionální soutěže při pravidelném PCR testování, a to bez diváků. Zůstávají uzavřená vnitřní sportoviště pro individuální sporty, sportovat je možné pouze venku do dvou lidí. Bazény, fitness a wellness centra zůstávají uzavřené, s výjimkou poskytovatelů zdravotních služeb a profesionálních sportovců.
 • Muzea, galerie, zoo, knihovny, památky
  V divadlech, kinech nebo koncertních sálech platí zákaz diváků, stejně jako organizační a režimová omezení přítomných lidí na zkouškách. Muzea musejí mít zavřeno, stejně jako nyní. Knihovny mohou mít pouze výdejní okénka pro předem objednané knihy. Veletrhy, výstavy, zoo musejí být uzavřeny.
 • Kompenzace
  Pro všechna odvětví, která nejsou ve vyjmenovaných výjimkách, platí Havlíčka i nadále systém kompenzací. Fungovat by nadále měly čtyři hlavní programy. Kromě dosavadního Antiviru na podporu zaměstnanosti a kompenzačního bonusu pro živnostníky budou fungovat dotace na zaměstnance a ve čtvrtém programu by měl stát podnikatelům nahradit ztráty. Příprava posledních dvou programů pokračuje, minimálně program dotací na zaměstnance by měl být hotový příští týden.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Banky a pojišťovny zůstávají otevřené

Milan Häusler,  27. 2. 2021

Uzavřeny budou kanceláře realitních makléřů a účetních firem, ale nikde se nemohu dočíst jestli se něco mění u bank a pojišťoven. Jestli zůstávají pobočky a kanceláře pojišťovacích zprostředkovatelů stále otevřené.

Související články