Michal Skořepa: Nejistoty kolem měnověpolitické rychlovky


			Michal Skořepa: Nejistoty kolem měnověpolitické rychlovky
1.12.2021 Spektrum

Prognóza České národní banky (ČNB) naznačuje další navýšení její klíčové úrokové sazby (tzv. repo sazby) až na úroveň přes 3 procenta začátkem příštího roku, načež by ve zbytku roku a v roce 2023 mělo následovat její mírné snižování. Lze ale najít hned několik indicií, že ve skutečnosti bude ČNB nucena repo sazbu zvednout ještě výš a s následným snižováním trochu počkat. Co bude dál, říká ve svém komentáři ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické Michal Skořepa.

Zaprvé, už ve chvíli, kdy byla prognóza zveřejněna, byl k dispozici odhad Českého statistického úřadu pro letošní 3. čtvrtletí, který je zřetelně nad předpokladem prognózy. To by znamenalo, že celková poptávka je v poslední době oproti prognóze vyšší, a tedy že v tuto chvíli v ekonomice bublají silnější i proinflační tlaky.

Zadruhé, rozpočtová politika bude v příštím roce zřejmě štědřejší, než centrálněbankovní prognostici očekávali. Což je opět signál silnější poptávky, tentokrát ovšem pro příští rok.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co může po volbách „zatopit“ pojistnému sektoru?


Zatřetí, už teď je zřejmé, že kurz koruny není zdaleka tak silný, jak ČNB předpokládala, a tedy že bude s krocením inflace pomáhat výrazně méně. Koruna může skokově posílit ve chvíli, kdy se začnou rozplývat obavy z dopadů další vlny koronakrize a z pokračování potíží se subdodávkami čipů a dalších vstupů pro český průmysl. Tato chvíle však na sebe může nechat čekat minimálně několik měsíců.


Mohlo by vás zajímat: Vývoj povinného ručení 2021: Dynamika růstu pojistného výrazně zpomaluje!


A pak je tu otazník nad tím, zda bude standardně fungovat přenos signálů od repo sazby ČNB do klientských sazeb na trhu. Nelze vyloučit, že někteří tržní hráči se rozhodnou na onen krátkodobý výšvih repo sazby nad úroveň tří procent ve svých sazebnících nereagovat a nastavit sazby nabízené klientům rovnou na úrovni, která bude odpovídat oné konečné, nižší úrovni. Taková reakce by údernost postupu ČNB samozřejmě oslabila.

Vše uvedené svědčí spíš pro vyšší repo sazbu, než naznačuje prognóza ČNB. Na druhé straně je ale otázka, jak hodně podlomí poptávku domácností prudký nárůst nákladů na bydlení.

Michal Skořepa
Ekonom České spořitelny
Člen vedení České společnosti ekonomické

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články