Německo: Rozdíl mezi platy top manažerů a zaměstnanců se zvyšuje


			Německo: Rozdíl mezi platy top manažerů a zaměstnanců se zvyšuje
31.7.2018 Spektrum, Zahraničí

Německý IMU Institut nově propočetl vztah mezi odměnami top manažerů (členů představenstva) a zaměstnanců tzv. DAX společností, tj. 30 nejvýznamnějších německých společností, z jejichž ceny akcií se vypočítává burzovní index DAX (Frankfurtská burza). Ukázalo se, že od roku 2005 se rozdíl mezi příjmy top manažerů a příjmem průměrného zaměstnance zvýšil o 70 %. Prohloubení daného rozdílu platí v zásadě i pro pojišťovny.

V roce 2005 vydělával člen představenstva 42krát více než zaměstnanec, ale v roce 2017 to bylo již 71krát více. Manažeři pojišťoven jsou však pod uvedeným průměrem. Např. v případě zajišťovny Munich Re byl příjem vrcholného manažera v roce 2017 „jen“ 64krát vyšší než průměrný příjem zaměstnance této zajišťovny a u Allianz SE byl 58krát vyšší. Podle IMU Institutu se při odměňování vrcholných manažerů více uplatňují dlouhodobé pobídky, zejména akciové opce.

Největší rozdíl mezi příjmem vrcholného manažera a zaměstnance byl zjištěn u Deutsche Post (Německá pošta). Její vrcholný manažer vydělával 232krát více než její zaměstnanec. Ovšem nejlépe placený manažer v Německu byl ze společnosti SAP. Jeho celkové příjmy dosáhly v roce 2017 výše 21,8 mil. EUR, přičemž SAP je v rankingu společností DAX na pátém místě, a to prý právě kvůli vysokým platům v této softwarové společnosti.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Stávající zaměstnance pojišťoven jejich práce baví


Vztahem mezi příjmy top manažera a zaměstnance jeho společnosti se v Německu zabývá více institucí, například Technická univerzita v Mnichově (TUM). Výsledky jednotlivých studií se však vzhledem k odlišné metodice výpočtu liší. TUM prezentovala, že příjmy členů představenstva byly u DAX společností v roce 2017 zhruba 52krát vyšší než příjmy jejich zaměstnanců.

Nicméně, přes odlišnosti v použité metodice se potvrzuje zvyšování mezery mezi příjmy vrcholných manažerů a jejich zaměstnanců. Ukázalo se to i v roce 2017, kdy hrubé mzdy v Německu vzrostly o 2,5 %, kdežto příjmy vrcholných manažerů společností DAX o 4,5 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články