PGRLF vymáhá od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů korun


			PGRLF vymáhá od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů korun
22.7.2021 Spektrum

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů korun, které firma získala na pojištění hospodářských plodin a zvířat. Suma byla podle fondu, který rozděluje národní dotace pro zemědělce, vyplacena čtyřem dceřiným firmám holdingu neoprávněně. 

Koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vratku odmítá, čímž si blokuje i další možné dotace od PGRLF. Fond firmě zaslal předžalobní výzvy. Dotace na pojištění hospodářských plodin a zvířat byly určené pro nejmenší zemědělce, přesto na ně dosáhly i některé velké podniky. Čtveřice dceřiných firem Agrofertu, konkrétně ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov, peníze z programu Podpora pojištění inkasovaly v letech 2010 až 2013. Koncern z Babišových svěřenských fondů přitom dosahuje ročně stomiliardových obratů.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Mráz: Kooperativu jsme postavili na zelené louce. Dnes jsem na ni hrdý!


Podle PGRLF tak dané firmy spadají do kategorie velkých podniků, čímž nesplnily dotační podmínky a na státní peníze neměly nárok. Neoprávněně vyplacené dotace fond odhalil letos po interní kontrole. Koncern pochybení odmítá a peníze vrátit nechce. Fond proto čtveřici dceřiných firem Agrofertu 11. června zaslal předžalobní výzvy.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články