Počet osob nad 80 let se více než zdvojnásobil


			Počet osob nad 80 let se více než zdvojnásobil
2.11.2017 Spektrum, Pojistný trh

Ve světě žije 126 milionů osob ve věku nad 80 let. Do roku 2040 by se měl tento počet znovu zdvojnásobit. Na prvním místě světového žebříčku, pokud jde o osoby vysokého věku, je Japonsko. Například Německo je na sedmém místě.

Prodlužování délky života znamená, že ve světě značně přibývá starých lidí. Dnes žije ve světě 126 milionů osob ve věku nad 80 let. V roce 1990 to bylo pro srovnání pouze 54 milionů. Tato věková skupina rostla více než třikrát rychleji než obyvatelstvo světa jako celek.

Předpokládá se, že v roce 2040 bude ve světě osob ve věku nad 80 let již 300 milionů, což by bylo více než dvakrát oproti dnešku (+ 141 %). Tyto údaje vyplývají z analýzy Iniciativy „o 7 let déle“, která byla zpracována na bázi nejnovějších údajů OSN týkajících se obyvatelstva.


Mohlo by vás zajímat: Soutěž Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna zná vítěze


Pozoruhodné je, že podle údajů OSN ve všech zemích světa žije více osob ve věku nad 80 let, než tomu bylo před 25 lety, a to především díky lepším životním podmínkám a pokroku v medicíně. Také v Německu se stále více mužů a žen těší ze života po osmdesátce. Dnes žije ve Spolkové republice Německo 4,6 milionu osob vysokého věku, což je o 56 % více než před 25 lety. Tento trend má pokračovat, takže v roce 2040 to bude již 8 milionů lidí, a tak každý desátý obyvatel Spolkové republiky Německo bude mít 80 let či více. 

Podstatné je, že se posunuje rovněž průměrná předpokládaná délka života. 28 % nyní narozených dívek a 7 % chlapců se má dožít alespoň 100 let. Průměrná předpokládaná délka života nyní narozených dívek se pohybuje kolem 93 let a chlapců kolem 88 let.


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe a BIPAR pro posun účinnosti IDD!


Tyto demografické trendy jsou veřejností vnímané a prodlužování délky života je považováno v kontextu rozvoje společnosti za přirozené. Je na ně však třeba reagovat na úrovni státu, soukromých podnikatelských subjektů i jednotlivců, pokud jde například o spoření si na důchod.

Pokud zůstaneme u pojišťoven, znamená pro ně prodlužování délky života výzvu. Je třeba komplexně analyzovat potřeby této skupiny obyvatel a navrhovat příslušné pojistné produkty při respektování skutečnosti, že většina seniorů bude mít zájem o aktivní život i ve vysokém věku.

Zdroj: GDV

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články