Povolební glosa Jaroslava Daňhela: Jedeme dál!


			Povolební glosa Jaroslava Daňhela: Jedeme dál!
25.10.2017 Spektrum, Pojistný trh

Volební horečka je snad na čtyři roky utlumena a politické strany a hnutí se s plnou vervou vrhly do vyjednávání o dalším rozvržení sil. Profesor Jaroslav Daňhel se ve své trefné glose zamýšlí, čím právě naše společnost prochází.

V současném čím dál více komplexnějším a složitějším globálním světě je pro teoretickou frontu stále obtížnější vytvořit srozumitelnou budoucí vizi a jasnou ekonomickou koncepci. Tento fakt logicky vyvolává u významné části veřejnosti určitou skepsi vůči tradičnímu demokratickému modelu. 

Těmito okolnostmi je vytvořen široký prostor k využití improvizačních schopností těch politiků, kteří dávají přednost krátkodobým pragmatickým a mnohdy i neprincipiálním či radikálním řešením. Aktuální výsledek českých voleb je toho jasnou ilustrací.


Mohlo by vás zajímat: Daň z obratu? Ondřej Martinek ke zdanění slovenského trhu


Problém je dobře patrný na diskuzi o účinnosti nástrojů přímé demokracie: zásadní otázkou je, do jaké míry lze z agregace informací, voličských kompetencí, volebního paradoxu a behaviorálních charakteristik odvodit vhodnost přímé demokracie k získání odpovědi na důležitá společenská témata. 

Výzkumy behaviorálních ekonomů a psychologů prokazují možnost zkreslení ze systematických a předvídatelných tendencí v lidském rozhodování, navíc na výběr alternativ může působit záměrná manipulace, použití nástrojů přímé demokracie se pak jeví jako značně riskantní, příkladem je dodnes přetrvávající kontroverze kolem důsledků přímé volby prezidenta ČR. 


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Nesprávný čas i místo...


Od vítěze voleb, který byl v minulém období spiritus agens EET, lze stěží očekávat výrazné snižování administrativní zátěže a celkové zjednodušování správního systému, který v odbornících na zaniklé civilizace vyvolává asociaci následného samovolného rozpadu, protože nedokázal udržet v chodu sám sebe.

Na straně druhé vítěz se bude nést na vlně ekonomické konjunktury, nemá v programu zvyšování daní, nemělo by tedy dojít ani na zavádění sektorových daní finančních institucí, i když jejich zavedení mají ve svých programech někteří potenciální koaliční partneři. 

Vítěz se asi nepohrne do velkých změn, stěží možno očekávat výraznější pokrok v reformě penzijního systému či ve formulaci standardů zdravotní péče, které velmi zajímají komerční pojišťovny. 


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2016 v Česku dle oPojištění.cz


Při volbách jsme dali najevo určitou nespokojenost s tradičním politickým uspořádáním. Asi bychom ale neměli zapomenout, že nahrazení demokratického modelu modelem jiným se historicky ukázalo být vždy horší variantou.

prof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc.

Vysoká škola ekonomická v Praze

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články