Projevy krize: HDP klesl mezičtvrtletně o 3,6 %


			Projevy krize: HDP klesl mezičtvrtletně o 3,6 %
15.5.2020 Spektrum

Podle předběžného odhadu klesl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 2,2 %. Informaci zveřejnil Český statistický úřad.

Výsledky české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020 výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost[1] byl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu o 3,6 % nižší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku poklesl o 2,2 %.

„Pokles hrubého domácího produktu byl nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Kromě významného snížení zahraniční poptávky se propadly i podnikové investice a negativní vývoj ekonomiky byl ovlivněn také nižší spotřebou domácností,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.


Mohlo by vás zajímat: Asociace britských pojistitelů varuje před „penzijní panikou“


Negativní meziroční vývoj HDP byl způsoben především poklesem zahraniční poptávky a nižší tvorbou kapitálu. Pozitivní vliv měly rostoucí výdaje vládních institucí. Pokles tvorby hrubé přidané hodnoty byl nejvíce ovlivněn vývojem ve zpracovatelském průmyslu a ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Zaměstnanost[2] se oproti předchozímu čtvrtletí nezměnila a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku klesla o 0,5 %.

Také slovenská ekonomika klesla nejvíce od krize v roce 2009, jak vyplývá z prvního odhadu slovenského statistického úřadu. V prvním letošním čtvrtletí klesla tamní ekonomika proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta. V meziročním srovnání se HDP snížil o 3,9 procenta, a zaznamenal tak první propad od globální krize před jedenácti lety.

Více informací ZDE


[1] Všechny uváděné údaje jsou očištěny o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní.
[2] V pojetí národních účtů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články