Rakousko: Mobil za volantem je hlavní příčinou nehod


			Rakousko: Mobil za volantem je hlavní příčinou nehod

Za nejčastější příčiny vzniku dopravních nehod na rakouských silnicích stojí v 37% už od roku 2016 nepozornost a nevěnování se řízení. Až za těmito faktory se umístily nepřiměřená rychlost a alkohol za volantem. Tyto závěry přinesla analýza Kuratoria pro bezpečnost provozu.

Zlozvyk i v Německu

Řidiči jsou si rizika používání mobilu za volantem vědomi, přesto se ho však nedokážou vzdát: v Německu za volantem manipuluje s mobilním telefonem 55 % řidičů, a to minimálně občas. Tento výsledek zase přinesla studie znalecké organizace DEKRA. Děsivé zjištění: mobilní telefon a použití bylo s odstupem nejčastější způsob odvedení pozornosti od řízení.

Nejfrekventovanějšími důvody, proč řidiči berou do ruky svůj mobil, jsou přicházející SMS zprávy nebo konverzace na WhatsAppu. Více než třetina řidičů připouští, že alespoň někdy tyto zprávy čte během jízdy. Čtvrtina přijímá přicházející hovory, aniž by měla handsfree sadu. Každý pátý za volantem píše sám zprávy na mobilu a každý šestý motorista volá aktivně někoho jiného bez handsfree.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co květen dal


Jde o sekundy, které mohou rozhodnout

Pro představu: psát na mobilu zprávy je přibližně stejné, jako kdyby řidič během jízdy na pár sekund zavřel oči. Jde-li o mikrospánek, souhlasí všichni, že jde o mimořádné nebezpečí. Přesto je pro mnoho šoférů zcela normální, aby seděli za volantem, a přitom se koukali na mobil. Efekt obojího je prakticky stejný. Kdo při padesátikilometrové rychlosti kontroluje tři sekundy svůj mobil, místo aby koukal na silnici před sebou, urazí za tu dobu fakticky naslepo 42 metrů. Při pěti sekundách je to už dokonce 70 metrů.

UNIQA SafeLine odměňuje řidiče, kteří se mobilu za jízdy vzdají

Přitom motoristé, kteří ukázněně nechají za jízdy svůj mobil na pokoji, mohou v optimálním případě ušetřit polovinu na pojistném za povinné ručení. Pomocí telematiky UNIQA SafeLine totiž mohou přímo ovlivnit, jak vysoké bude jejich pojistné. Aplikace SafeLine, která je řidiči automaticky k dispozici, rozpozná všechny jízdy a používání mobilu. Každou jízdu pro kontrolu aplikace ukáže a podá informaci, jak dlouho nebyl mobil řidiče během cesty používán.

Aplikaci využívají klienti rakouské UNIQA na svém mobilu. Po skončení jízdy posílají data z aplikace na server SafeLine, který porovnává dobu nevyužití mobilu s dobou jízdy. Úspory na pojistném je možné dosáhnout, jakmile zaregistruje aplikace více než 50 % jízd bez mobilu. Za každé další procento jízd bez mobilu v ruce se zvyšuje sleva na pojistném o další procento. Pro kontrolu jsou řidiči data každé jízdy zobrazovány v aplikaci. Motoristé si tedy mohou sami ověřit, jak dlouho vydrží řídit bez mobilního telefonu. Případně o kolik procent zlevnění přišli kvůli svému zlozvyku.

Zdroj: UNIQA Versicherungen

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články