Skupina Partners otevře penzijní společnost. Uvažuje i o bance  


			Skupina Partners otevře penzijní společnost. Uvažuje i o bance  
14.1.2020 Spektrum

Partners finanční skupina podala v prosinci 2019 žádost o licenci na penzijní společnost. Pilotní provoz plánuje zahájit s vybranou skupinou finančních poradců na konci roku 2020, ostrý start by byl začátkem 2021. Vedení Partners finanční skupiny zároveň zvažuje vybudování vlastní banky pro klienty Partners.

Nová penzijní společnost vznikne jako doplněk k životní pojišťovně Simplea, která odstartovala na začátku července 2019. „Životní pojištění pokrývá rizika a penzijní produkt zajistí investici na stáří. Chceme věci začít dělat jinak – co nejvíce usnadnit práci poradcům a klientům. Důvodem je také nezávislost na jiných penzijních společnostech – snadněji se bude reagovat na podněty poradců a efektivněji spravovat klientský kmen,“ vypočítává výhody Martin Švec, ředitel Simplea pojišťovny a zároveň šéf projektu nově vznikající penzijní společnosti,

Nová penzijní společnost bude mít tři účastnické fondy. Povinný konzervativní fond, který je daný zákonem, a další dva fondy s vyváženou a dynamickou investiční strategií. „Tak bychom měli nabídnout investování jak pro klienty s averzí k riziku, tak pro ty, kteří se rizika nebojí,“ říká Švec a dodává, že chce v investování do fondů využít světových správců, jejichž nabídka je v Česku u penzijních společností do značné míry omezena.


Mohlo by vás zajímat: U zkoušek z pojištění lze očekávat úspěšnost 60 až 70 %


Ačkoli je penzijní spoření regulovaný produkt, kde není příliš prostoru na velké odlišnosti, bude nová penzijní společnost proklientská. „Zásadní pro nás je, aby klient všemu správně porozuměl a vnímal potřebu spoření na stáří. Současně ale bude moci odejít bez poplatku, pokud nebude s čímkoli spokojen nebo z nějakého důvodu bude potřebovat naspořené prostředky předčasně vybrat,“ upozorňuje Švec.

Celková investice do nové penzijní společnosti se pohybuje kolem 150 milionů Kč. „Soustředíme se v ní na digitální procesy. Kde to bude možné, tam budou procesy automatizované,“ vysvětluje Švec vyšší počáteční investici, která bude ale dlouhodobě znamenat nižší náklady na samotný provoz penzijní společnosti. „Žádné papíry, žádná pošta, žádné nadbytečné operace. Hlavní provozní činnost pak bude zaměřena na podporu poradců a klientů,“ doplňuje.

Partners zvažují vybudování vlastní banky

V rámci budování Partners finanční skupiny zvažuje její generální ředitel Petr Borkovec také vlastní banku pro klienty Partners. Podle něho se jedná o logický krok: „Dnes máme téměř 600 tisíc klientů, 90 poboček a 1700 profesionálních poradců. Našim dlouhodobým cílem je zajistit pro naše klienty plné portfolio v oblasti osobních financí.“

V bance spatřuje cestu, jak toho dosáhnout. Nová banka Partners by byla maximálně technologická, postavená na datech. Pro klienty by to byla cesta, jak mít pod plnou kontrolou své peníze včetně jejich přítoků, odtoků a všech finančních smluv jako celku. „Propojujeme bankovní služby s nezávislým poradenstvím, proto jsme jediní, kdo to dokáže pro klienty zajistit. Ani v bankovnictví nemáme problém nabízet produkty jiných institucí, pokud jsou pro klienty vhodnější,“ říká Borkovec.


Mohlo by vás zajímat: Národní banka Slovenska potrestala pojišťovnu Novis rekordní pokutou


Celý projekt vyžaduje velmi vysoký kapitál, proto jej nyní vedení Partners důkladně analyzuje. „Pro klienty chceme mít základní služby zdarma, což je u nových bank standardní. Definujeme si value proposition pro klienty ve spolupráci s klienty i poradci. Řešíme zkušené a nadšené bankéře do core týmu, financování a celý byznys model,“ popisuje aktuální stav Borkovec.

Vizí je banka, která je jako jediná v Čechách postavená na technologii 21. století. Znamená to otevřené technologie, flexibilitu, on-line procesy a následně také nízké náklady. „Díky široké distribuční síti a pobočkám umíme dodat osobní vztah a osobní obslužnost. Budeme první banka, která za klientem umí fyzicky dojít tam, kam on potřebuje. Chceme banku, která propojí bankovnictví a finanční plánování pod jednou střechou – jde o aktivní práci s finanční bilancí, ochranou příjmů a majetku, s kumulací peněz a zároveň se jedná o transakční banku,“ říká Borkovec. Primární zaměření nebude na to, jak klienta zadlužit, což je proti filozofii Partners, ale jak mu naopak pomoci bohatnout. A na to má banka skvělé nástroje. „Budeme jedinou bankou, která klientovi nabídne nejvhodnější řešení jeho financí,“ uzavírá Borkovec.


Mohlo by vás zajímat: Lidé se zdravotním postižením jsou často senioři


Rok 2020: Investovat se vyplatí, hypotéky budou stagnovat

Rok 2019 přinesl ochlazení na trhu s hypotékami, velký růst akcií a drobný posun u úrokových sazeb spořicích účtů. Co přinese rok 2020? Velké změny analytici Partners finanční skupiny nečekají. Kdo chtěl být zajímavý, mluvil na začátku roku 2019 o příchodu krize, o krachu penzijního systému, o propadu akcií nebo o benzínu za 40 korun. Ani jedna z těchto předpovědí naštěstí nevyšla. „Akcie jsou o více než 20 % výše, dluhopisy také v klidu pobily inflaci, benzín kupujeme stále podobně kolem 30 korun a po krizi ani vidu, ani slechu. Kdo uvěřil černým předpovědím, tak si teď akorát trhá vlasy, protože v roce 2019 takřka neexistovalo kvalitní aktivum, které by prodělalo. A například technologické akcie skončily skoro s 40% ziskem!“ komentuje ekonom Partners finanční skupiny Martin Mašát.

Finanční trhy: Akcie jsou nahoře, ale dolů hned tak nepůjdou

Co čekat na trzích letos? „Oproti loňskému roku jsou akcie o 20 až 30 % výše, a jsou prý tedy drahé. Nicméně je volební rok v USA a ten zpravidla přináší pozitivní náladu na akciové trhy. Prezident Trump se potřebuje soustředit na volby a nebude tolik „proaktivní“, což akciím nahrává. „Anebo zlatá střední cesta a akcie budou více volatilní a budou hledat směr v průběhu roku. Osobně věřím spíše oné větší volatilitě než jasnému trendu nahoru, či dolů,“ říká Mašát.

Obecné ekonomické zpomalení a snižování sazeb v EMU a USA pomohlo v roce 2019 cenám dluhopisů, a tak se i konzervativní investoři dočkali vytouženého několikaprocentního výnosu. Ale co dál? „Naštěstí česká ekonomika stále šlape a ČNB drží v poklidu sazby na 2 %, což je nejvýše ze všech vyspělých zemí. To znamená, že se u nás v roce 2020 v dluhopisových fondech pravděpodobně dočkáme kladného výsledku,“ míní Mašát.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Starší, uvolněte místa mladším!


Cena zlata po sedmi letech neustálého propadu konečně trochu povyrostla. I přesto je stále o 20 % pod úrovní z roku 2011. Nárůstu ceny pomohlo hlavně vyšší geopolitické riziko, obchodní války a extrémně nízké výnosy dluhopisů. Někteří investoři a centrální banky z rizikovějších regionů si řekli, že zlato je dobrým úkrytem před zápornými výnosy a nejistotami, a jeho cenu svými nákupy posunuli o pár procent výše. „Na konci roku 2020 už bude jasné, kdo se v USA stane novým prezidentem. Výnosy by také mohly být výše, a tak se zlato opět vrátí do své letargie a cena bude spíše klesat,“ očekává Mašát.

Hypotéky: Stagnace a očekávaní, jak se zachová ČNB 

U hypoték znamenal rok 2019 velké ochlazení, zejména ze začátku. Vliv na to měly hodně vysoké ceny nemovitostí a zároveň i poměrně vysoké úrokové sazby, tedy v porovnání s lety minulými. Od jara už se úrokové sazby pomalu posouvaly směrem dolů a docházelo k pomalému oživování celého hypotečního trhu. Mírné ochlazení nastalo přes prázdniny, jedná se ale o každoroční standard. Na podzim se sazby začaly opět posouvat dolů a poslední čtyři měsíce už byl velmi silné.

Rok 2020 bude ve znamení stagnace. „Neočekávám žádné velké výkyvy ani směrem dolů, ani směrem nahoru. Velkou neznámou je novela zákona o ČNB, která by měla být schválena. Bude velmi záležet na ČNB, jak a v jaké formě bude chtít možnosti novely uplatňovat,“ říká Lucie Drásalová, analytička Partners finanční skupiny. U ceny nemovitostí očekává také stagnaci: „Současné ceny nemovitostí se stávají standardními cenami a je potřeba s nimi dlouhodoběji počítat,“ uzavírá.

Povinné ručení a pojištění majetku zdraží

Letošní rok se majitelům vozů nelíbil. Povinné ručení zdražilo. „S velkou jistotou se dá předpovídat, že tento trend bude nadále pokračovat, a to především kvůli tomu, že rostou ceny opravářských prací a náhradních dílů,“ očekává analytik neživotního pojištění Partners finanční skupiny Jiří Matusík. Dobří řidiči si ale tolik zoufat nemusí: „Určitě bude docházet ještě k větší diverzifikaci ceny pojištění mezi nehavarujícími řidiči a těmi, co mají více pojistných událostí.“


Mohlo by vás zajímat: Swiss Re: Katastrofy v roce 2019 stály pojistitele 56 mld. USD


Zdražuje také pojištění majetku, ale z jiného důvodu. U dříve sjednaných pojistek se klienti dostávají do rizika podpojištění. Ceny stavebních prací a materiálu dlouhodobě rostou, což je může v případě pojistné události nemile překvapit. „Doufám, že rok 2020 bude rokem nápravy těchto smluv a dojde k narovnání pojistných částek ve starých smlouvách,“ říká Matusík. Loni se měnily také limity občanské odpovědnosti. „Historicky nastavené limity ve výši 0,5 až 2 milionů Kč nahradily hodnoty kolem 5 milionů Kč. A předpokládám, že letos bude tento trend pokračovat. Standardem se stane limit krytí ve výši 10 milionů Kč, aby všechny rodiny mohly v klidu spát.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články