Téměř polovina Evropanů nemá žádné finanční vzdělání


			Téměř polovina Evropanů nemá žádné finanční vzdělání
13.3.2018 Spektrum, Zahraničí

Podle loňské studie sestavené bankou ING International a agentury Ipsos celých 45 % Rakušanů uvádí, že se jim v životě nedostalo finančního vzdělání. V Německu je tento podíl ještě vyšší: bez potřebných vědomostí se cítí být 51 % respondentů. Nejvíce lidí bez finančních informací je však ve Velké Británii: 56 %. Naopak nejméně finančně nevzdělaných lidí je poněkud překvapivě v Rumunsku

Podobný výzkum proběhl i v roce 2013 celkem ve třinácti evropských zemích. Bohužel během čtyř let se průměr všech zemí zhoršil ze 47 na 49 %. Přitom zatímco se finanční vzdělání zhoršovalo například právě ve Velké Británii, Belgii, Francii, Itálii a v Polsku, opačným, tedy pozitivním vývojem prošly Španělsko, Rakousko, Německo nebo Lucembursko. Celkové výsledky a porovnání ukazuje tabulka.

Tolik lidí je bez finančního vzdělání: podíl osob, které v anketě odpovídali, že nedostali žádné finanční vzdělání. Výsledky let 2013 a 2017:

Téměř polovina Evropanů nemá žádné finanční vzdělání


Mohlo by vás zajímat: ABI a Brexit: Jak budou vypadat obchodní dohody?


Jen každý čtvrtý respondent (25 %) se ve škole učil něco o zacházení s penězi. Přitom ale zájem o školní vzdělání ohledně nakládání s finančními prostředky je vysoké: například 82 % všech Rakušanů je přesvědčeno, že zprostředkování vědomostí o financích je úkolem školy.

Právě v sousedním Rakousku se ukazuje pozitivní trend: ve skupině dotázaných ve věku 18-24 let: v roce 2013 mělo finanční znalosti ze školy 41 % osob, loni už 47 %.

Aktuální průzkum proběhl koncem roku 2017 v uvedených zemích formou on-line a shrnul výsledky celkem 13 000 respondentů ve věku od 18 let.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články