Allianz a Policie ČR předala ocenění Pomocná ruka zákona


			Allianz a Policie ČR předala ocenění Pomocná ruka zákona
20.5.2014 Tiskové zprávy

Vloni na podzim došlo v časných ranních hodinách k vážné dopravní nehodě v Jasenické ulici ve Vsetíně. Dvacetiletá řidička Citroёnu Xsara tam havarovala a společně s dalšími čtyřmi spolujezdci skončila s převráceným autem v korytě potoka. Jeden muž při nehodě zahynul a čtyři ženy byly těžce zraněny. Bilance této havárie však mohla být mnohem horší, kdyby se u zničeného vozidla ještě před příjezdem záchranářů neobjevili čtyři obětaví lidé – Jarmila Ondrůšková, Lenka Tomková, Pavel Smolík a Zdeněk Krchák. Za svoji rozvahu i odvahu dostali od Allianz pojišťovny a Policie ČR certifikáty Pomocná ruka zákona a digitální fotoaparáty. Stejné ocenění a mobilní telefon získala také Helena Handlová (77) ze Zlína, která zachránila život muži, ležícímu v kolejišti. Ačkoliv byla po zranění žeber v rekonvalescenci, sama odtáhla člověka z kolejí, po kterých vzápětí projel vlak.

Třicetiletý tréning jógy se vyplatil

Paní Handlová musela jednat rychle. “Jak jsem toho člověka dokázala uzvednout a odtáhnout pryč, to je mi dodnes záhadou,” usmívá se sympatická zlínská seniorka. “Možná, že se při tom zúročilo to, že třicet let cvičím jógu.” Neznámého muže už nikdy nespatřila. Vzhledem k tomu, že z něho byl cítit alkohol, je možné, že si na tuto svoji životní epizodu ani nebude pamatovat. A možná dodnes netuší, že nebýt Heleny Handlové, už by tady nejspíš nebyl.

Vsetínské ranní drama

Lenka Tomková, která byla ve Vsetíně u převráceného auta první, zavolala a navigovala záchranku. Zdeněk Krchák a Jarmila Ondrůšková vběhli do koryta potoka, aby vzápětí vyprostili dvě ženy, které zůstaly na zadních sedadlech. Po několika vteřinách se k nim přidal i Pavel Smolík.
Lékař ze záchranky i zasahující hasiči se shodli na tom, že bez jejich pomoci by tam nepřežily. A reakce zachránců? „Ani vteřinu jsem nepřemýšlel o tom, že bych posádce toho auta nešel pomoci,“ tvrdí Zdeněk Krchák. „Strašně se mi ulevilo, když jsem viděla, že společně se mnou k nim běží ještě další lidé,“ přiznává Jarmila Ondrůšková. Vzpomíná si, že u vozidla, ze kterého se kouřilo, cítila zápach a na chvilku ji napadlo, že by mohlo explodovat. Tato obava však nebyla tak silná, jako strach z toho, že se tam ti lidé udusí. Jedna dívka totiž měla hlavu ve vodě. „Té vody sice bylo málo, ale na utopení to stačilo,“ vzpomíná si na vteřiny po nehodě zachránkyně.

Odcházeli mokří a špinaví, ale jako hrdinové

Bývalý plavčík Zdeněk Krchák v minulosti absolvoval několik záchranářských kurzů. „První ženu jsme vyprostili ven a dali do stabilizované polohy. S druhou, která měla obličej od krve, jsme se však báli příliš hýbat, abychom jí neublížili. Snažili jsme se na ně hodně mluvit, aby se uklidnily.“
„To, že jsme jim pomohli, bylo naprosto samozřejmé,“ doplnil své bezprostřední pocity za celou čtveřici jednadvacetiletý frézař Pavel Smolík. Stejně, jako ostatní tři zachránci, také on odcházel z místa nehody mokrý, špinavý a v oblečení potřísněném od krve.
V České republice už ocenění Pomocná ruka zákona získalo devět lidí. Prvním byl František Rapant z Přerova, který v roce 2012 vyprostil prodavačku ze zasypaného domu, do kterého naboural kamion.
Projektem Pomocná ruka zákona motivuje Allianz a Policie ČR slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Nejde přitom pouze o pomoc v nouzi a po nehodě, ale také při odhalování závažné trestné činnosti.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články