Sám chytil ozbrojeného zloděje, získal ocenění od Allianz a Policie ČR


			Sám chytil ozbrojeného zloděje, získal ocenění od Allianz a Policie ČR
11.12.2013 Tiskové zprávy

Allianz pojišťovna společně s Policií ČR v Liberci ocenila titulem „Pomocná ruka zákona“ Lukáše Mazánka (35), který za dramatických okolností chytil ozbrojeného zloděje, jenž přepadl poštu v Rovensku pod Troskami a ukradl nemalou finanční hotovost. Šlo o bývalého příslušníka cizinecké legie, který předtím přepadl peněžní ústavy v Jindřichově Hradci, Hlinsku, Jihlavě a v Kaplici na Českokrumlovsku.

Vše se odehrálo v polovině roku 2011, kdy přepadl ozbrojený muž z Ostravy poštu v Rovensku pod Troskami. Přeskočil přepážku a po krádeži se snažil ujet na kole. Kuchař z přilehlé restaurace se o tom dozvěděl od jedné z žen, které v té době byly na poště. Společně se svojí matkou skočil do auta a začali zloděje pronásledovat. „Když jsem k němu na polní cestě dojel, namířil na mě pistoli a řekl, ať zmizím, jinak nás zastřelí,“ vypráví Lukáš Mazánek. „Nejprve jsem šlápl na brzdu, ale pak se ve mně všechno vzbouřilo a z toho kola jsem ho autem shodil,“ líčí následující vteřiny obyvatel z nedalekých Křečovic.

Zloděj spadl do pole, ale Mazánek ještě zdaleka neměl vyhráno. „Jak rychle sletěl, tak rychle se zase postavil na nohy a mířil na nás. Říkal jsem si, proč nevystřelí a pak jsem uviděl, že tu zbraň nemá nataženou. Šel rovnou ke mně, tak jsem na nic nečekal a napálil ho dveřmi od auta. To zase nečekal on, protože mu pistole vypadla. Vyskočil jsem z vozu a začal se s ním o tu zbraň přetahovat. Zváleli jsme tam přitom velký kus obilí. Nakonec jsem se dostal nad něj, máma mu pistoli vzala, hodila ji do auta a to zamkla,“ popisuje dramatické vteřiny odvážný kuchař. Zloděje, který už měl v minulosti problémy se zákonem, si pak převzali policisté.

Proč se Lukáš Mazánek nezalekl pistole? „Mám hospodu, takže si musím umět zjednat pořádek, jinak by mi z toho lidi udělali kůlničku na dříví.“ Uznává však, že tohle byl extrém. Doma na něho v té době totiž čekal roční syn. „Když jsem si tu situaci zpětně přehrával, tak jsem si uvědomil, že už jsem ho taky nemusel vidět.“

Společně s certifikátem dostal Lukáš Mazánek nový chytrý telefon. „Je to do jisté míry symbolické, protože pokud chcete někomu pomoci, v první řadě musíte zavolat záchranku, hasiče a policisty,“ řekl regionální ředitel Allianz pojišťovny v Liberci Josef Buksa. „S tímto telefonem však také můžete pouze fotit nebo natáčet své okolí a to bohužel po nehodách a tragédiích dělá stále velmi mnoho lidí. Odvážných a rozvážných je méně, a my jim chceme poděkovat a upozornit na ně.“

Policie ČR a Allianz pojišťovna už tímto titulem ocenily čtyři statečné obyvatele České republiky. Prvním byl František Rapant z Přerova, který zachránil prodavačku ze zasypaného domu, do něhož naboural kamion. Jaroslav Jankovič z Lednice na Břeclavsku a Petr Klúčovský z Brna chytili (každý za jiných okolností a na jiném místě) zloděje, kteří okradli dvě dámy (v prvním případě šlo o 88letou paní). Václav Doubal z Trhové Kamenice na Chrudimsku zachránil z hořícího domu nevidomou sousedku.

Oceněním Pomocná ruka zákona Allianz a Policie ČR motivuje slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Jak už název společného projektu napovídá, nejde pouze o pomoc v nouzi a po nehodě, ale také při odhalování závažné trestné činnosti.

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články