Čechům ročně ukradnou lyže za desítky milionů. Pojištění má jen třetina lidí


			Čechům ročně ukradnou lyže za desítky milionů. Pojištění má jen třetina lidí

Škody způsobené krádeží lyží či snowboardů stojí ročně obyvatele České republiky desítky milionů korun. Lyže si přesto proti krádeži pojišťuje jen 34 % lyžařů. K vyšší ochraně přistupují jak lyžařské areály, které nabízejí různé formy uzamykatelných boxů, tak i pojišťovny nabízející speciální pojistky proti krádeži. U cestovního pojištění se Češi nejčastěji řídí podle rozsahu pojistného krytí, cena za pojištění je při rozhodování až na druhém místě.

Každou lyžařskou sezónu přijde o lyže, snowboard nebo jiné zimní vybavení několik tisíc obyvatel České republiky. „Škody způsobené krádeží se tak šplhají do desítek milionů korun. U starších lyží se zpravidla škoda pohybuje v řádu jednotek tisíc, ale u špičkových nových modelů může dosáhnout i desetitisícových částek,“ připomíná předseda Sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek a dodává: „Nejčastěji jsou přitom odcizeny lyže ponechané bez dozoru před restaurací. Dochází však i ke krádežím z autoboxů nebo střešních nosičů. Lyže často mizí i ze společných lyžáren a v bezpečí nejsou ani doma ve sklepě.“


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Život není spravedlivý přesto „pour féliciter“ 2023    


Lyžařské areály i restaurace bojují proti krádežím zaváděním různých typů uzamykatelných skříněk
či boxů. Některé pojišťovny navíc nabízejí i speciální pojištění proti krádeži lyží. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) např. nabízí speciální pojištění lyží a kol při využití elektronického zámku Pealock. Zámek je vybaven GPS modulem, pohybovým senzorem, integrovaným alarmem a odesílá upozornění o pohybu lyží (nebo jízdního kola, kočárku apod.) přímo do mobilního telefonu.

Z průzkumu společnosti ČPP Servis vyplývá, že na lyže do zahraničí se letos chystá 22 % Čechů, zhruba stejně jako v předcovidových letech. Bez cestovního pojištění přitom na lyže vyráží málokdo, cestovní pojištění má sjednáno 77 % lidí lyžujících v zahraničí. Při výběru cestovního pojištění je pro 8 z 10 lidí důležitý hlavně rozsah pojistného krytí, 54 % lidí se rozhoduje podle ceny pojištění a pro 44 % cestovatelů je důležitým faktorem i rychlost a jednoduchost vyřízení pojistky.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Quis: Přes všechny aktuální nejistoty se do budoucna dívám s optimismem


„Celkem 23 % Čechů riskuje a do zahraničí vyráží bez potřebného cestovního pojištění. V případě pojistné události se přitom náklady na zdravotní péči mohou snadno vyšplhat i do milionových částek. A i nejčastější typ zranění při lyžování –častý úraz kolene znamená často převoz vrtulníkem
a několikadenní pobyt v nemocnici. I v takovém případě se náklady na léčbu snadno dostanou
do statisícových částek. Cena pojištění v řádu stokorun za týden lyžování tvoří jen nepatrný podíl v celkových výdajích za lyžařský výlet,“
uzavřel David Krňávek.

Při cestě do zahraničí mohou turisté využít dva základní typy pojištění – cestovní pojištění sjednané k platební či kreditní kartě nebo samostatné speciální pojištění. Z průzkumu ČPP Servis vyplynulo, že drtivá většina klientů (82 %) pojištění u platební karty nemá nebo na něj nechce spoléhat – volí proto speciální cestovní pojištění uzavřené u některé z komerčních pojišťoven.

Zdroj: ČPP Servis

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články