Detektivové GČP odhalili pojistné podvody za více než půl miliardy korun


			Detektivové GČP odhalili pojistné podvody za více než půl miliardy korun

Generali Česká pojišťovna pokračuje v úspěšné odhalování pojistných podvodů. Uchráněná hodnota, kterou pojišťovna díky odhalení nevyplatila, dosáhla za rok 2021 nemalých 532 milionů korun. Tato suma se tak přidává k trendu z posledních let, kdy se podařilo jen od roku 2016 odhalit nekalé jednání v celkovém souhrnu za 2,25 miliardy korun! Nejvyšší finanční objemy podvodů se loni objevily u podnikatelského pojištění. Podvody za víc než 155 milionů Kč byly odhaleny v Praze – nejvíce z celého Česka. O nekalé jednání vůči pojišťovně se lidé i podnikatelé pokoušejí bez ohledu 
na ekonomickou situaci země. 

„Vedou“ velké kraje

Stejně jako v předchozích letech se i loni nejvíce podvádělo v Praze. Detektivové v metropoli odhalili podvody za 155 milionů korun. Trestné činnosti zde „svědčí“ zejména anonymní prostředí, stejně jako zde operuje nejvíce organizovaných skupin. Ty mají co do počtu sice na svědomí menší počet pojistných podvodů, jejich hodnota je proti tomu finančně velmi vysoká. Co do objemu uchráněné hodnoty od neoprávněné vyplaceného pojistného plnění následují střední Čechy (95,8 mil. Kč) a Jihočeský kraj (57,5 mil. Kč). Naopak nejméně se podvádělo již tradičně na Vysočině (4,4 mil. Kč) a také v Libereckém kraji (5,9 mil. Kč) a na Olomoucku (7,8 mil. Kč). 


Mohlo by vás zajímat: Škody způsobené extrémy počasí překročily v roce 2021 hranici 105 mld. $


Podvádělo se i s covidem

Podíváme-li se na pojistné podvody z pohledu typu pojištění, jednoznačně nejvyšší podvody odhalili detektivové Generali České pojišťovny v případě podnikatelského pojištění – konkrétně u pojištění majetku a odpovědnosti. Tam dosáhly v roce 2021 celkového objemu 155 milionů korun. Jako evergreen pak následují podvody, které byly detekovány v oblasti povinného ručení. Tam jde za loňský rok v úhrnu o částku 64,2 mil. Kč. Dominantní jsou zde pokusy o podvod v případech odškodnění za újmu na zdraví po dopravní nehodě. Třetí příčku pak obsadily podvody v oblasti životního a úrazového pojištění, které dosáhly hodnoty 21,4 mil. Kč. Právě v této oblasti se loňský rok objevil zvýšený počet pokusů o podvod v souvislosti s pojištěním pracovní neschopnosti, a to v přímé souvislosti s covidovou pandemií.


Mohlo by vás zajímat: Aon: Svět rizik se změnil. Jaká jsou ta nejzásadnější?


Kdo se nejčastěji uchyluje k pojistným podvodům?

  • Lidé s finančními problémy jako neúspěšní podnikatelé, hazardní hráči, osoby závislé na návykových látkách
  • Bezúhonní občané, kteří se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události
  • Běžní lidé, kteří při hlášení škody podlehnou tíze okamžiku
  • Notoričtí „zkoušeči“
  • Organizované skupiny podvodníků

Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice?


3 otázky pro Petra Kafku z týmu vyšetřování pojistných podvodů 

  • Co nejčastěji bývá předmětem podvodů u běžných lidí? 

V oblasti pokusů o pojistný podvod se ocitá řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události. Zarážející je, že lidé takové jednání nepovažují za špatné a neuvědomují si, že se tím dopouští trestného činu – pokusu o pojistný podvod. V takových případech se pak většinou jedná spíše o nižší částky v řádech tisíců max. desetitisíců korun. Z naší dlouholeté praxe víme, že pouze menšina pojistných podvodů je od začátku promyšleným činem. Lidé si většinou nesjednávají pojištění s úmyslem, že spáchají pojistný podvod. Nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo.

  • Na co se zaměřují organizované skupiny při pojistných podvodech?

U těch mluvíme o vyloženě promyšlených činech, kterými zločinecké skupiny páchají organizovanou trestnou činnost. Co do počtu nejde o vysoká čísla, zásadní jsou v těchto případech finanční objemy.  V těchto případech se bavíme i o desítkách milionů korun. Typicky jde o oblast škod z pojištění motorových vozidel, ale také z podnikatelského pojištění.

  • Jak postupuje pojišťovna v případě, že indikujete pojistný podvod?

Trestný čin podvodu dle trestního zákoníku není ve vyjmenovaných trestných činech, na které se vztahuje oznamovací povinnost. Plyne z toho, že jako pojišťovna oznamujeme orgánům činným v trestním řízení podezření na spáchání podvodu spíše ve výjimečných případech. Zejména se jedná o organizované podvody, dále pak případy, kdy se podvodu dopouští jednotlivci opakovaně nebo se jedná o případy s vysokou škodou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články